Sovereign Tech Fund (Wikipedie), tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří Sambu částkou 688 800 eur.
Společnost OpenAI představila novou řadu svých AI modelů OpenAI o1 navržených tak, aby "strávily více času přemýšlením, než zareagují". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.
Sailathon 24, tj. hackathon mobilního operačního systému Sailfish OS, proběhne od 27. do 30. září v Praze na Strahově ve školícím centru Silicon Hill.
Bylo vydáno Ubuntu 22.04.5 LTS, tj. páté opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish. Stejně tak Kubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Budgie 22.04.5 LTS, Ubuntu MATE 22.04.5 LTS, Lubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Kylin 22.04.5 LTS, Ubuntu Studio 22.04.5 LTS a Xubuntu 22.04.5 LTS.
Byla publikována veřejná Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2023 (pdf).
Byla vydána nová verze 8.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 3. Na výběr je Mobian Phosh, Ubuntu 24.04 (GNOME) a Kubuntu 24.04 (KDE Plasma). Cena začíná na 699 dolarech.
VirtualBox, tj. multiplatformní virtualizační software, byl vydán v nové verzi 7.1. Přehled novinek v Changelogu. Přináší modernizovaný vzhled a ovládání. Přepínat se lze mezi základním a rozšířeným uživatelským rozhraním. NAT nově podporuje IPv6. Linuxový hostitel a host mohou sdílet schránku na Waylandu.
Organizátoři konference LinuxDays 2024 vydali program a zároveň otevřeli registrace. Akce se uskuteční 12. a 13. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích, kde vás čekají přednášky, workshopy, stánky a spousta chytrých lidí. Vstup na akci je zdarma.
Blíží se vydání FreeCADu 1.0. Vydána byla první RC verze tohoto svobodného multiplatformního parametrického 3D CADu. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Návrh NFS je i ve verzi 4 dost katastrofální, přitom SMB/CIFS je otevřený protokol a velmi jednoduše se s ním pracuje. Práva má rozhodně lépe vyřešena než NFS a stejně jako autentifikaci vás nikdo nenutí je používat. Dobré zkušenosti mám s D-Link DNS-3xx. Gigabitové rozhraní je k ničemu, stejně jej žádný z běžných NASů neumí využít (i když z neznámých důvodů běhá o chlup rychleji), rychlost bývá maximálně kolem 8-10 MiB/s.
No, jsou to jenom desky, ale výkonem by měly vyhovovat:
http://e-shop.asbis.cz/default.asp?cls=spresenttrees&strid=1478497&stishowtype=1
Aby to zvládlo udávit Gb LANku, mělo by to mít nejlíp v čipsetu SATA port a nejlíp v čipsetu LAN. ICH7 má on-chip jenom SATA port, LANka musí být připojená přes PCI nebo PCI-e x1 - budiž, to je taky v pořádku. HubLink z ICH7 na i945 north bridge má tuším 1 GBps, takže to je v klidu. Například hypotetický stroj, který by měl GbEth port a diskový řadič na jediném segmentu PCI 32b@33Mhz, by dával nějakých maximálně 50 MBps, protože po tom PCI segmentu ten provoz musí protéct dvakrát (do RAMky a zpátky). Dnešní disky i GbEth LAN umí až 100 MBps.
Už aby se objevily ATOMové desky nové generace s SCH čipsetem - jediný čip vedle procesoru, topný výkon cca do 2W, má 2 porty PCI-e x1 (šly by použít na GbEth LAN a SATA řadič).
Pokud to nemusí být zrovna Atom, tak mám vyzkoušeno že VIA C7 v desce s chipsetem CN896 s PCIe 1 Gb síťovkou je schopná přes FTP přenést při dostatečně rychlém disku i 900 Mbps (rychlost z cache v RAM, ze samotného disku dá 700-800 Mbps, což je omezeno diskem). Cena v provedení uATX je podobná jako u desky s Atomem.
Moje deska VIA MM3500 má sice na desce taky jen 100 Mbps, ale má jeden PCIe 16x slot a v něm PCIe 1x 1Gb síťovou kartu s chipem Marvell 88E8053. A jak měním disky v tomto serveru a PC jako stanice na druhé straně, tak to stále dává více a více. Oproti Athlonu 2500+ s realthekem v PCI to dávalo 40 MB/s, oproti Athlonu x2 5600+ to dávalo cca 70 MB/s a po výměně disků za Seagate 1,5 TB to dává až oněch 900 Mbps, stabilně dle disku 90-100 MB/s. Ještě pro doplnění, těch 100 MB/s to dává i přesto, že je datový disk je šifrovaný AES, HW šifrování v CPU má něco do sebe
Takže s rozumnou síťovkou je i tak slabý procesor jako VIA C7 schopný dodávat zajímavé toky dat. Nicméně NFS nebo ata over ethernet jsem tam nezoušel, stačí mě samba doplněná o FTP. Ještě tam běží DC klient a je nutné uznal, že při uploadu nad 4 MB/s už to začíná být trochu dýchavičné.
Zkuste se kouknout na servery fy Synology. Mají Gbit LAN a i umí NFS. Bohužel za 2.5k to nebude. Já mám DS107+ s diskem Seagate 630GB. Kopírování souboru cca 700MB zvládá přes Sambu cca 16MB/s. PC má Gbit síťovku Realtek a jde to přes Gbit switch D-Link.
Sambu jsem uvedl kvůli rychlosti. Ten NAS umí i NFS. Pokud mi zítra vyjde čas, můžu zkusit rychlost přes NFS. Jinak interně to jede na Ext3. Ten box co jste uvedl jede asi na FAT. Možná v tom je ten problém s právy.
Tiskni Sdílej: