Dnes ve 23:59 končí hlasování o přednáškách na konferenci LinuxDays 2024, která proběhne o víkendu 12. a 13. října v Praze.
Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesor AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.
Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Zdravim,
nemáte někdo zkušenost s USB - GPIB převodníkem? Potřeboval bych nějaký ověřený, pod Linuxem funkční. Počítám, že by se nějaký našel, který se bude tvářit jako sériový port. Až nějaký seženu, budu pro něj psát user software v C, takže nejlépe nějaký s příkladem programu pro lehčí start :) Od věci by nebyl ani RS232-GPIB, nebo PCI karta.
Běžím na Debian Etch...
Díky za tipy a rady
Vlastni zkusenosti jeste nemam (jeste nebyl cas na zkouseni v linuxu, ve win mi par veci chodi), ale podle dokumentace by mely chodit typy od National Instuments (treba NI GPIB-USB-HS), nebo libovolne podporovane zarizeni z linux-gpib
Jinak u rs232->gpib bych se trochu bal pomalosti prenosu.
Programovani - ve vetsine pripadu si staci najit vhodne SCPI prikazy a pak read/write...
Díky,
linux-gpib jsem našel. V archivech konference projektu se lze dočíst, že občas s nějakým převodníkem není vše v pořádku. Shodou okolností se ke mně dostal GPIB-USB od National Instruments, tak ho budu testovat.
Je velmi sympatické, že projekt linux-gpib obsahuje i některé nadstavby (PHP, Python, ...) a v Debianu lenny (etch bohuzel ne) jsou balíky přímo v distru. Součástí dokumentace jsou i vzorové kódy pro C, což mi stačí.
Ahojda, mám to v laborce a bez problémů to funguje. Provozuji to na debianu, pro ten dokonce existují balíky, takže žádný problém. Gpib se na linuxu dá provozovat na spoustu způsobů. Jeden náš student napsal knihovničku na lpt-gpib. I když to má jistá omezení, pro většinu aplikací to normálně funguje a je to řešení za řádově stokorunu.
V laborce provozujeme pci kartu od fy. Ines (tuším Německá, dodává kompletní dokumentaci čipu) a pak ještě zmiňované usb od NI. Obecně ale usb-gpib považuji za horší řešení, pokud tedy člověk potřebuje real-time.
Klidně mi napište, není problém navštívit laboratoř a příslušná zařízení si vyzkoušet.
Tiskni Sdílej: