Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Rozmyslam nad kupou T500 s ATi grafikou HD3650. Mate s nou nejake skusenosti?
Potrebujem aby to slo vsetko bezchybe. S2RAM. Displayport. 3D acc.
Pripadne, aky iny notebook by ste mi odporucali? Potrebujem do skoly, a tiez ako nahradu desktopu. (3D acc a digitalny vystup (Displayport/HDMI) musi bezat.)
Na plně funkční 3D s touto kartou si asi tak minimálně 2-3měsíce počkáš, zatím funguje jen pár demo testů. Kód už je začleněn do Mesy, takže to snad pujde rychleji, než doposud.
Mám R500 se stejnou grafikou a znovu bych to už nekoupil. Oficiální drivery od ATI občas způsobují divné chování celého systému, navíc stále ještě nepodporují jádra >= 2.6.29. Open-source ovladače radeon a radeonhd nepodporují 3D, což by mi osobně tolik nevadilo, ale pravděpodobně se absolutně nestarají o power-management. Výsledkem je mnohem vyšší teplota GPU i CPU (protože používají společný chladič), stále běžící ventilátor, a poloviční výdrž na baterie než s fglrx.
Ovladače Radeon mají podporu power managmentu, jen není aktivovaná defaultně (byla přidána nedávno)
Mam T500 s diskretni ATI HD3650. Ntb je super. K nemu nemam abs. zadne vytky. Pouzivam ho jako nahradu desktopu, ale bohuzel s ATI jsme si do oka nepadli. Spolehlive mi to zacalo fungovat az s proprietalnimi drivery. Na oplatku musim rict, ze to vcelku slape. Display port -> DVI mi nefungovalo, ale poridil jsem dock-in. Display 1680x1050 je abs. pecka (ani maly, ani velky, clovek si rychle zvykne). Pres dock-in ma pripojeny 24" 1920x1200 bez sebemensich problemu.
Cely pristroj je opravdu moc good. Je lehky, vykonny, dobre se na nem dela, jen ta grafika. Skoda, ze tam neni NVidia. Tu davaji az do Wxxx, ale to stoji 2x tolik. Kdyz jsem se rozhodoval (mesic zpet), tak jsem mel jeste vyhlidnuty HP EliteBook 8530w, ale vyhralo IBM/Lenovo. T500 muzu jen doporucit
Na 20" (1680x1050) byl i pres analog obraz vcelku OK, ale na 24" (1920x1200) uz to byla bida. Obraz byl rozmazany, az z toho bolely oci. Po pripojeni do dockiny pres DVI je obraz jak britva.
Jelikoz se pohybuji mezi vicero monitorama pouzivam klikatko:
https://www.abclinuxu.cz/software/pracovni-prostredi/doplnky/krandrtray
Radsi se poohledni po nejakem noteboku s grafikou od NVidii. Ty v podstate nemaji zadny problemy s 3D v Linuxu a dokonce ovladace podporuji akceleraci HD videa.
Tiskni
Sdílej: