Mikrokontroléry RP2350A a RP2350B jsou již volně v prodeji. Představeny byly v srpnu loňského roku společně s Raspberry Pi Pico 2.
GIMP 3.0 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Od 6. do 19. dubna proběhne volba vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie) na další funkční období. Kandidují Gianfranco Costamagna, Julian Andres Klode, Andreas Tille a Sruthi Chandran.
Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Dobrý den,
již delší dobu mám problém s USB GPRS/UMTS modemem, konkretně s typem Option, GI0205:
lsusb -v :
Bus 002 Device 016: ID 0af0:6901 Option
Device Descriptor:
bLength 18
bDescriptorType 1
bcdUSB 1.10
bDeviceClass 255 Vendor Specific Class
bDeviceSubClass 255 Vendor Specific Subclass
bDeviceProtocol 255 Vendor Specific Protocol
bMaxPacketSize0 64
idVendor 0x0af0 Option
idProduct 0x6901
bcdDevice 0.00
iManufacturer 1 Option N.V.
iProduct 2 Globetrotter HSDPA Modem
iSerial 4 Serial Number
bNumConfigurations 1
Po připojení modemu se správně vytvoří tři seriové porty (ttyUSB0-2), ale při čtení z daného portu se mi vrací pouze povely, které jsem tam zapsal. Př:
echo "AT" > /dev/ttyUSB0
cat /dev/ttyUSB0
AT (čekal bych odpověď OK)
Pokud stejný postup použiji s Bluetooth nebo RS232 modemem, tak vše funguje spravně. Pokud ale použiji terminál např. minicom, tak dostávám správnou odpověď. Asi mám chybu v nějakém parametru portu, ale nevim kde:)
Druhý problém je, že pokud pomocí minicomu chci vytočit nějaké číslo, např pomocí
ATDxxxx
dostanu odpověd NO CARRIER
Pokud ale použiji ten samý příkaz na stejném modemu a v SIM mimo Prahu (a tedy i dosah UMTS), tak modem běhá správně. Typuji, že problém je v tom, že modem se připojí do sítě UMTS, kde má možnost volat pouze na číslo poskytovatele internetu *99 a ne na jiná čisla (pro normální datové hovory v GPRS).
Nevíte někdo, jakým AT příkazem donutit modem ke komunikaci skrz GPRS/2G síť?
Na stejný problém jsem narazil i s dalšími dvěma USB modemy podporující 3G sítě, proto předpokládám, že v modemu/ovladačích problem nebude.
Dík za odpověď
Dobry den,
aby jste mohl pristupovat k seriovemu portu, musi byt nejprve nastaveny parametry prenosu pro dany port. Nevim jak to je v konzoli, ale v C to znamena naplneni struktur termios a jejich aplikaci na port. (viz man termios.h).
Ja jsem si napsal program v C, ktery nastavil dany port (baudovou rychlost, datove bity paritni bit, pocet stopbitu). A pak jsem mohl komunikovat se zarizenim pomoci echo ".." > /dev/ttyUSB0 a cat /dev/ttyUSB0. Jinak me chodily divne paznaky znaky.
Tomas
Tiskni
Sdílej: