Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Byla vydána nová major verze 3.20.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
Na Kickstarteru byla spuštěna plánovaná kampaň na open source modulární přenosné mini počítače Pilet 5 a Pilet 7 postavené na Raspberry Pi 5. Jejich cena je 215 a 202 amerických dolarů.
Zdravím, protože mi přestává stačit domácí server a protože mám možnost výhodného připojení k páteřní síti, budu potřebovat nějaký server. Určitě si ho nebudu stavět sám, ale dám přednost něčemu jako IBM či HP. Cena není tak důležitá, samozřejmě že 500 000 Kč je moc. :d
Podmínkou je kompatibilita s Debianem. Prozatím bude sloužit jako HTTP server s PHP a MySQL, FTP server, poštovní server SMTP IMAP i POP3, DNS server.
Protože server jako hardware jsem ještě nepořizoval, rád bych znal zkušenosti někoho, kdo server má, nebo ho někde spravuje a co by doporučil a proč.
Také mě zajímá, jaké máte zkušenosti s poruchovostí, dodávanou dokumentací a softwarovou výbavou značkových serverů.
Za zkušenosti a podobně předem díky.
ja pouzivam server od HP, jelikoz podporujou linux ( coz jine znacky urcite taky ), presneji typ HP proliant dl360 g3 sice to je starsi kousek, ale Debian me na nem jede krasne. Ale predpokladam ze budes chtit asi novej, ja si je totiz taham z USA... Mno na tvoji otazku o poruchovosti, myslim si ze ty dnesni servery jsou na jedno brdo... takzvane pouziju jednu hlasku z filmu armagedon .... "rusky pocitac nebo americky, vsechno to je stejne z taiwanu" asi sem ti moc nepomohl co?
jeste sem zapomel dodat nevim kde mas sehnanou konektivitu, ale zalezi jestli chces server do racku U1 ci U2 atd od toho se odviji podstatne cena a taky zalezi jakej ma pak odber, podle toho vseho ti pak cena naskakuje....
Se server housingem nemám problém i když to bude třeba tower.
Tím, že tam poběží Debian jsem chtěl taky naznačit, že tam nebude poslední jádro, prostě jádro větve stable.
A můžete mi lehce popsat ten jejich dodávaný soft na vzdálenou správu? Je to konzolové, terminál, webové nebo jaké rozhraní pro administrátory? Prostě něco trochu blíže, oni toho moc nepíšou, kromě toho, jak je to super a tak. Díky.
Mno tak ja mam vsude iLo standard dodavane v zakladu, ale jelikoz to nepouzivam, protoze mam servery vedle v mistnosti tak vam o tom moc nereknu, snad jen ze se standartne pouziva webove rozhrani s moznosti webove konzole a nebo pripojeni pres ssh. Jinak vyhoda je v tom asi takova, ze to bezi nezavisle na sobe. Takze v pohode nastartujete vypnuty sevrer na dalku :) Samozrejme to ma i jine funkce ale to spis viz dokumentace.
Jasně, SSH můžu mít i v Debianu, ale tohle by mělo umět, jak říkáte, zapnout i vypnutý server, konfigurovat BIOS na dálku a to, co normálně v SSH nejde. TAkže webové rozhraní. Díky za informaci. Třeba se ještě někdo podělí, jak je na tom v tomhle ohledu konkurence, třeba IBM.
Ano to vsechno umi, ale furt to je omezene, musel by jste si pak dokoupit iLo advanced pack a to uz je jako kdybyste sedel primo za tim serverem..... urcite ten kdo to pouziva se tu rozepise:)
Určitě se určitá správa na dálku hodí, ale zas to nebudu přehánět, jen co je potřeba. Stejně, když odejde disk nebo něco, tak to dost těžko na dálku vyměnim nebo tak. Hlavně mi šlo právě o tu diagnostiku na dálku a zálohování. Díky.
Presne tak, zakladni verze ILO je tezce orezana a muzes s tim max monitorovat HW a zapinat, vypinat server nezavisle na OS. Pokud si poridis Advanced ILO tak uz je to o necem jinem, protoze mas k dispozici vzdalenou konzoli - proste jako by si stal u klofky a monitoru. Je to nejaky JAVA applet (nebo i ActiveX prvek mam ten pocit, takze by to melo fungovat s tim appletem i pod firefoxem - to nemam odzkouseny.Veskera ILO komunikace probiha pres HTTPS. Je mozne pouzit i pro pristup SSH (podporuji i overovani klicem Defacto dneska uz zadny server bez Advanced ILO nekupujeme (Linux bezi v pohode, ale Okenka obcas padnou a pak je ta vzdalena konzole k nezaplaceni
Co se tyka Debianu, tak na HP neni zadny problem (dl140, dl 320, dl 360 - G4, G5) - provozuji na tom etch a lenny a v pohode, zadny problem. HP nabizi primo balicky pro Debian, ktery nainstalujes do systemu a mas pristup ke konfiguraci serveru a muzes s tim i ten server monitorovat primo z Debianu. Zkousel jsem to jednou nekde nasadit. Bohuzel nabizeli balicky jen pro etche a ja to zkousel na testingu (dnes lenny) a tak jsem dojel na zavislostech. Dal jsem to uz nezkoumal.
Ted by melo (mozna uz prislo) HP prijit s sestou generaci serveru (G6) a je otazka co tam budou cpat za HW - s etchem uz by mozna mohl byt problem, ale lennyho na to podle me dostanes v pohode.
To je super, že jsou to Debianí balíčky, o to bude méně starostí a práce. Závislosti si aptitude buď vyřeší nebo vybrečí. No a klient pro správu bude buď Windows nebo zase Debian, takže jedno se určitě chytí a osvědčí. Co se Windows na serveru týče, nemám zatím v plánu je pořizovat.
Takže díky moc, ohledně HP už asi vím vše, co jsem potřeboval vědět.
Třeba se ještě někdo podělí, jak je na tom v tomhle ohledu konkurence, třeba IBM.IBM je na tom celkem normálně. Nejlevnější server (pentium, sata disky) lze sehnat kolem 30k, velmi slušný (dual xeon, 15K rpm disky, RAID, dvojitý hotswap zdroj) za 100-150k. Záleží na tom, jakou odhadujete zátěž a jakou požadujete redundanci komponent -- jestli chcete hot swapové zdroje, paměti a další věci (tam už ta cena pak naskakuje). Dílenské zpracování jakož i řešení vnitřního designu case (towery i rackmount) je dle mého skromného názoru výborné, líbí se mi také politika při reklamacích -- neřeší žádné plomby, prostě vymění co je potřeba a nešetří na tom (tuhle politiku aplikují i na pracovní stanice). Nevím jak to je u jiných společností. K lepším serverům se dodává obvykle tříletá on-site záruka, předpokládám, že jsou možné i různé rozšiřující balíčky. Co se týče poruchovosti, měl jsem za 8 let praxe pouze jednu HW poruchu na RAID řadiči, který okamžitě vyměnili (viz výše). Často se kazí pouze páskové mechaniky (DAT, LTO). Kompatibilita s Linuxem je výborná. U serverů je obecně problém pouze s RAIDem, u IBM serveraid funguje vše jak má již dobrou řádku let, takže se nebojte staršího jádra. Doporučuji ale vsadit na serveraid dražší - který umí HW RAID 5 a je ovládaný přes modul ips, verzus serveraid levný, který neumí RAID 5 aneb předělávka adaptec. Management RAID disků je bootovatelné CD s Linuxem, pod Linux jako OS existuje také grafická i příkazová utilita. Vzdálený management jsem moc neřešil, jelikož jsem na to měl člověka (a v hosting centru by měl být). Obecně ale lze dokoupit management kartu, která Vám udělá něco jako VNC včetně pre-boot fáze. Mám dojem že to funguje jako java applet, ale snad to umí i text. Když tak mě někdo opravte. Některé servery mají i bez management karty nějaký integrovaný chip, kterým můžete ten server ovládat v základním rozsahu přes integrovanou síťovku, ale nevím jak to funguje -- lze to poměrně jednoduše vygooglit.
Díky za zkušenosti.
Sice nejsem ještě napevno domluvený ohledně housingu, ale myslím, že právě toho člověka, který by řešil problémy mého serveru mít nebudu, samozřejmě, že v nutných a případech se někdo na místě, kdo zmáčkne čudl nebo něco podobného najde, ale bude to čistě server housing, ne managed server. Takže určitou míru vzdálené administrace a hlavně diagnostiky budu potřebovat, diagnostické LEDky mi moc nepomůžou. TAkže ještě jednou díky.
Když tak ale koukám, tak alespoň co se českého webu týče a informací na něm je na tom HP lépe, ale to nemusí nic znamenat.
Asi máte pravdu, ale zase jsem se chtěl vyhnout tomu, že se mi tam něco zalíbí a sem se to nedostane, buď vůbec a nebo pozdě.
Tiskni Sdílej: