Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Chtěl bych pořídit grafickou kartu do svého multimediálního centra, protože s novou televizí s FullHD již počítač (integrovaný intel) "nedává" tolik pixelů a ne-HD obraz je trhaný a plný škubanců. O nějakém HD přehrávání pak nemůže být ani řeč (to nejde ani pustit v podstatě).
Jakou bych měl vybrat kartu?
Opravdu mi jde jen o video, žádné hry tam hrát nebudu. S ohledem na budoucí vývoj se mi líbí nějaká ta ATI karta, jak dělají nyní za těch tisíc korun ty specializované HD karty. Který konkrétní typ byste doporučili?
Nebo věříte víc NVidii? Kterou kartu od této firmy?
Musí to být PCI-E a pokud možno s pasivním chlazením (nebo aktivním - ale nějaká, co méně topí). Díky za tipy. Dneska to chci objednat.
Marginální ozázka tedy je: ATI, NVIDIIA nebo případně něco jiného (S3/VIA...). Hlavním kritériem by byla možnost akcelerace MPEG2/4 a pokud možno nízký profil a tichý chod. V poslední době se vyrojilo hodně modelů od ATI, ale nesleduji situaci kolem ovladačů. Co vím, tak akcelerace videí funguje zatím jen ve Windows a to ještě pouze pokud si uživatel nainstaluje nějaké ty specializované přehrávací pluginy...
Tak jsem vybral kartu ATI řady HD. Většina zápisků z hardwarové poradny popisuje problémy s WINE a také s přehráváním přes xv (X Video), ale údajně byl tento problém odstraněn u nejnovějších ovladačů. Vybral jsem jednu níkoprofilovou kartu ASUS EAH4350 512MB PCI-E s pasivním chlazením a nízkou spotřebou. Cena je dobrá, NVidia v této kategorii nic podobného nenabízí. Asi by byla více bezproblémová, ale já to risknu a uvidíme.
Tiskni
Sdílej: