Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.
The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Caute, nahodil som Debian na notebook, ale po nabehnuti X bolo zle rozlisenie (1024x768). Spravne by malo byt 1280x800, co som nastavil hned pocas instalacie. Toto rozlisenie sa mi zapisalo do xorg.conf a napriek tomu ho nemam moznost pouzit. Zistil som ze moja ATI 2300HD je detekovana nasledovne:
lspci -v | grep ATI 01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Unknown device 7210 (prog-if 00 [VGA])
Som vo svete linuxu novy. Verim, ze riesenie nie je nijak zlozite, ale sam na to nestacim. Ak niekoho nieco napada, budem rad za kazdu pomoc. Diki
este doplnim: z /var/log/Xorg.0.log som vycital toto:
(II) LoadModule: "vesa" (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers/vesa_drv.so (II) Module vesa: vendor="X.Org Foundation" (II) VESA: driver for VESA chipsets: vesa (--) Chipset vesa found
nemas nahodeny ovladac pre ati... http://wiki.cchtml.com/index.php/Debian_Installation_Guide
skusil som to nahodit podla toho prveho postupu, nainstaloval som vsetky tri baliky + zavislosti. Spustil som aticonfig --initial, cim sa vykonali zmeny v xorg.conf. Potom som restartoval X-ka, ktore uz ale nenabehli. Hladal som teda v subore /var/log/Xorg.0.log kde sa stala chyba. fglrx modul nabehol, ale nenasla sa moja graficka karta. Skusal som ju aj vyhladat, ale v celom Xorg.0.log grep nenasiel vyraz 2300. (Schvalne som skusal vyhladat aj iny vyraz, aby som sa presvedcil, ze hladam spravne a ten uz grep nasiel)
Znamena to, ze s fglrx si nepomozem? Alebo som nieco dolezite vynechal? btw. na rovnakom notebooku som uz davnejsie mal Fedoru 8 a 9, ani jedna s tymto nemala problem. To bude asi novsim jadrom, vsak? Myslim ze tam bola karta detekovana spravne
nedalo mi to a skusil som, ako sa v tomto ohlade zachova testovacie distro Debianu (lenny).. je to prvykrat co lennyho skusam a bol som z neho milo prekvapeny. Nemal najmensi problem detekovat moju grafiku, asi to bude tym kernelom (domnievam sa). Tymto krokom som problem sice obisiel, ale rad by som problemy riesil, nie sa im vyhybal. Stale by ma zaujimalo, ako by bolo mozne 1280x800 vnutit stable verzii Debianu. Ak niekoho nieco napadne, budem rad ak mi date typ ako na to. Ono by mozno stacilo ma spravne nasmerovat, kde hladat pricinu problemu apod. dik
Tiskni
Sdílej: