Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Koupil jsem si skener Canon Lide 100, který se mi velmi líbil, ale zjistil jsem že šance ho zprovoznit pod Linuxem je prakticky nulová, tak hledám nějakou alterneativu, nevíte o skeneru, který by nebyl moc velký a pracoval pouze na napájení z USB portu? Samozřejmostí by měla být podpora v Linuxu :)
Já vlastním skener Mustek BearPaw 2400CU Plus. Je napájeny jen z USB, kvalita na domácí použití naprosto stačí a zprovozneni pod Linuxem je otázkou pár minut a jednoho HOWTO na internetu.
Díky, zkusím projít skenery Mustek, původně jsem uvažoval o Epsonu, ale nechci další adapter a tam jsem podobný model nenašel bez adapteru nenašel, celkem se mi líbí Mustek 2448CU PRO.
Doufám, že vyberete správně. Podpora pro můj Mustek totiž není oficiální a přístroj není ani přímo podporovaný knihovnou SANE. Přímo pro můj model existuje již zmiňované HOWTO, které celou instalaci jednoduše vysvětluje (stačí z instalačního CD zkopírovat soubory s firmware do složek SANE). Pokud zvolíte jiný model, raději si nejdříve projděte na fórech zkušenosti jiných uživatelů.
Zdravim
Potvrzuju ze Lide 25 chodi pod linuxem out-of-the-box, artefakty v obraze jsem nezaznamenal. Rychlosti skenovani nepatri k nejrychlejsim a dela celkem randal, jsem s nim v knihovne velmi "popularni"
[petr@soban ~]$ xsane -v xsane-0.996 © 1998-2007 Oliver Rauch E-mail: Oliver.Rauch@xsane.org balík xsane-0.996 kompilováno s GTK-2.14.5 with color management function bez podpory programu GIMP Výstupní formáty xsane: jpeg, pdf(compr.), png, pnm, ps(compr.), tiff, txtA bez problému - nikdy jsem neměl problém kromě zmiňovaného blbého nastavení.
Od Canonu po této zkušenosti už určitě nic kupovat nebudu, ale díky :)
Tiskni
Sdílej: