Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
zdravim,
chtel bych si postavit usporny domaci server s rozpoctem tak do 8 tisic.
zatim jsem premyslel nad timhle
Intel D945GSEJT s integrovanym Atomem, chlazene pasivne
http://www.azobchod.cz/cgi-bin/model.pl?ok=tn&fw=250&kk=zzzzzz&st=cu&km=73875
s touhle pameti, sla by tam?
http://www.inotebook.cz/p/2gb-ddr2-533-module-sodimm-hp-compaq-1273291
a nebo co tohle?
http://www.abaka.cz/motherboard-via-epia-vb7002g-1500mhz-miniitx/d-298868/
disky bych rad 2x 500 do raid 1, ale nemuzu se vubec rozhodnout kterou znacku a model vzit, v tom rozmezi 1000-1300 je toho moc.
celkem se mi zamlouvaly zelene od WD, ale zatim jsem se o nich moc pekneho nedocetl, jinak nevim. vzit oba stejne?
o case, zdroji a nejakem vetraku nemam predstavu vubec, takze jakykoliv tip uvitam.
zatim by to melo slouzit pro takove to domaci zalohovani a jako skladiste fotek, hudby a filmu, OS asi Debian. pozdeji bych mozna prikoupil jeste jednu sitovku a udelal si to pristupne pres ADSL i z venku, to by melo jit ne?
ja mel pocit, ze jak deska, tak pameti jsou SODIMM.
http://www.levne-pc-notebooky.cz/p8868-seagate-barracuda-7200-12-500gb-hdd--serial-ata-300-ncq--16mb-cache--7200rpm.html
tohle by tedy slo? melo by nejakou vyhodu vzit pomalejsi 5400? a disky muzu koupit s klidem oba stejne?
ja zatim koukal jen na mini itx desky s Atomem nebo necim od Via, tam jsem videl 2x LAN tak od 4k a vic. ale vyhoda by to urcite byla.
co od AMD by jsi tak mel na mysli? zacinam lehce podlehat myslence na neco vykonejsiho -)
to vypada pekne, bohuzel se to uz zacina vic priblizovat desktopu nez masine s puvodnim ucelem.
na audio/video portech mi ani tak nesejde. spis SATA a LAN navic by bodly.
za ty 4 tisice taky mrkam po tomhle
http://www.shop4home.cz/product_info.php?products_id=8167
a jeste jsem se chtel zeptat jestli by se nekdo nepodelil o zkusenosti s tim, co vsechno utahne ten jednojadrovy atom nebo neco podobneho? mam na mysli nejaky ten download, sdileni po siti, apache atp.
Před krátkou dobou jsem řešil stejný problém - malý domácí server s větší diskovou kapacitou v raidu. Nakonec mám doma tuto sestavu :
D945GCLF2D - je tam Atom 330 (2 jádra, podpora _64, jen D-SUB - na serveru DVI pokládám za tročku zbytečné...)
RAM 2GB ... max. velikost
case - EMKO - EM-111
HOT-SWAP šuplíky ICY DOCK MB122SKGF ... existují i šuplata levnější bez LCD za cca 800~900,- Kč
2x Seagate 1,5 TB - tady bych jen připomněl, že existují i v tzv. raid edition verzi, nicméně pro domácí použití jsem si je nepořizoval. Liší se v nastavení parametrů - budou mít vypnutou cache atd. "Železné" součástky jsou stejné.
OS - Ubuntu server _64, obsluha přes příkazovou řádku a webmina. Zkoušel jsem eBox, který má být předurčen pro takovéto použití, ale je to ještě hodně nedodělané (např. chybí konfigurace NFS) a web ovládání extrémně pomalé ??
Dělá mi to routování, fileserver a právě instaluji eGroupware s Postgreesql, zapnuto to je tzv. furt Pokud by to bylo se šuplatama bez LCD, tak by cena mohla být kolem požadovaných 8.000,- Kč
tak tahle deska se stava jasnym favoritem -)
muzu se jeste zeptat, co presne je to za case a zdroj?
Case viz . http://www.emko.cz/katalog/it-skrine/mini-itx-skrine/em-111 Je jak bez zdroje, tak se zdojem tuším 60W a pak se zdrojem 200W. Sestavu by utáhl i ten zdroj 60W, ale case s tímto zdrojem je dražší - ptal jsem se proč, prý menší série zdroje = vyšší cena. Vzal jsem k tomu i riser kartu a do ní pak dal TP-Link Gb NIC kartu a tak mám dvě Gb rozhraní.
uz jsem se prakticky chystal vsechno objednat a jen mi jeste blesklo hlavou, jak je na tom vlastne Nvidia ION?
nasel jsem http://www.compos.cz/?cls=stoitem&stiid=156212
jak je na tom s podporou v linuxu?
Procetl jsem diskuzi a mohu napsat par postrehu.
Pokud hledate usporu energie, tak od atomu radeji ruce pryc. CPU je sice sam o sobe usporny, ale davaji to do desek s chipsetem intel 945, kde uspora energie sla jenom okolo . Pokud uspornou desku a CPU, tak neco napriklad od VIA Epia, cenove to vychazi ale trochu nekde jinde.
Disky Seagate rady 7200.12 jsou spravna volba. Jak parametrama, tak vykonem a vydrzi do budoucna.
na VIA Epia jsem koukal, nicmene na nekolika forech jsem se docetl o spatne podpore co se tyce linuxovych driveru, coz me malinko desi. u tohohle stareho chipsetu od Intelu mam celkem jistotu, ze by vsechno melo chodit tak jak ma.
Tak až ten počítač postavíš, tak prosím tě změř jeho spotřebu wattmetrem. Rád bych to porovnal se svým, který bez zátěže žere 46W (Athlon64, dvoujádro, 4850e, 2.5GHz, 2GB RAM, Seagate 1TB, MB ASUS M2A-VM). Zdroj je Fortron ZEN FSP300-60GNF 300W.
Řekl bych, že ten Atom je proti tomu ořezávátko, tak jsem zvědav, jestli aspoň jeho spotřeba bude výrazně nižší.
Tak mně to nedalo a zapojil jsem svoji sestavu (viz výše) do domácího digitálního měřiče. Nebude to nic extra přesného, ale do tolerance 5% se to snad vleze. Takže, za běžného provozu (routování do netu) to ukazuje 60-61W, při kopírování na disky to ukazuje max. 65W. Kromě desky tam jsou 2ks 1,5TB Seagate - spotřeba asi 8W/ks, což je 16W, a ventilátor Nexus u kterého se uvádí 0,3A a 10-13V, což odpovídá cca 3,5W. Takže samotná deska (neberu-li v úvahu ztráty ve zdroji) potřebuje cca 42W v relativním klidu.
to je ale celkem sila, ne?
to je ale celkem sila, ne?
Mysleno malo nebo hodne? Mne tato cisla prijdou uplne realna, na sestavu s Atomem bych to tak i odhadoval.
Ja mam napriklad uz skoro 5 let Via Epia s integrovanym Via Eden 600MHz, vyrobce tusim udava spotrebu 9W. I kdyz jsem mel nekolikrat pujceny watmetr z CEZu, tak jsem to vzdy zapomnel zmerit. S jednim diskem to ale odhaduju na spotrebu okolo 20W za bezneho provozu.
Takže samotná deska (neberu-li v úvahu ztráty ve zdroji) potřebuje cca 42W v relativním klidu.
Ale to děláš chybu, že nepočítáš ztráty ve zdroji. Jestli jsem to dobře pochopil, tak používáš 200W ATX zdroj. Takový zdroj může mít při velkém zatížení účinnost třeba 70%, ale při nízkém zatížení třeba jen 50%. Potom bys měl místo 16W na disky odečíst 32W a to co ti zůstane vydělit dvěma. A teď by nám na zbytek zůstalo nějakých 15W.
Ta deska D945GSEJET má dvě zásadní vlastnosti, kterými se liší od předchozích desek s atomem.
Právě, když se někdo snažil maximálně srazit spotřebu, pořidil si picopsu + briketu, protože účinnost ATX zdrojů je při nízkém zatížení mizerná. U této desky není picopsu potřeba -odpovídající regulátor napětí je obsažen přímo na desce. To je úspora cca 1500.
Ta deska si taky zaslouží 2,5" disky - teda pokud někdo zrovna nepotřebuje 1,5TB.
Myslím, že by to mohla být první Mini-ITX, kterou má smysl kupovat.
Jšen bych doplnil - každá sestava je o kompromisu, neexistuje ideální. Chipset 945GSE je jen s Atomem N270, což je "Singl core". jinak informace o účinnosti mě překvapila - ve volnu se na to podívám.
Tiskni
Sdílej: