Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravim,
jdu skladat nove PC, zatim s onboard nvidia 9400 a cela sestava bude zrat prumerne do 250W. Otazka zni, vyplati se tam dat 500W zdroj s ucinnosti nad 80% ? Spotreba bude stejna jako bych tam mel dejdme tomu 300W zdroj? (Casem dokoupim grafarnu a proto tech 500W aby byla rezerva).
Cim vic, tim lip vzhledem na budouci rozsireni a s ohledem na vyuzitelnost a cenu. Pokud si chces spocitat jaky zdroj budouciho PC, tak to muzes treba zde.
Asi jsem spatne napsal otazku. Zere 500W zdroj vice nez 300W kdyz je odber dejme tomu jen 200W ?
Kdyz je rozdil zanedbatelny tak neni co merit, dam tam 500ku a basta.
domaci server s via c7 1.5GHz,2x 500GB disk na sata, vga na desce - nejaka via,2x realtec a dlink jako pci wifina , trvale bez monitoru. Jakysi fortron s veeelkym vetrakem (cca 350W) zral o cca 6W vic jak skorononame modecon (taktez 350W). Bavime se o stroji, ktery ted zere cca 45W v idle. To mi prislo dost, takze tam sel ten modecon, bo server jede porad. (podotykam, ze merak si poradil s pulzni zatezi...pravda, ten fortron mel lepsi pfc.. :-e )
Pokud to bude zdroj od stejneho vyrobce, bude asi 500W zrat vic pri stejnem (malem) odberu nez 300W... protoze by mel byt vyladeny na ucinnost pri konkretni zatezi.... v okamziku kdy prekrocite 300W (u EC staci 240W), zacne se ten 300W zdroj divit. :-P Zdroje od ruznych vyrobcu neporovnate jinak nez zmerenim. Ucinnost je opravdu ruzna.
Pokud to bude zdroj od stejneho vyrobce, bude asi 500W zrat vic pri stejnem (malem) odberu nez 300W... protoze by mel byt vyladeny na ucinnost pri konkretni zatezi. [...] Zdroje od ruznych vyrobcu neporovnate jinak nez zmerenim. Ucinnost je opravdu ruzna.Ved prave: "bude asi 500W zrat vic" ... "protoze by mel byt vyladeny". Je tam tolko roznych podmienok, ze odpoved nemozno ziskat inak ako meranim. Jeden z dvoch zdrojov moze byt uspornjesi v idle rezime, iny moze byt naopak efektivnejsi pod zatazou; vtedy treba zohladnit aj to, aka je zataz vacsinu casu.
Tiskni
Sdílej: