Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj,
existuje/da se sehnat 4 portova sitovka do PCI-express slotu? Mate nekdo nejaky tip...diky.
Co se podívat do nějakého obchodu? http://e-shop.asbis.cz/default.asp?mtc=0&cls=stoitem&stiid=39184 http://e-shop.asbis.cz/default.asp?mtc=0&cls=stoitem&stiid=49156
Mno jo, ale Intely stoji hrozkou raketu, myslel jsem neco jako D-Link, ale pro PCI-E.
http://www.lan-shop.cz/sitove-karty/d-link/22118
Myslím, že mnou odkazované síťovky mají akceptovatelnou cenu, 10k za 4 1Gbps intelky není zas tak moc :-)
Presne tak - v dnesni dobe na produkcni nasazeni doporucuju ze znamych znacek jedine Intel, Broadcom nebo Myricom. Cokoli ostatniho jsou sracky - napriklad Realtek (rychlost) nebo Marvell (rychlost a stabilita pod Linuxem).
Cena tech quadovych intelu je dana nekolika vecmi:
1) znacka a jeji dobre jmeno
2) Intel dela maximalne dual-port chipy, takze na quadove karte je vedle 2x dual-port NIC navic PCI bridge, coz kartu prodrazi
3) vysoky pocet portu na karte, snad zadna jina znacka to nedela => specialita, mensi objem vyroby, chybi konkurencni tlak
Tiskni
Sdílej: