Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Potreboval by som poradiť, alebo skôr nakopnúť, či je ešte možné zachrániť časť dát z HDD. Stalo sa mi totiž, že som zamenil 2 takmer identické disky samsung a namiesto vadného som si odfajčil disk so zálohami.
Na otestovanie a zmazanie som pouzil utilitu HUTIL od samsungu a v nej som dal zmazat celý disk. Keď mi asi po 270MB mazania došlo že mažem zlý disk, operáciu som prerušil. Disk sa teraz po pripojení tvári ako prázdny.
Je mozné obnoviť partition table a dostať sa tak aspoň ku časti dát, ktoré ešte fyzicky zostali na tom disku?
Na disku bola vytvorená jedna NTFS partícia, ktorá zaberala celý disk.
Ďakujem Vám za rady.
Ja. :) Teda skôr ako záloha je to odkladanie menej potrebných vecí. Rád si ale nechám poradiť, aký filesystém by si pre externý USB disk zvolil ty? Podmienka je, že to musí byť zapisovateľné z linuxu, windows aj mac os X. Ďakujem za návrhy.
>> Rád si ale nechám poradiť, aký filesystém by si pre externý USB disk zvolil ty?
FAT32
Jen jsem si delal legraci. Kdyz uz fat, tak snad jedine exFAT. Nevim, jak je to ale s podporou exfat v Linuxu.
Pokud se nepletu, tak to pripojuje jako ext2 a v pripade problemu je potreba disk opravit v linuxu. Ja pouzivam ext2fsd.
1/ udelal bych si na nejakym linuxim stroji ddckem kopii toho disku
2/ sehnal bych si jinej disk, na kterej bych tu kopii nacpal
3/ pripojit ten jinej disk k widlim a zkusit nejakej recovery tool
... ale jestli to bude fungovat ... buh vi
Ďakujem, skúsim to.
Tiskni
Sdílej: