Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Byla vydána verze 16.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++ a Polly.
O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2023 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).
Na Crowd Supply běží kampaň na podporu open source notebooku MNT Pocket Reform od společnosti MNT Research. Notebook má mechanickou klávesnici s RGB podsvícením a 7 palcový displej s rozlišením 1920×1200 pixelů. Cena začíná na 899 dolarech. Před třemi lety proběhla úspěšná kampaň na podporu notebooku MNT Reform.
nainstaloval jsem Mandriva 2009.1 pwp, vse funguje jak ma, az na zvuk, ten je potichu skoro neni slyset, v alsamixeru mam vse naplno, nastaveni mam stejne jako v 2009 a tam jde zvuk bez problemu, zkousel jsem ruzne menit nastaveni mode
protoze kdyz tam nic neni tak zvuk neni syset vubec, zacal "fungovat " az kdyz jsem ho nastavil na mode=
hp
nebo mode=
rev
. Vypinal jsem i pulse, ale je to porad stejne zvuk je slyset jen ze sluchatek a jeste strasne potichu :o(. Dekuji predem za kazdou radu
Mne v ubuntu 9.04 pomohlo upgrade ovladačov alsa z 1.0.18 na verziu 1.0.20 Pred zmenou zvuk ani nepípol.Našiel som to niekde na fóre.Samozrejme už neviem kde.
How to Upgrade to ALSA 1.0.20
1. Upgrading ALSA needs compiling so the first thing we need to do is install the necessary tools to compile along with the kernel headers. Open a terminal and paste the following 2 commands:
sudo apt-get -y install build-essential ncurses-dev gettext xmlto
sudo apt-get -y install linux-headers-`uname -r`
2. Use the terminal to navigate to your home folder and download the ALSA files:
cd ~
wget ftp://ftp.alsa-project.org/pub/driver/alsa-driver-1.0.20.tar.bz2
wget ftp://ftp.alsa-project.org/pub/lib/alsa-lib-1.0.20.tar.bz2
wget ftp://ftp.alsa-project.org/pub/utils/alsa-utils-1.0.20.tar.bz2
3. Creating the necessary folders and unpack the downloaded ALSA packages. Open a terminal and paste the following commands:
sudo mkdir -p /usr/src/alsa
cd /usr/src/alsa
sudo cp ~/alsa* .
and then, to unpack:
sudo tar xjf alsa-driver*
sudo tar xjf alsa-lib*
sudo tar xjf alsa-utils*
4. Now we can start compiling each component:
a) alsa-driver:
cd alsa-driver*
sudo ./configure
sudo make
sudo make install
b) alsa-lib:
cd ../alsa-lib*
sudo ./configure
sudo make
sudo make install
c) alsa-utils:
cd ../alsa-utils*
sudo ./configure
sudo make
sudo make install
5. Now you may want to removed the downloaded ALSA files, as they are not needed anymore:
rm -f ~/alsa-driver*
rm -f ~/alsa-lib*
rm -f ~/alsa-utils*
That's it! You now need to restart your computer and after doing so, your computer should have ALSA 1.0.20 installed. Again, you can verify this by running the following command in a terminal:
cat /proc/asound/version
Also, you may want to change your sound settings to Alsa ( System –> Preferences -> Sound, change auto detect to ALSA)
Kto dal otázku, vie že je to notebook .A ty, keď sa nudíš si si to mohol nájsť na nete.Linuxáci su predsa ako dobre viem aj z vlastných skúseností bez internetu totálne hotoví.(Inak som sezónny linuxák ,vždy keď ma tento "kvalitný" systém naserie tak ho vyhodím z compu a keď sa ukludním , tak s ním zasa začnem ten dopredu prehraný boj. Linux je hra, ktorú bežný user asi ani nemôže vyhrať. A Widláci sa usmievajú a usmievajú...
[petr@nt /etc/modprobe.d]$ cat /etc/modprobe.d/sound.conf options snd-hda-intel model=laptopJinak už dlouho používám linux na všech PC a windows mám pouze na hry.
Tiskni
Sdílej: