Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravím,
rád bych si koupil netbook - bez windows, s SSD (16 GB stačí), s novým Atomem N280 a výdrží baterek 4 a více hodin. Tyhle požadavky se ale zdají být nesplnitelné. Víte o nějakém? Když jsem se ptal v e-shopu, tak mi odepsali, že bych si jedině musel nějaký vybrat a zaplatit si navíc ještě ten SSD disk. (vypadá to, že je snažší odstranit kus hardware než software)
Původně jsem si říkal, že bych si třeba koupil Asus EEE T91, www.abclinuxu.cz/poradna/hardware/show/267752
jenže výkon a kompatibilita s linuxem prý nic moc.
Koupit bych ho potřeboval tak někdy do konce září, abych ho pak mohl používat ve škole.
Děkuji předem za každou použitelnou radu.
Počítám s tím, že budu muset třeba koupit trochu jiný netbook a pak tam buďto dát ten disk, nebo vrátit widle (to by byla kovbojka :)), rozlišení by mi stačilo 1024x600, disk taky nemusí být extra velký - programy se systémem zaberou tak 4 GB a do zbytku šoupnu trochu hudby, trochu videa, nějakou tu knížku (proto jsem uvažoval o T91, na té by se četly dobře), nic extra náročného, chci spíš, aby byl odolný proti otřesům a zticha. Paměť bych taky raději 2 GB, takoví Netbeans, Openoffice a Firefox si na ní pěkně smlsnou :) Rád bych tam ale ten čipset s N280, protože prý ještě trochu víc šetří energii a míň se zahřívá a na tom mi docela záleží.
Rád bych tam ale ten čipset s N280, protože prý ještě trochu víc šetří energii a míň se zahřívá a na tom mi docela záleží.
Není pravda. Je výkonnější, ale spotřeba je vyšší.
Mam ASUS EEE900A: Atom N280, 16GB SSD 4 clankova bateree. Bez zaple WIFI vydri zruba tech 4hodiny. S 6 clankovou baterkou by mel vyderzet dil nez 4 godiny is zaplou WIFI.
Tak nakonec Dell Latitude 2100, dal se koupit v ČR i s Linuxem a s lepší výbavou.
Tiskni
Sdílej: