Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
No zrovna jsem si jako služební cestovní PC vybral tenhle stroj:
http://www.sws.cz/default.asp?mtc=0&cls=stoitem&stiid=203802
Před chvílí jsem nainstaloval Fedoru 10 a zatím všecko co jsem zkoušel funguje jak z praku "out of the box". Vybíral jsem podle toho, že to má Core 2 Duo CPU (= dvoujádro 64bit, v této cenové hladině zatím byly vidět spíš Core Duo nebo různá jednojádra od Intelu) s intelským čipsetem včetně wifiny. Síťovka Broadcom tg3 neurazí. Úplně nejvíc mě překvapilo, že funguje od přírody i webcam, s ventilátorem CPU taky žádný problém. Funguje čtečka SD karet, funguje i wifi přes standardní klikací bazmek (včetně WPA2). Sice to má 65nm CPU a odpovídající starší generaci čipsetu i965GM+ICH8M, ale já od toho nic víc nechci.
V pátek jsem instaloval widle a musím říct, že instalace všech ovladačů stála asi půlden času (plus mě potrápil řešitelný bug v ovladači USB webcamu). Fedoru jsem během čtvrt hoďky odstartoval, pak jsem ji nechal sosat (instalace po síti), po nějaké době jsem se vrátil a ono to kompletně funguje! Zatím jsem neměl čím ozkoušet zvukárnu a modrej zub, ale Linux se tváří, že oboje vidí...
A než zase začne někdo rejpat: no ano, je to Acer...
Lenovo R61, nvidia grafika - suspend funguje, BT, wifi, funkční klávesy, vypalovačka, grafika, ext. výstup na monitor... vše funguje naprosto bez problémů.
Tiskni
Sdílej: