Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Zdravim,
nemáte někdo zkušenost s USB - GPIB převodníkem? Potřeboval bych nějaký ověřený, pod Linuxem funkční. Počítám, že by se nějaký našel, který se bude tvářit jako sériový port. Až nějaký seženu, budu pro něj psát user software v C, takže nejlépe nějaký s příkladem programu pro lehčí start :) Od věci by nebyl ani RS232-GPIB, nebo PCI karta.
Běžím na Debian Etch...
Díky za tipy a rady
Vlastni zkusenosti jeste nemam (jeste nebyl cas na zkouseni v linuxu, ve win mi par veci chodi), ale podle dokumentace by mely chodit typy od National Instuments (treba NI GPIB-USB-HS), nebo libovolne podporovane zarizeni z linux-gpib
Jinak u rs232->gpib bych se trochu bal pomalosti prenosu.
Programovani - ve vetsine pripadu si staci najit vhodne SCPI prikazy a pak read/write...
Díky,
linux-gpib jsem našel. V archivech konference projektu se lze dočíst, že občas s nějakým převodníkem není vše v pořádku. Shodou okolností se ke mně dostal GPIB-USB od National Instruments, tak ho budu testovat.
Je velmi sympatické, že projekt linux-gpib obsahuje i některé nadstavby (PHP, Python, ...) a v Debianu lenny (etch bohuzel ne) jsou balíky přímo v distru. Součástí dokumentace jsou i vzorové kódy pro C, což mi stačí.
Ahojda, mám to v laborce a bez problémů to funguje. Provozuji to na debianu, pro ten dokonce existují balíky, takže žádný problém. Gpib se na linuxu dá provozovat na spoustu způsobů. Jeden náš student napsal knihovničku na lpt-gpib. I když to má jistá omezení, pro většinu aplikací to normálně funguje a je to řešení za řádově stokorunu.
V laborce provozujeme pci kartu od fy. Ines (tuším Německá, dodává kompletní dokumentaci čipu) a pak ještě zmiňované usb od NI. Obecně ale usb-gpib považuji za horší řešení, pokud tedy člověk potřebuje real-time.
Klidně mi napište, není problém navštívit laboratoř a příslušná zařízení si vyzkoušet.
Tiskni
Sdílej: