Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
Ahojte, budu si kupovat komp s toutu zákl. deskou http://www.itkramek.cz/p14770-gigabyte-ga-ma78gm-s2h-amd-780g/ a tam je napsané že síťovou kartu to má ale já jelikož mi máme doma více počítaču asi si koupím i tu krabičku router. A můj dotaz zní jestli budu pro router potřebovat wifi kartu. A nebo bych ten můj počítač napojil pomocí toko kříženého kabelu na počítač kde je internet a sesíťoval bych je aby mi tam jel internet taky. Při zezíťování stačí pouze normální síťová karta ?
De facto Ti stačí cokoliv, co má ethernetovej port, tedy krabička. Rozmysli si, zda můžeš nechat volně kabely mezi místnostma, zda můžeš vrtat, zda budeš kupovat ethernetový kabely nebo si je budeš dělat. Ethernet je jistota, wifi je luxus, v tom smyslu, že můžeš s notebookem chodit v jistém rozmezí od AP. U switche/routeru by Tě mělo zajímat, zda náhodou jeden port rychlostí neomezuje ostatní. Komand lajna by byla výhodou, abys nemusel pořád lézt do prohlížeče. Jsou i kusy, co je pro ně neoficiální firmware, umožňující pěkné vychytávky - např. různé servery.
Tiskni
Sdílej: