Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Caute, nahodil som Debian na notebook, ale po nabehnuti X bolo zle rozlisenie (1024x768). Spravne by malo byt 1280x800, co som nastavil hned pocas instalacie. Toto rozlisenie sa mi zapisalo do xorg.conf a napriek tomu ho nemam moznost pouzit. Zistil som ze moja ATI 2300HD je detekovana nasledovne:
lspci -v | grep ATI 01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Unknown device 7210 (prog-if 00 [VGA])
Som vo svete linuxu novy. Verim, ze riesenie nie je nijak zlozite, ale sam na to nestacim. Ak niekoho nieco napada, budem rad za kazdu pomoc. Diki
este doplnim: z /var/log/Xorg.0.log som vycital toto:
(II) LoadModule: "vesa" (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers/vesa_drv.so (II) Module vesa: vendor="X.Org Foundation" (II) VESA: driver for VESA chipsets: vesa (--) Chipset vesa found
nemas nahodeny ovladac pre ati... http://wiki.cchtml.com/index.php/Debian_Installation_Guide
skusil som to nahodit podla toho prveho postupu, nainstaloval som vsetky tri baliky + zavislosti. Spustil som aticonfig --initial, cim sa vykonali zmeny v xorg.conf. Potom som restartoval X-ka, ktore uz ale nenabehli. Hladal som teda v subore /var/log/Xorg.0.log kde sa stala chyba. fglrx modul nabehol, ale nenasla sa moja graficka karta. Skusal som ju aj vyhladat, ale v celom Xorg.0.log grep nenasiel vyraz 2300. (Schvalne som skusal vyhladat aj iny vyraz, aby som sa presvedcil, ze hladam spravne a ten uz grep nasiel)
Znamena to, ze s fglrx si nepomozem? Alebo som nieco dolezite vynechal? btw. na rovnakom notebooku som uz davnejsie mal Fedoru 8 a 9, ani jedna s tymto nemala problem. To bude asi novsim jadrom, vsak? Myslim ze tam bola karta detekovana spravne
nedalo mi to a skusil som, ako sa v tomto ohlade zachova testovacie distro Debianu (lenny).. je to prvykrat co lennyho skusam a bol som z neho milo prekvapeny. Nemal najmensi problem detekovat moju grafiku, asi to bude tym kernelom (domnievam sa). Tymto krokom som problem sice obisiel, ale rad by som problemy riesil, nie sa im vyhybal. Stale by ma zaujimalo, ako by bolo mozne 1280x800 vnutit stable verzii Debianu. Ak niekoho nieco napadne, budem rad ak mi date typ ako na to. Ono by mozno stacilo ma spravne nasmerovat, kde hladat pricinu problemu apod. dik
Tiskni
Sdílej: