Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj,
chcel by som kupit webkameru a bolo by fajn keby fungovala pod linuxom. Pozeral som sa po internete (napr. na HW abclinuxu, aj na http://mxhaard.free.fr/spca5xx.html) a moje zistenie je, maloco z toho, co je na zoznamoch kompatibilneho zariadenia je v sucasnosti v predaji.
Teraz neviem, ci kompatibilneho je toho az tak malo, alebo vyrobcovia vymysleli novu generaciu webkamier a vsetko premenovali, alebo neviem pouzivat vyhladavaci engine.
Prosim neukamenujte mna a len napiste, co Vam spolahlivo bezi na aktualnom jadre a da sa to este kupit za rozumny peniaz:)
Dakujem,
Jozef
#define lacina
Dakujem, taketo odpovede potrebujem. Ked clovek pozera na ten zoznam hardware a pozera po eshopoch a rucne robi join, tak to dava zabrat.
Ten logitech vyzera ako celkom dobry tip. Ma este niekto iny nieco chodive pricapnute na monitore/polozene na stole?
A lacina, no do 400 CZK by bola super, do 600 znesitelne a viac za kameru do skype asi nie...
lsusb
Bus 001 Device 019: ID 046d:09a4 Logitech, Inc.
tak me napada, jestli cinani neudelali nejaku zmenu smerem k levnejsimu cipu.
lsusb
Bus 001 Device 002: ID 046d:09a4 Logitech, Inc. QuickCam E 3500
a provozuju jí za pomoci modulů uvcvideo snd_usb_audio snd_usb_lib
. Jádro 2.6.29.5, ale ovladač by měl být v jádře od verze 2.6.26
Tiskni
Sdílej: