42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Americký výrobce čipů Intel plánuje propustit více než 20 procent zaměstnanců. Cílem tohoto kroku je zjednodušit organizační strukturu ve firmě, která se potýká s problémy.
Byla vydána OpenMandriva Lx 6.0 s kódovým názvem Vanadium. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
CSIRT.CZ, český národní CERT provozovaný na základě veřejnoprávní správní smlouvy společností CZ.NIC, shrnuje patnáct let svého fungování pod tímto sdružením: CSIRT.CZ – 15 let ve sdružení CZ.NIC.
Commodore OS Vision (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 3.0. Jedná se o linuxovou distribuci určenou pro fanoušky značky Commodore. Předinstalována je na počítačích Commodore 64x.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 208. brněnský sraz, který proběhne v pátek 25. dubna od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1.
Ve svém článku Getting Forked by Microsoft popisuje autor programu Spegel svoji nepříjemnou zkušenost s firmou Microsoft. Firma ho kontaktovala a zpočátku to vypadalo, že by mohlo jít o oboustranně prospěšnou spolupráci, autor tedy ochotně odpovídal na jejich otázky ohledně architektury programu a pomáhal jim ho zprovoznit. Následně komunikace ze strany Microsoftu utichla. Autor předpokládal, že zřejmě došlo ke změně priorit a firma
… více »Společnost Notion Labs stojící za softwarovou platformou pro spolupráci Notion (Wikipedia) oficiálně představila (YouTube) poštovního klienta Notion Mail. Aktuálně funguje pouze nad Gmailem.
Byla vydána nová verze 9.12 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Zdravim,
potrebuju NAS, abych mel k dispozici 4TB bezpecneho mista (tzn. minimalne na 6x1TB hdd)
ale nechci FC, iSCSI apod, proste pres obyc. ethernet, budou se na to pripojova nejen pc, ale i
apply a mozna i jiny zarizeni. Libi se mi treba Linksys NSS4000 ale je jenom na 4 disky,
potrebuju aspon 6, idealne 8. Treba Promise V-trak jsou sice pro 8,12,16 disku ale zas jenom iSCSI
nebo parallel SCSI :( pouzivate nekdo neco takovyho nebo napada nekoho nejaky reseni? Vim ze by slo
postavit PC s linuxem a hw radicem ale to beru az jako posledni mznost. diky xtas
no jednak v pc je vic rizikovejch casti, pak taky ten NAS ma webovy rozhrani takze cokoliv s tim zvladne i BFU (pridat uzivatele nebo vymenit vadnej disk napriklad),
tezko se nekdo bude hrabat v linuxu. Ta cena neni az tolik dulezita, myslim ze kdyby se dalo sehnat 8 bay tak do 30kkc dalo by se to zkousnout, 5 bay je absolutni
minimum pro ty 4TB pokud by tam byl raid5, nicmene mnohem vic by se mi libil 5+spare nebo 6. Nepotrebuju nejakou top rychlost nebo vsechno zdvojeny pro 365/24 za 100 litru,
naprosto by dostacoval ten linksys nahore kdyby se delal v 8 nebo aspon 6 bay verzi.
A proč to bereš až jako poslední možnost? Vždyť ty NAS nejsou nic jinýho... Jenom asi moc nemají HW řadič.
viz co sem psal Maxovi, radsi bych uz neco hotovyho jako je ten linksys
Postav mensi PC s SATAII disky a stahni si FreeNAS - je to zalozeno na FreeBSD, bootoje z CD a konfiguraci uklada na USB flash. Mam to jako NAS jednotku pro ESXi server a absolutne zadny problem.
dik to vypada schopne, pokud dojde na ten linux nejspis tam hodim tohle.. takze predpokladam ze i v ty verzi 0.xx to je stabilni :)
Daj si potom velky pozor na vyber HW - FreeBSD nie je GNU/Linux - bud opatrny.
Ja mam FreeNAS na HP dc7100 a v nem 2xSATA HDD, bezi bez problemu, pokud nema hodne specificky hardware, nemel by byt problem. FreeNAS bootuje z CD, konfiguraci uklada na USB flash, disky jsou v JBOD.
Pokud jde o RAID, tak zrovna Areca má ovladače od přírody ve vanilce v Linuxu i v pár posledních verzích FreeBSD. Ohledně motherboardů moc neporadím.
Napadá mě:
1x-2x SuperMicro CSE-M35TQ
http://www.supermicro.com/products/accessories/mobilerack/CSE-M35TQ.cfm
K tomu Areca třeba ARC-1222, a libovolný tower s 6x 5.25" pozicema.
Nebo nějaký hotový server od SuperMicra.
Výsledek: velice komfortní správa RAIDu, fungující failure LEDky, řadič Areca má ovladače v libovolném čerstvém Linuxu/FreeBSD (třeba FreeNAS nebo OpenFiler) a samozřejmě pod Widlema.
Mimochodem, pokud byste chtěl ušetřit za Arecu, tak si sežeňte nějaký board s 6-8 SATA portama onboard (6 on-chip + 2 Jmicron apod.). Ale bude to navrub komfortu.
diky, za predpokladu ze by to dopadlo takhle, sel bych nejspis do Supermicro SC743T-645
+ Areca 1220 PCIe 8xsata (resp. ten 1222 - je jenom o neco vykonnejsi nebo se lisi jeste necim?)
Jak je nejlepsi to pak rozvrhnout? udelat dalsi hdd nebo raid pro system a arecu nechat celou na to
pole, nebo udelat jedno velky v biosu ty arecy a na to vsechno nainstalovat a nasdilet?
ARC-1220 + SC743T nebude mít failure LEDky. Ale určitě to bude fungovat - jenom ty LEDky dost scházejí, když dojde ke kritické situaci.
ARC-1222 + SC743TQ (zdůrazňuji TQ, ne T) bude mít failure LEDky (po sběrnici SGPIO), za trochu větší peníze. Doporučuji. Je k tomu potřeba ještě vyřešit propojovací ML kabely - buď přijdou přibundlované k Arece, nebo by mohl pomoct CBL-0097L-02. Kdyžtak se poraďte s distributorem v ČR (jedna firma pro Arecu i SuperMicro). Plus navíc tahle varianta bude mít větší výkon a podporu SAS disků, ale to asi nevyužijete. Jo a bude to mít dedicated ethernetový port na management RAIDu (navrch ke správě z BIOSu a z hostitelského OS). Na TQ backplanu možná doporučím preventivně ulomit bzučák - nejde vypnout, a v některých případech nám rušil do užitečné datové komunikace mezi HBA a disky (=> ztráta dat bez ohledu na redundanci RAIDu).
Areca podporuje dvouvrstvou konfiguraci polí - třeba "RAID Set" ze všech 8 disků, a nad ním dva "Volume Sety" - například 10 GB na systém a zbytek na data. OS vidí dva SCSI disky. Jako když ze šišky salámu ukrojíte malou patku a zbytek necháte vcelku. Toto uspořádání je maximálně prostorově úsporné (neplýtváte diskovým prostorem a šachtami na systémový disk). Nevýhodou je teoreticky seekování disků mezi systémovým a datovým "oddílem", ale zrovna u NASu bych to asi neřešil - systém jak nastartuje, tak démoni už visí v RAMce, kromě toho fileserver není tolik náročný na seeky (pokud na něm nejedete sdílenou databázi). Systémový disk sdílet nebudete, nasdílíte jenom RAIDový disk určený pro data.
Pokud uděláte jeden veliký RAID přes všechny disky (>2TB), tak na něm už nevytvoříte BIOSovou tabulku rozdělení (nevyrobíte systémový oddíl jako partition v BIOS partition table) a nebudete z něj moci bootovat. Proto má smysl udělat to jako dva virtuální SCSI disky prostředky firmwaru RAIDu. Že ten druhý disk nebude mít BIOSovou tabulku rozdělení, to nevadí - dá se použít holý, nebo se dá vyrobit GPT tabulka rozdělení (Linux jí rozumí, běžný BIOS nikoli). GPT tabulce rozumí tradičně EFI firmware ("Macintoshí BIOS") - zatím nemám informace, že by se s ní popral i klasický PC BIOS. Ono to souvisí docela do hloubky se standardními službami BIOSu pro přístup na disk (softwarové interrupty) a s kompatibilitou s DOSem...
Dedicated disk (nebo flashka, nebo mirror) jenom na systém může mít výhody výkonnostní (méně seeků) nebo spolehlivostní. Stojí to peníze navíc. Anebo snad jde bootovat přímo z live CD (specializovanou NAS distribuci) - ale to není moc rychlé ani spolehlivé.
Upřesnění k tomu bzučáku: jedná se o bzučák na plošáku (TQ backplane), do kterého se zasouvají SATA disky v šuplíkách (součást skříně SuperMicro).
Areca má svůj vlastní bzučák, který poskytuje podrobnější indikaci, neruší, a nebzučí, když není důvod. Ten určitě nechte na pokoji, ten je užitečný.
Ja bych to mozna tak nehrotil s Xeonovou deskou - vykonove na tohle staci C2D E7200 nebo Celeron E1200 (asi by stacil i Atom). Udavit 1Gb Ethernet s vykonnym HW RAIDem za zady neda moc prace. V tom RAIDu je cca 500MHz procesor a uzivil by 10Gb Eth. Fakt je, ze NAS musi jeste servirovat data pres TCP - a k tomu maji i5000 series chipsety I/OAT akcelerator - ale podle meho na 1Gb Eth to neni potreba. Prumyslovy board s i945 mi tahal po 10Gb Eth bez velkeho ladeni pres iSCSI cca 500 MBps (jumbo framy).
Potiz je, sehnat motherboard pro desktopovy procesor, ktery vezme PCI-e x8 RAID. Do x16 slotu na desktopovych deskach to neklapne, kvuli obchodni politice firmy Intel...
Udajne snad desky pro AMD procesory tohle omezeni nemaji. Nemam zkusenosti. Hint: nechte si poradit od dovozce Arecy+Supermicra.
Nebo pouzit nejakou "entry-level server" desku od Intelu nebo SuperMicra (bacha na format). Do skrine SC743 bych to videl asi na SuperMicro X7SBA. Pohlidejte si prodluzky na P4 napajeni a napajeni ventilatoru.
Cim min bude procesor a motherboard zrat, tim lip. Zejm. pokud to stavite proti levnym NASum "na stul" za par korun. Zmineny E7200 CPU je prakticky fanless. Problem je spis s cipsetem (velke svaby na motherboardu) a snad i IOP CPU na Arece zere/topi vic. Mimochodem male NASy na stul mivaji poddimenzovanou ventilaci.
Tiskni
Sdílej: