Matthias Clasen z Red Hatu oznámil, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedoru, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Dobry den,mam velky problem.Mam doma zarizeni (APcko),ale nevim jeho ip.Zarizeni funguje bez problemu a pres wifi se krasne pripoji,ale nejsem schopny dohledat IP adresu pro nastaveni. MANUAL jsem uz zkousel. Myslim,ze by to slo pomoci arp,ale opravdu nevim Mam windows XP a RH 9. Musi existovat nejaka utilita,ktera podle mac zjisti ip. Predem dekuji za kazdou radu.
arp
povedalo?
tak zazvoň u souseda a zeptej se :D
Obávám se, že žádná taková utilita neexistuje - viz. princip funkce arp a rarp.
Jedině, že by to AP bylo DHCP serverem (jak psal někdo dříve).
Doporučuju udělat reset ap do továrního nastavení (pak bude fungovat ip z manuálu) a znovu ho nakonfigurovat.
co ip neigh ?
Jak už bylo řečeno výše, pokud je AP i DHCP server, stačí si vypsat info o síťovce (Win: "ipconfig /all", Lin: "cat /var/lib/dhcp3/dhclient.leases" nebo jiný podobný soubor, záleží na DHCP klientovi).
Pokud AP není DHCP server, je třeba je donutit, aby nějak odpovědělo - zkus pingnout celý lokální subnet, např. "fping -g 192.168.1.0/24" (maskou) nebo "fping -g 192.168.1.0 192.168.1.255" (rozsahem). AP by mělo zareagovat, takže pak stačí "arp | grep <AP MAC>".
Párkrát se mi to stalo, AP naběhlo dříve než DHCP a mělo nějakou svoji IP, pak stačí pustit iptraf a chvíli poslouchat, většina AP posílá nějaké broadcasty tuším UDP:2313
Tiskni
Sdílej: