Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Notbook Dell mini 9 s Ubuntu 8.04
Externí myška Logitech VX nano - bezdratová.
Vytvořil jsem "nějak" udev pravidlo, které vytváří link na zařízení, pravidlo je zařazeno f souboru s čílsem cca. 11 (prakticky je to cca. 2. soubor pravidel). Pravidlo funguje a vytvoři hezky linku /dev/input/vxnano (přes id zjištěné přes lsusb). Již existuje (vytváří se) i '/dev/input/by-id/usb-Logitech_USB_Receiver-event-mouse' ... samo se to tam udělalo :) ... ale na níže uvedenou potíž to nemá vliv ať použiji vxnano nebo usb-Logitech_USB_Receiver-event-mouse.
V xorg.conf se na tuto myšku napojim přes tuto linku a ovladačem 'evdev' - myška má specifické nastavení včetně horizontálního scrolování pře výklopné kolečko - nastavení není problém to zvládám zatím bravurně :).
Vše funguje jak má a je to super, ale jen za prřepokladu, že je 'USB přijímač' zasunut v portu USB PŘED spuštěním X-ek.
Pokud je 'přijímač' vložen dodatečně nebo je odebran a opětovně vložen, tak již není funkční - respektivej je, ale ne jako specifické zařízení vxnano, ale jako běžná myš (výklopné kolečko nefunguje).
V xorg.conf mám 3 sekce Generická myška (pro cokoliv), Touchpad, VX nano, s tím že první je Core a ostatní SendCoreEvents.
Pokud odstranim 1. a prohlasim Core Touchpad, tak vxnano při vložení 'přijímače' až po startu X-ek (nebo odpojení a připojení) již nefunguje vůbec. Po odpojení 'přijmače' je v logu zmínka o unload modul evdev - cože nevim jestli něco znamena :)
Fčul nevím jak mám postupovat abych odhalil svou neznalost. Předpokládám buď, že se se udev pravidlo neprovede při opětovném připojení a tudíž se myška chytí jako 'input/mouse' nebo, že se myška chytí správně - ale neuplatní se sekce z xorg.conf.
Prosím o radu jak postupovat v odhalení CO se děje a jak postupovat abych se dopracoval výsledku (netbook nemám nyní před sebou - až večer).
Dík za nápady - je zvláštní, že u nastavování serverů toto člověk nikdy nepotřebuje :)
PS: Buď je třeba vytvářet pravidlo nebo využít někde vzniknuvšího 'usb-Logitech_USB_Receiver-event-mouse', bo input/eventX mění pořadí v závislosti na připojených zařízeních (myší apod.) tím pádem vzniká zmatek a touchpad je pak namísto externí myšky a definice specifického nastavení + evdev vede k nestabilitě X-ek (po přihlášení se Xka resetnú).
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni Sdílej: