Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Dobry den, chci si poridit power over ethernet, na napajeni access pointu, abych k nemu nemusel prodluzovackou tahnout elektrinu. Narazil jsem na tyto dva typy PoE, ktere se znatelne lisi cenou:
http://wifi.aspa.cz/pasivni-power-over-ethernet-sada-z58382
http://wifi.aspa.cz/planet-poe-100sk-kit-napajeni-po-ethernetu-5-7-12v-z46171
Muzete mi prosim poradit, jaky v nich je rozdil?
Pokud se nepletu, tak:
- pasivni vyuziva volne pary, ktere se nepouzivaji u 10 a 100Mbps (ale je to nepouzitelne u 1Gbps) - po dvou parech jdou data a po dvou parech napajeni
- aktivni funguje podobne jako Ethernet pres elektrickou zasuvku, cili data i napajeni jde po stejnych vodicich, kazde na jine frekvenci a zarizeni na obou koncich je oddeluji a slucuji
Michal
Zdravim
1.
Mam pocit ze to aktivni ma v sobe adapter, kde nastavis takove napeti co potrebuje AP + nejakou tu ztratu na kabelu
2.
Zrejme to nema nic spolecneho s Linuxem, tak to nekdo z moderatoru pls presunte do HW
PoE potrebuji pouze na to, abych "dotahnul" napajeni k access pointu po asi 5 metrovem ethernetovem kabelu. Staci mi v tom pripade pasivni PoE?
Ja myslím, že áno. Podľa toho čo je na tom linku to vyzerá, že hlavný rozdiel je v tom, že ten drahší má vlastný zdroj napájania a vie nastaviť na výstupe rôzne napätia, zatiaľčo na ten lacnejší len napojíš adaptér čo máš k tomu AP.
Tiskni
Sdílej: