Valkey, tj. svobodný fork již nesvobodného Redisu, byl vydán v první major verzi 8.0.0 (GitHub). Ve čtvrtek proběhne ve Vídni Valkey Developer Day.
TamaGo je open source framework pro programování ARM a RISC-V systémů na čipu (SoC) v programovacím jazyce Go. Prezentace projektu z OSFC (Open Source Firmware Conference) v pdf na GitHubu.
Konference OpenAlt 2024 – jedinečné fórum, kde se každoročně sdružují lidé se zájmem o vývoj a využití svobodného a otevřeného softwaru a hardwaru, tvorbu, zpracování a zpřístupňování otevřených dat, svobodný přístup k informacím a vzdělávání – hledá přednášející, dobrovolníky a partnery. Konference proběhne 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Vstup je zdarma.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.10 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.11. Z Vídně, jelikož tam zítra začíná Open Source Summit Europe. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna. Později také na Linux Kernel Newbies.
Grocy je open source ERP systém. Ne však pro plánování zdrojů v podnicích ale v domácnostech. Spravovat lze zásoby, povinnosti a úkoly. Vytvářet nákupní seznamy. Ověřovat dostupnost surovin pro recepty. Plánovat jídelníčky. Vyzkoušet lze online demo. Vývoj probíhá na GitHubu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
3D tiskárny Original Prusa MK4S (a MK4) v kombinaci s Prusamenty PLA a PETG mají mezinárodně uznávanou certifikaci UL 2904 GREENGUARD, která potvrzuje splnění přísných bezpečnostních standardů pro VOC a UFP.
Byla vydána verze R1/beta5 open source operačního systému Haiku (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Sovereign Tech Fund (Wikipedie), tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří Sambu částkou 688 800 eur.
Společnost OpenAI představila novou řadu svých AI modelů OpenAI o1 navržených tak, aby "strávily více času přemýšlením, než zareagují". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.
Vlastním externí box AC Ryan AluBox HD50138 ve kterém mám HDD WD 3200AAKS a používám SW Mandriva Linux 2008.1. Při pokusu o připojení tohoto disku jako uživatel se objeví následující hláška:
org.freedesktop.hal.storage.mount-fixed auth_admin_keep_always <-- (action, result)
Při pokusu o připojení tohoto disku jako admin se objeví tato hláška:
Není možné připojit zařízení.
Nahlášenou chybou je:
ntfs-3g: Failed to access volume 'UUID=903099BB3099A8AC': není souborem ani adresářem
Please type '/sbin/mount.ntfs-3g --help' for more information.
Při zapojení přes USB 2.0 je vše v pořádku. Nevíte někdo kde je chyba, uvedeným hláškám nerozumím?
Nevím co myslíte ručním mountem? Po zapnutí disku pomocí vypínače se disk objeví ve složce úložná zařízení. Pravým tlačítkem rozbalím nabídku a zvolím připojit. Pokud je disk připojen přes eSata, zobrazí se výše uvedené hlášky, pokud je připojen přes USB, je vše v pořádku a vidím na data uložená na disku. Co je v dmesg netuším - bohužel nevím co tento příkaz znamená ani jak se vyvolává.
MB - Asus Crosshair II, Procesor - AMD AthlonX2 3800, HDD - 1×WD320AAKS a 1-2× WD6400AAKS (všechny SATA), GK - nVidia GF 7600GT. S disky uvnitř PC nejsou naprosto žádné problémy, proto nevidím důvod pro změnu v Biosu. Ještě vyzkouším připojení boxu přímo na SATA výstup uvnitř PC.
Osobně si však myslím, že problém bude v tom boxu. On při zapojení na eSATA nespolupracuje na 100% ani s Win 2000. Sice se připojí, ale nezobrazí se v seznamu připojených zařízení, takže když ho chci odpojit, tak až po vypnutí PC nebo "na tvrdo" vypínačem.
Každopádně děkuji za rady a tipy.
Nevím co myslíte ručním mountem?Do konzole napíšeš
mount /dev/sdX1 Y
, kde X je písmeno disku (Linux disky označuje zpravidla podle pořadí při připojování – první je a, druhý b…) a Y je cesta ke složce, do které chceš disk připojit (/mnt/windows…). Písmeno disku zjistíš třeba z dmesg
.
Co je v dmesg netuším - bohužel nevím co tento příkaz znamená ani jak se vyvolává.Otevřeš konzoli, připojíš disk přes eSata, napíšeš
dmesg
a okopíruješ sem tak deset, dvacet posledních řádků – podle relevance.
Po ručním mountu se můžu připojit, ale pouze jako root. Navíc se nezobrazuje korektně čeština, což jsem u verze 2008.1 nečekal.
dmesg vypsal následující:
bootsplash: status on console 5 changed to on
Clocksource tsc unstable (delta = -249462517 ns)
ata8: exception Emask 0x10 SAct 0x0 SErr 0x0 action 0xa frozen
ata8: irq_stat 0x00b40090, PHY RDY changed
ata8: hard resetting link
ata8: SATA link up 3.0 Gbps (SStatus 123 SControl 0)
ata8.00: HPA detected: current 488395055, native 488397168
ata8.00: ATA-7: WDC WD2500KS-00MJB0, 02.01C03, max UDMA/133
ata8.00: 488395055 sectors, multi 0: LBA48
ata8.00: configured for UDMA/100
ata8: EH complete
scsi 7:0:0:0: Direct-Access ATA WDC WD2500KS-00M 02.0 PQ: 0 ANSI: 5
sd 7:0:0:0: [sdc] 488395055 512-byte hardware sectors (250058 MB)
sd 7:0:0:0: [sdc] Write Protect is off
sd 7:0:0:0: [sdc] Mode Sense: 00 3a 00 00
sd 7:0:0:0: [sdc] Write cache: enabled, read cache: enabled, doesn't support DPO or FUA
sd 7:0:0:0: [sdc] 488395055 512-byte hardware sectors (250058 MB)
sd 7:0:0:0: [sdc] Write Protect is off
sd 7:0:0:0: [sdc] Mode Sense: 00 3a 00 00
sd 7:0:0:0: [sdc] Write cache: enabled, read cache: enabled, doesn't support DPO or FUA
sdc: sdc1
sd 7:0:0:0: [sdc] Attached SCSI disk
sd 7:0:0:0: Attached scsi generic sg3 type 0
NTFS driver 2.1.29 [Flags: R/O DEBUG MODULE].
NTFS volume version 3.0.
To, že jde disk připojit pouze pod rootem je očekávaná a normální vlastnost, zapomněl jsem se o tom zmínit.
Špatná čeština je bohužel běžná, česká Windows používají pro kódování českých znaků tabulku CP1250, zatímco Linux zpravidla UTF8. Zkus pro připojení použít příkaz „mount -o nls=cp1250 /dev/sdc1 /mnt/
“ nebo možná „mount -o locale=cp1250 /dev/sdc1 /mnt/
“.
Jinak se mi moc nelíbí „ata8: exception Emask 0x10 SAct 0x0 SErr 0x0 action 0xa frozen
“, bůh ví, co se to tam děje. Co vypíše příkaz „smartctl -Hl error /dev/sdc
“ zadaný pod rootem?
Normální vlastnost to asi bude pouze pro eSATA, protože přes USB2.0 to jde i pod uživatelem.
O kódování češtiny vím. Problémy jsem však měl naposledy s verzí Mandriva 2007.1. U disků v počítači jsem u současné verze žádné specifické nastavení provádět nemusel - vše se zobrazuje jak má, proto mne ta nekorektnost překvapila (projevuje se i připojení přes USB, toho jsem si dříve nevšiml).
Příkaz o víkendu vyzkouším a dám vědět. Zatím díky.
Při ručním připojení by systém měl požadovat zvýšená oprávnění vždy, při mountu pomocí nějakého grafického zjednodušovadla tomu samozřejmě může být jinak.
S kódováním češtiny jsem se, jak se teď dočítám v dokumentaci, seknul. parametr nls nebo locale totiž neurčují, narozdíl od FAT, kódování na disku (které je u NTFS vždy UTF-16), ale naopak kódování v systému, které by mělo být UTF-8. Zdá se mi tedy nadmíru divné, že by prohlížeče souborů skutečně ukazovaly zmršené znaky, budu o tom muset ještě něco nastudovat. Také bych rád poprosil případné místní hackery o komentář s možným vysvětlením.
Tak jsem si vyšetřil čas a laboroval.
Nejdříve jsem aktualizoval Bios na poslední verzi, která je pro MB dostupná. To nemělo žádný vliv.
Příkaz „smartctl -Hl error /dev/sdc
“ nahlásí "-bash: smartctl: command not found
". Dále jsem zjistil, že ani jako Root nemám právo na disk zapisovat. V Krusaderu s právy roota mám u složek r- -x, u souborů pouze r- -. Proto jsem se ani nepokoušel nastavit češtinu. Tudy pro mě cesta nevede.
Dále jsem vyzkoušel připojit box přes klasický SATA port na základní desce (součástí MB byla i vývodka s redukcí na eSATA). Pokud jsem box aktivoval při nabootované Mandrivě, nestalo se vůbec nic. Disk se nikde neobjevil. Po restartu PC, kdy box zůstal zapnutý, se disk v boxu automaticky připojil, čeština byla v pořádku a vše bylo přístupné i pro běžného uživatele. Nebylo však možné tento disk odpojit - choval se naprosto stejně jako ostatní disky v PC. Při vypnutí PC přestal pracovat i disk v boxu (to je zřetelně slyšet) což je u boxu neobvyklé (pod Win). Pod Win2000 běželo vše naprosto korektně, dokonce zmizel i problém se zobrazením v seznamu připojených zařízení. Box jsem mohl kdykoliv připojit nebo odpojit.
Je evidentní, že vývody eSATA na MB se chovají odlišně od klasických vývodů SATA (i pod Win). Mandriva však neumí korektně spolupracovat ani s jedním ani s druhým, což mne mrzí. Otázkou je zda je chyba na straně MB nebo OS.
Budu tedy používat port vyvedený z klasického SATA a pokud budu připojovat box pod Linux, nezbyde mi nic jiného, než aktivovat box před zapnutím PC a deaktivovat ho opět až po vypnutí počítače.
Děkuji všem za ochotu a užitečné rady.
SATA řadiče na desce nebývají hot-plug. Tobě fungoval hot-plug na integrovaném řadiči ve win?
Nepřijde mi na tom nic divného. Naopak si myslím, že externí box je k těmto účelům stavěn. Ten hot-plug podle mě zajišťuje elektronika v boxu.
Jak jsem již psal výše. Pod Win2000 pracuje box jak při zapojení přes eSATA na MB (zde se nezobrazí disk v seznamu připojených zařízení), tak i při zapojení přes "vývodku" - v mém případě SATA port č. 5. Takže, když naběhnou Win, zapnu box a během pár vteřin vidím data. Pokud nemám otevřený Unreal Commander, tak vyskočí na obrazovku okno s nabídkou adresáře disku umístěného v boxu. Pokud je Unreal Commander otevřen, automaticky naskočí ikonka dalšího disku (okno se neobjeví). Při odpojení kliknu na ikonu odpojit, vyberu disk, potvrdím a po hlášce vypnu box. A to můžu opakovat do alelůjá.
Problém při odpojení mám právě při zapojení přes eSATA na MB (měl jsem - už nemám, zůstanu u vývodky). Protože se mi nezobrazí disk v seznamu připojených zařízení, nemohu ho korektně odpojit. Pokud ho vypnu "na tvrdo" většinou mi pak vyskakují různé chybové hlášky. Většinou jsem to řešil tak, že jsem ho nechal běžet do doby, než jsem vypnul PC.
Tiskni Sdílej: