Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj,
rad bych poridil novy adsl modem pro internet od O2, co potrebuju je
alespon 4 LAN porty
routovani - s asociaci IP adres podle MAC
port forwarding - pro neomezene mnoho pravidel (muj soucasny podporuje jen 11)
wifi - podpora WPA2 - AES
wake-on-lan i z internetu (tady presne nevim, co by mel pristroj podporovat)
a mam dynamickou IP, takze pokud by fungovalo neco na zpusob dyndns.org, byl bych jenom rad
V DSL modemech a routerech se skoro vubec nevyznam a proto bych tu rad poprosil o pomoc. Za jakoukoliv radu budu vdecny.
jeste jsem zapomnel na moznost spravy pristroje i z vnejsi site, z predem nastavenych IP adres nebo pres nejaky certifikat.
a omlouvam se za duplicitni prispevek.
pokud bych zustal prevazne jen u klasickeho modemu s routerem a chtel jeste wake-on-lan z venku, naslo by se neco?
nn, nechci vystavovat zadnej pocitac primo do internetu, ale potrebuju z par stroju forwardovat nektery porty, ale ty stroje nebezi porad a proto potrebuju mit moznost je probouzet skrz modem/router/ap, ktery bezi nonstop.
nn, nechci vystavovat zadnej pocitac primo do internetuOn na těch routerech a modemech v naprosté většině případů také běží Linux (a mnohdy bohužel z výroby dost špatně zabezpečený).
Magic packet
The magic packet is a broadcast frame containing anywhere within its payload: 6 bytes of ones (resulting in hexadecimal FF FF FF FF FF FF), followed by sixteen repetitions of the target computer's MAC address.
Since the magic packet is only scanned for the string above, and not actually parsed by a full protocol stack, it may be sent as a broadcast packet of any network- and transport-layer protocol. It is typically sent as a UDP datagram to port 0, 7 or 9, or, in former times, as an IPX packet.
a mate tip na nejaky linuxovy router?
Tiskni
Sdílej: