V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Dobrý den,
již delší dobu mám problém s USB GPRS/UMTS modemem, konkretně s typem Option, GI0205:
lsusb -v :
Bus 002 Device 016: ID 0af0:6901 Option
Device Descriptor:
bLength 18
bDescriptorType 1
bcdUSB 1.10
bDeviceClass 255 Vendor Specific Class
bDeviceSubClass 255 Vendor Specific Subclass
bDeviceProtocol 255 Vendor Specific Protocol
bMaxPacketSize0 64
idVendor 0x0af0 Option
idProduct 0x6901
bcdDevice 0.00
iManufacturer 1 Option N.V.
iProduct 2 Globetrotter HSDPA Modem
iSerial 4 Serial Number
bNumConfigurations 1
Po připojení modemu se správně vytvoří tři seriové porty (ttyUSB0-2), ale při čtení z daného portu se mi vrací pouze povely, které jsem tam zapsal. Př:
echo "AT" > /dev/ttyUSB0
cat /dev/ttyUSB0
AT (čekal bych odpověď OK)
Pokud stejný postup použiji s Bluetooth nebo RS232 modemem, tak vše funguje spravně. Pokud ale použiji terminál např. minicom, tak dostávám správnou odpověď. Asi mám chybu v nějakém parametru portu, ale nevim kde:)
Druhý problém je, že pokud pomocí minicomu chci vytočit nějaké číslo, např pomocí
ATDxxxx
dostanu odpověd NO CARRIER
Pokud ale použiji ten samý příkaz na stejném modemu a v SIM mimo Prahu (a tedy i dosah UMTS), tak modem běhá správně. Typuji, že problém je v tom, že modem se připojí do sítě UMTS, kde má možnost volat pouze na číslo poskytovatele internetu *99 a ne na jiná čisla (pro normální datové hovory v GPRS).
Nevíte někdo, jakým AT příkazem donutit modem ke komunikaci skrz GPRS/2G síť?
Na stejný problém jsem narazil i s dalšími dvěma USB modemy podporující 3G sítě, proto předpokládám, že v modemu/ovladačích problem nebude.
Dík za odpověď
Dobry den,
aby jste mohl pristupovat k seriovemu portu, musi byt nejprve nastaveny parametry prenosu pro dany port. Nevim jak to je v konzoli, ale v C to znamena naplneni struktur termios a jejich aplikaci na port. (viz man termios.h).
Ja jsem si napsal program v C, ktery nastavil dany port (baudovou rychlost, datove bity paritni bit, pocet stopbitu). A pak jsem mohl komunikovat se zarizenim pomoci echo ".." > /dev/ttyUSB0 a cat /dev/ttyUSB0. Jinak me chodily divne paznaky znaky.
Tomas
Tiskni
Sdílej: