Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Dobry den,
dnes jsem zapojil ADSL internet od O2. Dostal jsem k tomu ADSL modem, coz zaroven taktez funguje jako router. Bohuzel tento ADSL modem ma pouze 4 zasuvky a take ma jen jednu antenku na vysilani wifi. Proto jsem se rozhodl zapojit do hry i muj puvodni router (se tremi antenkami a dalsimi 4mi zasuvkami), ktery umistim na opacnou stranu baraku, cimz umoznim pripojeni pres wifi i v puvodne zastinenem miste. Chtel bych se zeptat, zda by bylo mozne pouzit v siti tento router a pritom nerozdelovat sit na dve domeny? Aby vsechny pocitace nalezely napriklad do site 192.168.0.0 /24? Pripadne jak...Dale bych se chtel jeste zeptat, zda existuje jiny zpusob, nez WDS (ktery znacne snizuje rychlost), jak se pohybovat s wifi zarizenim po baraku a zarizeni by se automaticky prehlasovalo do site se silnejsim signalem.
Za odpoved dekuji
Dale bych se chtel jeste zeptat, zda existuje jiny zpusob, nez WDS (ktery znacne snizuje rychlost), jak se pohybovat s wifi zarizenim po baraku a zarizeni by se automaticky prehlasovalo do site se silnejsim signalem.
Osobně to doma řeším dvěma AP, které jsou zapojeny do stejné sítě a mají nastavené stejné ESSID a stejný klíč. Když potom s notesem běhám po domě, sám si vyhledá silnější AP a v případě potřeby se na něj přehlásí. Funguje to velmi dobře jak na Windows, tak v Linuxu. Jen je třeba přístupové body na různých kanálech aby se navzájem nerušily.
Díky moc za odpověď. Nyní vše funguje jak jsem si představoval, akorát nevím, jak nastavit router. Má nastavenu adresu 192.168.0.1. Pokud si nechám vypsat pomocí ARP zařízení v síti ukáže se jeho MAC i jeho IP, ale na nastavení přes webové rozhraní se po připojení k ADSL modemu nemohu dostat. Jediná možnost je resetovat router a znovu ho celý nastavit. Pokud by nekdo věděl co s tím budu vděčný.
Za odpověď děkuji
Tiskni
Sdílej: