Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
Co zkusit na začátek jít přes OpenWRT? Má kompletně vyřešenou spolehlivou kompilaci od zdrojáků z libovolného zdroje až po vyrobení instalačního balíku. Nedávno jsem upravoval zdroják céčkového softu pro Asus WL500WgP a bylo to jednoduché. Na netu jsou návody, jak přidávat vlastní balíky.
Co zkusit na začátek jít přes OpenWRT? Má kompletně vyřešenou spolehlivou kompilaci od zdrojáků z libovolného zdroje až po vyrobení instalačního balíku. Nedávno jsem upravoval zdroják céčkového softu pro Asus WL500gP a bylo to jednoduché. Na netu jsou návody, jak přidávat vlastní balíky.
Buďto si sežeňte toolchain od výrobce, který vám tam strčil Linux, nebo si jej najděte ve své oblíbené distribuci (musí se shodovat libc nebo si ji budete muset sám přeinstalovat; Gentoo má pro automatizovanou instalaci toolchainu nástroj crossdev). Nebo, jak už tu bylo poznamenáno si vezměte nějaké hotové SDK (třeba OpenWRT). Pokud ta deska je dostatečně výkoná na plnou distribuci, tak ji nainstalujte přímo na ni (třeba Debian nebo Gentoo) a vyvíjejte přímo na ni.
Samozřejmě můžete si všechno udělat ručně. To znamená binutils, gcc, Linux, libc, g++.
Bohuzel od vyrobce mam jen zdrojaky kernelu pro tu desku, zadny toolchain neni k dispozici, podivat se tedy na to openwrt.
Nabootuje na tom aspoň nějaký shell? Pokud ano, tak třeba podrobná verze libc se dá zjistit tím, že binár libc spustíte z příkazového řádku (ano, jako normální exáč). Pokud to má nějaký složitější user space, tak verze spousty exáčů se dá zjistit argumentem --version (nebo -V) a verze knihoven bývají vidět přímo ve jménu souborů v /lib resp /usr/lib. Kromě toho rozhraní různých knihoven (prototypy funkcí, obsahy structů) bývají relativně stabilní - a konkrétně Hello World na bázi printf() by měl běžet i proti dost jiné verzi libc, než proti které byl zkompilován
BTW máte doufám ujasněný rozdíl mezi "mips" a "mipsel"...
MIPS = big endian, mipsel = "MIPS endian little" = little endian. Klasické procesory MIPS (používané před lety třeba firmou Silicon Graphics) uměly fungovat v obou režimech, podle zadrátování nějakých nožiček. Dnešní embedded MIPS jádra jsou IMO natvrdo buď to nebo tamto.
Praktický důsledek pro Vás: pokud je Váš hardware mips, někde schrastíte toolchain pro mipsel, vyrobíte "hello world" a zkopírujete na cílový stroj, nebude to chodit.
Kde jsi tu tvojí desku sehnal ? Trochu jsem si hrál s modemem od Dlinku, ale to má svoje omezení, a nedaří se mi na netu najít něco použitelnějšío.
No... má to jenom 2 MB flash a 16 MB RAM... nic moc. Ale holé jadro na tom nabootuje a nějaký minimální userspace snad taky. Asi by šla použít USB flaska jako externí storage - OpenWRT to snad i nějak systémově podporuje, jako že se tam pak instalujou balíčky. Akorát ta kapacita RAM/Flash fakt moc nevoní dálkama. Lepší by bylo něco s 32MB RAM (a aspoň 4 MB Flash).
Pokud výrobce nedodal originální "SDK" (= toolchain + sada zdrojáků pro kernel + základ user space) tak bych asi opravdu zkusil začít rovnou s OpenWRT. Pokud není pro daný hardware v OpenWRT podpora "od přírody", patrně narazíte na problém, že nevíte, jak na holé železo dostat aspoň kernel. Budete řešit JTAG, bootloader, sériovou konzolu, co a jak při kompilaci ve zdrojákách nastavit. Teda pokud jste se do originálního Linuxu dostal až do shellu a jste schopen na tu mašinu nakopírovat nějakou binárku, tak na ten Hello World tohle všechno vlastně nepotřebujete
Zrovna tenhle hardware navíc v OpenWRT snad nějakou minimální podporu má:
http://oldwiki.openwrt.org/Edimax.html
MIPSy mě celkem zaujaly a jestli za pár dní odmaturuju tak bych se do nich více ponořil. Jaký výkon může mít asi deska o které se tady bavíme ? Mám na mysli hlavně procák, RAM už nahradim flashkou, nbd,nfs.... možností je hodně. Může to být srovnatelné s 486 ?
Tiskni Sdílej: