O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup na konferenci je zcela zdarma, bez nutnosti registrace. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Mozilla a společnost Mila oznámily strategické partnerství za účelem rozvoje open source a suverénní AI. Cílem je ukázat, že open source AI může konkurovat uzavřeným systémům. Obě organizace chtějí posílit technologickou suverenitu a snížit závislost na hrstce velkých technologických firem.
Adam Rice předvedl, že pomocí DNS lze distribuovat a spustit kompletní hru DOOM. Rozdělil WAD soubory a binárky do téměř 2000 DNS záznamů v Cloudflare zóně (jeden TXT záznam v DNS může nést okolo 2000 znaků textu). Ty pak stáhl PowerShellem, dekomprimoval a spustil přímo v paměti počítače bez nutnosti zápisu na disk, což prakticky dokazuje, že DNS může sloužit jako distribuované úložiště dat a možný kanál pro načítání kódu. Repozitář projektu je na GitHubu.
Dnes a zítra probíhají Arduino Days 2026. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze od 17:00 na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. Dnes v Poličce v městské knihovně a zítra v Praze na Matfyzu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 26.04 LTS s kódovým názvem Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 26.04 LTS mělo vyjít 23. dubna 2026.
Byla vydána aktualizována Příručka pro začínající wikipedisty a wikipedistky (pdf).
Ubuntu plánuje v budoucích verzích nahradit tradiční nástroje pro synchronizaci času (chrony, linuxptp a gpsd) novým, v Rustu napsaným ntpd-rs, který nabídne vyšší bezpečnost a stabilitu.
Byla vydána nová verze 7.6 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Správce hesel KeePassXC byl nahrazen správcem hesel GNOME Secrets. Bitcoinová peněženka Electrum byla povýšena na verzi 4.7.0. Tor Browser byl povýšen na verzi 15.0.8. Další novinky v příslušném seznamu.
Chris Down v obsáhlém článku „vyvrací mýty o zswap a zram“, vysvětluje, co vlastně dělají a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Doporučuje vyhýbat se zram na serveru a bez OOM.
Porota v Los Angeles shledala firmy Google a Meta odpovědnými v přelomovém soudním sporu, který se týká závislosti na sociálních sítích; firmy musí zaplatit odškodné tři miliony dolarů (63,4 milionu Kč). Společnosti, které s verdiktem nesouhlasí, čelily obvinění, že své sociální sítě a platformy záměrně navrhly tak, aby si na nich děti vypěstovaly závislost. Porota došla k závěru, že technologické společnosti při navrhování a
… více »machine:~# uname -r 2.6.29-1-amd64 machine:~# lsusb |head -n 3 Bus 007 Device 005: ID 1462:8807 Micro Star International Bus 007 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub Bus 006 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub machine:~# lsmod |grep dvb dvb_usb_af9015 23748 0 dvb_usb 17148 1 dvb_usb_af9015 dvb_core 91948 1 dvb_usb i2c_core 25200 7 tda18271,af9013,dvb_usb_af9015,dvb_usb,i915,drm,i2c_algo_bit machine:~# dmesg |tail -n 18 usb 7-1: new high speed USB device using ehci_hcd and address 4 usb 7-1: New USB device found, idVendor=1462, idProduct=8807 usb 7-1: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=0 usb 7-1: Product: DVB-T 2 usb 7-1: Manufacturer: Afatech usb 7-1: configuration #1 chosen from 1 choice dvb-usb: found a 'MSI Digi VOX mini III' in cold state, will try to load a firmware usb 7-1: firmware: requesting dvb-usb-af9015.fw dvb-usb: downloading firmware from file 'dvb-usb-af9015.fw' dvb-usb: found a 'MSI Digi VOX mini III' in warm state. dvb-usb: will pass the complete MPEG2 transport stream to the software demuxer. DVB: registering new adapter (MSI Digi VOX mini III) af9013: firmware version:4.95.0 DVB: registering adapter 0 frontend 0 (Afatech AF9013 DVB-T)... tda18271 0-00c0: creating new instance TDA18271HD/C1 detected @ 0-00c0 dvb-usb: MSI Digi VOX mini III successfully initialized and connected. usbcore: registered new interface driver dvb_usb_af9015Mohl by jste mi prosim nekdo poradit jak ovladac zprovoznit? Dalkove jsem zkousel a zda se, ze se nic nedeje. Usuzuju podle toho, ze
xev nezobrazuje pri stisku tlacitka na dalkovem zadne eventy. Navic jsem cetl, ze u tuneru DigiVOX mini II V3.0 se stisknute klavesy zobrazuji i v dmesg, coz se u mne nedeje.
Predem dekuji za pomoc a za odpovedi.
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: