Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Návrh NFS je i ve verzi 4 dost katastrofální, přitom SMB/CIFS je otevřený protokol a velmi jednoduše se s ním pracuje. Práva má rozhodně lépe vyřešena než NFS a stejně jako autentifikaci vás nikdo nenutí je používat. Dobré zkušenosti mám s D-Link DNS-3xx. Gigabitové rozhraní je k ničemu, stejně jej žádný z běžných NASů neumí využít (i když z neznámých důvodů běhá o chlup rychleji), rychlost bývá maximálně kolem 8-10 MiB/s.
No, jsou to jenom desky, ale výkonem by měly vyhovovat:
http://e-shop.asbis.cz/default.asp?cls=spresenttrees&strid=1478497&stishowtype=1
Aby to zvládlo udávit Gb LANku, mělo by to mít nejlíp v čipsetu SATA port a nejlíp v čipsetu LAN. ICH7 má on-chip jenom SATA port, LANka musí být připojená přes PCI nebo PCI-e x1 - budiž, to je taky v pořádku. HubLink z ICH7 na i945 north bridge má tuším 1 GBps, takže to je v klidu. Například hypotetický stroj, který by měl GbEth port a diskový řadič na jediném segmentu PCI 32b@33Mhz, by dával nějakých maximálně 50 MBps, protože po tom PCI segmentu ten provoz musí protéct dvakrát (do RAMky a zpátky). Dnešní disky i GbEth LAN umí až 100 MBps.
Už aby se objevily ATOMové desky nové generace s SCH čipsetem - jediný čip vedle procesoru, topný výkon cca do 2W, má 2 porty PCI-e x1 (šly by použít na GbEth LAN a SATA řadič).
Pokud to nemusí být zrovna Atom, tak mám vyzkoušeno že VIA C7 v desce s chipsetem CN896 s PCIe 1 Gb síťovkou je schopná přes FTP přenést při dostatečně rychlém disku i 900 Mbps (rychlost z cache v RAM, ze samotného disku dá 700-800 Mbps, což je omezeno diskem). Cena v provedení uATX je podobná jako u desky s Atomem.
Moje deska VIA MM3500 má sice na desce taky jen 100 Mbps, ale má jeden PCIe 16x slot a v něm PCIe 1x 1Gb síťovou kartu s chipem Marvell 88E8053. A jak měním disky v tomto serveru a PC jako stanice na druhé straně, tak to stále dává více a více. Oproti Athlonu 2500+ s realthekem v PCI to dávalo 40 MB/s, oproti Athlonu x2 5600+ to dávalo cca 70 MB/s a po výměně disků za Seagate 1,5 TB to dává až oněch 900 Mbps, stabilně dle disku 90-100 MB/s. Ještě pro doplnění, těch 100 MB/s to dává i přesto, že je datový disk je šifrovaný AES, HW šifrování v CPU má něco do sebe
Takže s rozumnou síťovkou je i tak slabý procesor jako VIA C7 schopný dodávat zajímavé toky dat. Nicméně NFS nebo ata over ethernet jsem tam nezoušel, stačí mě samba doplněná o FTP. Ještě tam běží DC klient a je nutné uznal, že při uploadu nad 4 MB/s už to začíná být trochu dýchavičné.
Zkuste se kouknout na servery fy Synology. Mají Gbit LAN a i umí NFS. Bohužel za 2.5k to nebude. Já mám DS107+ s diskem Seagate 630GB. Kopírování souboru cca 700MB zvládá přes Sambu cca 16MB/s. PC má Gbit síťovku Realtek a jde to přes Gbit switch D-Link.
Sambu jsem uvedl kvůli rychlosti. Ten NAS umí i NFS. Pokud mi zítra vyjde čas, můžu zkusit rychlost přes NFS. Jinak interně to jede na Ext3. Ten box co jste uvedl jede asi na FAT. Možná v tom je ten problém s právy.
Tiskni
Sdílej: