Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Bus 003 Device 004: ID 9710:7715 MosChip Semiconductor Printer cable Device Descriptor: bLength 18 bDescriptorType 1 bcdUSB 1.10 bDeviceClass 255 Vendor Specific Class bDeviceSubClass 0 bDeviceProtocol 255 bMaxPacketSize0 8 idVendor 0x9710 MosChip Semiconductor idProduct 0x7715 Printer cable bcdDevice 1.00 iManufacturer 0 iProduct 0 iSerial 0 bNumConfigurations 1 Configuration Descriptor: bLength 9 bDescriptorType 2 wTotalLength 53 bNumInterfaces 1 bConfigurationValue 1 iConfiguration 0 bmAttributes 0x80 (Bus Powered) MaxPower 100mAto znamená že je v jádře podpora?
Skoro bych řekl, že ovladač je v jádře a nic kompilovat nemusíš =) Zkus připojit tiskárnu a normálně ji nastavit. U mě se ta tiskárna i s převodníkem tváří jako normální usb, viz obrázek.
Jen pro info, tiskárna (nebo převodník?) si vytvoří zařízení /dev/usb/lp0 a natáhne modul usblp. Systém je Debian unstable, jádro 2.6.26.
Tak zli to zase neni. Ten odkaz je na jinej cip. To co ma kolega to podporavane je:
http://www.moschip.com/mcs7715_downloads.php
Ale bohuzel ten ovladac je z roku 2006 (testovan na jadre "FC4 kernel version 2.6.11"), takze se soucasnym jadrem nejde zkompilovat - jedina moznost je to upravit, aby to fungovalo i se soucasnym jadrem.
Tiskni
Sdílej: