Byla vydána beta verze Ubuntu 25.04 s kódovým názvem Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.04 mělo vyjít 17. dubna 2025.
Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Myslíte, že lze alespoň zdánlivě dopředu spočítat kolik webových stránek "utáhne" určitý hardware? Nebo se kapacita serveru ukáže až v praxi? Jedná se o klasickou trojkombinaci Apache+PHP+MySQL. Chápu, že to záleží na typu webů a dalších parametrech. Je zde někdo, kdo by se podělil o své zkušenostI (na jakém hardware kolik webů) ?
Díky.
No já již také server mám, zatím s pěti weby (průměrně 12 apache procesů) a stroj se vyloženě fláká (viz. http://info.i-tux.cz/ a http://monitor.i-tux.cz/ ). Nesjou to, ale bůh ví jak, vytížené weby (traffic za měsíc je okolo 13 GB). Zvažuji do budoucna upgrade hardware, a přemýšlím jestli se mi to vůbec vyplatí, proto bych to chtěl zkusit odhadnout předem.
K zatezi je tezke neco psat, muze to zvladnout treba stovky html webu a take to nemusi zvladnout ani jeden php web. Zalezi jenom na tom, co se na tom provozuje.
a stroj se vyloženě fláká (viz. http://info.i-tux.cz/ a http://monitor.i-tux.cz/ ).
Nerekl bych: Load Averages 0.34 0.37 0.21
Intel Atom 230 je single core a je to spis takovy sranda CPU urceny do NTB kvuli uspore energie. O vykonu se zde neda moc mluvit. Jestli je toto prumerna zatez, tak k tem 5 webum staci dat jeste 10 takovych se stejnou zatezi a mate Intel Atom na 100%.
proc ne
a nemusi to byt jen doma poskladana hracka...
proc ne
Treba proto, ze Intel Atom 230 je o dost pomalejsi nez muj 9 let stary Athlon XP 2400+. Vykon v techto zarizeni nehraje moc velkou roli. Ale v pripade Atomu se jedna u Intelu o marketingovy tah i s energii, protoze sice pouzili CPU, ktery ma malou spotrebu, ale davaji k tomu chipset Intel 945, ktery s usporou energie nema nic spolecneho.
Jasne, zalezi k cemu se to pouzije, dneska se dava bezne do 1U kde co. Pokud bych nesel po vykonu a ale po uspore energie, tak bych misto po Atomu sahnul na nejakou Epii.
dneska se dava bezne do 1U kde co
To je pravda. Já jsem se naštěstí rozhodl pro 2U, což mi dává výhodu hlavně co se týká standardního zdroje a rozšiřitelnosti. Pokud chce někdo tip na levný 2U case, nechť hledá Acutake Industry Just 2U. Za 1 800kč jsem naprosto spokojený. Vlastní detailní fotky zde a tady je prázdná (v době koupě jsem nikde na internetu nenašel detailní fotky a docela jsem se bál co to bude za nedodělek, ale naštěstí se to nepotvrdilo - dokonce jsem několik kusů viděl v serverovně, kde mám stroj). Možná nevýhoda je, že nemá vyměnitelné disky z venčí.
No... je fakt, že 945 u Atomu je ostuda. Nicméně varianta 945GSE žere přeci jenom trochu míň než třeba 945G. Až se konečně objeví boardy s SCH čipsetem, bude to se spotřebou zas o trochu lepší.
Přijde mi že Atom není vůbec špatný procesor a pro spoustu nenáročných použití stačí. Servery daleko častěji visí na diskových IOps, než na surovém výkonu procesoru. A pokud máte šanci postavit sestavu, která bude mít na zdroji štítkový výkon 100W, tak je to určitě fajn stroj do telehousu, který účtuje proud ne podle skutečné spotřeby, ale právě podle štítkového hausnumera.
Redundantní zdroj se běžně vyskytuje až ve větších serverových skříních. Pořizovat si server pro dual Xeon jenom kvůli redundantnímu zdroji, to je podle mého možná pitomost, hlavně pro nenáročné použití - spoustu šťávy sežere serverový čipset, těch asi 8 ventilátorů navíc, atd. - a štítkový výkon je někde na 600W.
Když si pořídíte atomového krasavce s jednoduchým zdrojem o odpovídajícím výkonu, můžete si rovnou koupit náhradní zdroj, a moc se nebojte, že ho budete muset honem měnit: menší výkon = menší teploty = vyšší spolehlivost.
Hint: velice příjemnou spotřebu může mít třeba C2D E7300 (škoda že E7200 už nejde koupit) v nějaké desce s čipsetem G31 nebo G33. Spotřeba je trochu výš než u Atomu, ale ten CPU výkon je taky o něco výš.
Já zas vím, co jsem si ozkoušel vlastníma rukama. Pokud se bavíme o E7300, ten je skoro fanless. 7200 byl ještě lepší. Zapnete, putíte CPUburn, dáte prst na chladič... a nic. Studenej. Pořád.
Ne není to vtip ;) Myslím, že server není synonymumem pro "nadupaný" hardware. Mám reference na provozovaný malý webhosting na Atomu. Ale je to komunitní záležitost. Atoma tam mám protože, mi to běhalo předtím doma jako router a file server, a při umisťování stroje do housingu nebyla potřeba jej nějak zlepšovat.
Každopádně, server chci po stránce hardware zlepšit, jen uvažuji "o jak moc", protože od spotřeby se odvíjí cena serverhousingu. Doma na desktopu mám Core2Duo 2.8GHz(45nm), 4 GB, a dva větší disky - podle levného wattmetru (400Kč) "žere" při 100% zhruba 130-140VA. Cože je pěkné, protože do 200W jsem se chtěl vejít. Myslím, že byl to byl celkem slušný základ...
Co myslíte? (všichni :) )
Mám reference na provozovaný malý webhosting na Atomu. Ale je to komunitní záležitost. Atoma tam mám protože, mi to běhalo předtím doma jako router a file server
Tak to hodne stesti. Zatim jsem jeste nikoho nepoznal, kdo by na domacim routeru rozjel webhosting. Ale pokud je to pro par kamaradu, tak nakonec pro ne.
Doma na desktopu mám Core2Duo 2.8GHz(45nm), 4 GB, a dva větší disky - podle levného wattmetru (400Kč) "žere" při 100% zhruba 130-140VA.
Je to urcite lepsi nez Intel Atom, ale na provozovani webhostingu je to jako prast jak uhod.
No... marketingové oddělení Intelu by nad Vaší poznámkou určitě předlo blahem z dobře odvedené práce. Já mám v této oblasti podvratný názor, a to že pro spoustu serverů "desktopový" procesor s přehledem stačí - v desktopovém čipsetu. Proč asi Intel nutí výrobce motherboardů zamykat PCI-e x16 slot softwarově tak, aby v něm nechodilo nic než grafika...
Xeony mají navíc schopnost pracovat v dvoupaticových motherboardech a cca dvojnásobek cache, a taky jdou ruku v ruce s čipsety, které mají skutečně lepší průchodnost sběrnic, případně vychytávky jako I/OAT. Ale jak říkám - pokud Váš server vysloveně neleží výkonově na hubě, tak jsou to možná vyhozené peníze (za pořízení i za elektřinu).
Inak mam skusenosti s Quad Core Xeon vs. Core2Quad priacom Xeon zvladol cca 2x taku zataz.
Zalezi jake core2quad a xeony se srovnavaji. Nektere typy jsou si vykonem rovnake.
Jasně, souhlas. Pokud berete CPU horsepower jako komoditu, které potřebujete každopádně víc než co zvládne jeden stroj, tak je to někde jinde
Tiskni
Sdílej: