Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno ve verzi 1.34. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Od verze 1.6 lze pomocí "deno compile" sestavit ze zdrojových kódů binární spustitelný soubor. Nově "deno compile" podporuje také npm balíčky.
Aktuálně posledním 14. open source filmem od Blender Studia je CHARGE (YouTube). Dokončuje se 15. film Pet Projects. Začíná se pracovat na 16. filmu s pracovním názvem Project Gold.
Thunderbird má nové logo.
Není zcela jednoduché rozchodit v Linuxu kameru IPU6 umístěnou v noteboocích Dell Latitude 9420, Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 10, Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen 2, Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 7 a dalších. Ve Fedora Linuxu je to teď snadnější. Hans de Goede informuje o podpoře kamery IPU6 ve Fedora Linuxu pomocí balíčků umístěných na RPM Fusion.
Společnost AMD na YouTube představila a oznámila prodej grafické karty Radeon RX 7600. Cena začíná na 269 dolarech.
Podman Desktop dospěl do verze 1.0. Jedná se o grafickou nadstavbu nad nástrojem Podman, jenž umožňuje vytvářet a provozovat kontejnery, aniž by uživatel potřeboval práva roota.
V květnu 2020 Facebook oznámil, že kupuje Giphy s animovanými gify za 400 milionů dolarů. V říjnu 2022 britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) nařídil společnosti Meta (Facebook) službu Giphy prodat. Stalo se tak včera. Za 53 milionů dolarů ji koupil Shutterstock.
Návrh NFS je i ve verzi 4 dost katastrofální, přitom SMB/CIFS je otevřený protokol a velmi jednoduše se s ním pracuje. Práva má rozhodně lépe vyřešena než NFS a stejně jako autentifikaci vás nikdo nenutí je používat. Dobré zkušenosti mám s D-Link DNS-3xx. Gigabitové rozhraní je k ničemu, stejně jej žádný z běžných NASů neumí využít (i když z neznámých důvodů běhá o chlup rychleji), rychlost bývá maximálně kolem 8-10 MiB/s.
No, jsou to jenom desky, ale výkonem by měly vyhovovat:
http://e-shop.asbis.cz/default.asp?cls=spresenttrees&strid=1478497&stishowtype=1
Aby to zvládlo udávit Gb LANku, mělo by to mít nejlíp v čipsetu SATA port a nejlíp v čipsetu LAN. ICH7 má on-chip jenom SATA port, LANka musí být připojená přes PCI nebo PCI-e x1 - budiž, to je taky v pořádku. HubLink z ICH7 na i945 north bridge má tuším 1 GBps, takže to je v klidu. Například hypotetický stroj, který by měl GbEth port a diskový řadič na jediném segmentu PCI 32b@33Mhz, by dával nějakých maximálně 50 MBps, protože po tom PCI segmentu ten provoz musí protéct dvakrát (do RAMky a zpátky). Dnešní disky i GbEth LAN umí až 100 MBps.
Už aby se objevily ATOMové desky nové generace s SCH čipsetem - jediný čip vedle procesoru, topný výkon cca do 2W, má 2 porty PCI-e x1 (šly by použít na GbEth LAN a SATA řadič).
Pokud to nemusí být zrovna Atom, tak mám vyzkoušeno že VIA C7 v desce s chipsetem CN896 s PCIe 1 Gb síťovkou je schopná přes FTP přenést při dostatečně rychlém disku i 900 Mbps (rychlost z cache v RAM, ze samotného disku dá 700-800 Mbps, což je omezeno diskem). Cena v provedení uATX je podobná jako u desky s Atomem.
Moje deska VIA MM3500 má sice na desce taky jen 100 Mbps, ale má jeden PCIe 16x slot a v něm PCIe 1x 1Gb síťovou kartu s chipem Marvell 88E8053. A jak měním disky v tomto serveru a PC jako stanice na druhé straně, tak to stále dává více a více. Oproti Athlonu 2500+ s realthekem v PCI to dávalo 40 MB/s, oproti Athlonu x2 5600+ to dávalo cca 70 MB/s a po výměně disků za Seagate 1,5 TB to dává až oněch 900 Mbps, stabilně dle disku 90-100 MB/s. Ještě pro doplnění, těch 100 MB/s to dává i přesto, že je datový disk je šifrovaný AES, HW šifrování v CPU má něco do sebe
Takže s rozumnou síťovkou je i tak slabý procesor jako VIA C7 schopný dodávat zajímavé toky dat. Nicméně NFS nebo ata over ethernet jsem tam nezoušel, stačí mě samba doplněná o FTP. Ještě tam běží DC klient a je nutné uznal, že při uploadu nad 4 MB/s už to začíná být trochu dýchavičné.
Zkuste se kouknout na servery fy Synology. Mají Gbit LAN a i umí NFS. Bohužel za 2.5k to nebude. Já mám DS107+ s diskem Seagate 630GB. Kopírování souboru cca 700MB zvládá přes Sambu cca 16MB/s. PC má Gbit síťovku Realtek a jde to přes Gbit switch D-Link.
Sambu jsem uvedl kvůli rychlosti. Ten NAS umí i NFS. Pokud mi zítra vyjde čas, můžu zkusit rychlost přes NFS. Jinak interně to jede na Ext3. Ten box co jste uvedl jede asi na FAT. Možná v tom je ten problém s právy.
Tiskni
Sdílej: