Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 30 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána nová verze 7.0 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Armstrong bylo vybráno na počest amerického jazzového trumpetisty a zpěváka Louise Armstronga (What A Wonderful World).
V Drupalu byla nalezena a opravena kritická zranitelnost SA-CORE-2026-004 (CVE-2026-9082). Útočník může provádět libovolné SQL dotazy na webech používajících databázi PostgreSQL.
Richard Hughes oznámil, že službu Linux Vendor Firmware Service (LVFS) umožňující aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem, nově sponzoruje také společnost HP.
O víkendu proběhla demopárty Outline 2026. Publikována byla prezentovaná dema. Upozornit lze na 16 bajtové, opravdu šestnáct bajtové, zvukově obrazové demo Wake Up! 16b (YouTube).
Byla vydána nová verze 9.5 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled novinek, vylepšení a oprav v poznámkách k vydání a na YouTube.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2026. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
Canonical vydal Ubuntu Core 26. Vychází z Ubuntu 26.04 LTS a podporováno bude 15 let. Ubuntu Core je minimální neměnný operační systém určený pro vestavěné systémy.
Bylo vydáno OpenBSD 7.9. Po dlouhé době opět se songem: Diamond in the Rough.
Byl vydán Mozilla Firefox 151.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 151 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Dobrý den,
situace je taková, že můj ISP má na venek jednu IP adresu pro více připojené, předpokládám tedy že používá NAT. Toto připojení mám navedené do routeru na kterém běží NAT, abych mohl bez problému připojit oba počítače.
Pár minut, někdy hodin po spuštění mého routeru jde vše bez problému, ale po čase se některé služby nejsou schopné připojit k serveru v internetu (hlásí že počítač není připojený k internetu), ovšem služby které jsou již spuštěné bez problému dál fungují. Většinou pomůže restartovat můj router a opět to chvíli funguje.
Mám stále stejně nastavený router již 3 roky, a až poslední měsíc to zlobí. Po tom co můj ISP změnil providera na Sloane.
Nevíte kde by mohl být zakopaný pes?
Postni nam IP nastaveni vsech siti a vsech rozhrani postupne jak jdou za sebou.
Na routeru mam nastavene pro pripojeni k memu ISP adresu 192.168.34.x, masku 255.255.255.0 a branu 192.168.34.x. Muj router ma ip adresu 192.168.1.1 s maskou 255.255.255.0 a prideluje adresy v rozsahu 192.168.1.100 - 150
změn si rozsah u sebe na tvém routeru z 192.168.1.x/24 na cokoliv jiného, samo kromě rozsahů, které používá tvůj ISP
např. 192.168.200.x/24, nebo něco z 10.x..x.x/24, mohlo by to pomoci
Změnit ten rozsah bohužel nepomohlo. Ale pomohlo mi vypnout DNSmasq na mém routeru.
Pokud ma ten router 3 roky, doporucuji se podivat na jeho napajeci zdroj - z osobni zkusenosti vim, ze vydrzi 2-3 roky a pak odejdou (D-Link, Edimax, OvisLink,...). Pak to dela podobne psi kusy (nekdy jede, nekdy ne....)
Tiskni
Sdílej: