Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
No zrovna jsem si jako služební cestovní PC vybral tenhle stroj:
http://www.sws.cz/default.asp?mtc=0&cls=stoitem&stiid=203802
Před chvílí jsem nainstaloval Fedoru 10 a zatím všecko co jsem zkoušel funguje jak z praku "out of the box". Vybíral jsem podle toho, že to má Core 2 Duo CPU (= dvoujádro 64bit, v této cenové hladině zatím byly vidět spíš Core Duo nebo různá jednojádra od Intelu) s intelským čipsetem včetně wifiny. Síťovka Broadcom tg3 neurazí. Úplně nejvíc mě překvapilo, že funguje od přírody i webcam, s ventilátorem CPU taky žádný problém. Funguje čtečka SD karet, funguje i wifi přes standardní klikací bazmek (včetně WPA2). Sice to má 65nm CPU a odpovídající starší generaci čipsetu i965GM+ICH8M, ale já od toho nic víc nechci.
V pátek jsem instaloval widle a musím říct, že instalace všech ovladačů stála asi půlden času (plus mě potrápil řešitelný bug v ovladači USB webcamu). Fedoru jsem během čtvrt hoďky odstartoval, pak jsem ji nechal sosat (instalace po síti), po nějaké době jsem se vrátil a ono to kompletně funguje! Zatím jsem neměl čím ozkoušet zvukárnu a modrej zub, ale Linux se tváří, že oboje vidí...
A než zase začne někdo rejpat: no ano, je to Acer...
Lenovo R61, nvidia grafika - suspend funguje, BT, wifi, funkční klávesy, vypalovačka, grafika, ext. výstup na monitor... vše funguje naprosto bez problémů.
Tiskni
Sdílej: