Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »No zrovna jsem si jako služební cestovní PC vybral tenhle stroj:
http://www.sws.cz/default.asp?mtc=0&cls=stoitem&stiid=203802
Před chvílí jsem nainstaloval Fedoru 10 a zatím všecko co jsem zkoušel funguje jak z praku "out of the box". Vybíral jsem podle toho, že to má Core 2 Duo CPU (= dvoujádro 64bit, v této cenové hladině zatím byly vidět spíš Core Duo nebo různá jednojádra od Intelu) s intelským čipsetem včetně wifiny. Síťovka Broadcom tg3 neurazí. Úplně nejvíc mě překvapilo, že funguje od přírody i webcam, s ventilátorem CPU taky žádný problém. Funguje čtečka SD karet, funguje i wifi přes standardní klikací bazmek (včetně WPA2). Sice to má 65nm CPU a odpovídající starší generaci čipsetu i965GM+ICH8M, ale já od toho nic víc nechci.
V pátek jsem instaloval widle a musím říct, že instalace všech ovladačů stála asi půlden času (plus mě potrápil řešitelný bug v ovladači USB webcamu). Fedoru jsem během čtvrt hoďky odstartoval, pak jsem ji nechal sosat (instalace po síti), po nějaké době jsem se vrátil a ono to kompletně funguje! Zatím jsem neměl čím ozkoušet zvukárnu a modrej zub, ale Linux se tváří, že oboje vidí...
A než zase začne někdo rejpat: no ano, je to Acer...
Lenovo R61, nvidia grafika - suspend funguje, BT, wifi, funkční klávesy, vypalovačka, grafika, ext. výstup na monitor... vše funguje naprosto bez problémů.
Tiskni Sdílej: