Byla vydána beta verze Ubuntu 25.04 s kódovým názvem Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.04 mělo vyjít 17. dubna 2025.
Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Chcel by som sa opýtať, či nahodou neexistuje nejaký program na redukciu šumu mikrofónu. Ide o to že ked niekomu volám na notebooku so vstavaným mikrofónom cez skype, tak to dosť praskoce a šumí. Upozornil ma na to kamarát, ktorý ma mac a ma na to nejaký program. Ked ho nemá zapnutý, tak ma skoro rovnaký šum ako ja. Skúsil som hladať a nič som nenašiel. Mam notebook Asus M50VC a OpenSUSE 64 bit s KDE 4.3 Ďakujem
Možná existuje...
Pravděpodobně to bude způsobeno nedostatečnou citlivostí mikrofonu v notebooku, případně chytáním rušení z okolí (praskání klidně může být rušení od sběrnice, špatně filtrované napájení i jiné věci)
Nejlepším řešením by byl externí mikrofon na vhodném místě (u pusy), ale to není tak elegantní, jako mluvit jen tak do vzduchu...
Nebo zkusit nějak zapnout přídavné zesílení mikrofonu, pokud to jde... ale pak tam budete mít i více zvuků z okolí
Přirovnal bych to k dotazu typu: chrchlou mi repráčky v notebooku (v monitoru) při přehrávácí písniček, nevíte o nějakém sw, aby to hrálo čistě?
Proč se snažit obcházet chyby HW a pohodlnost uživatele nějakým SW řešením?
Ked sme pri tom, mám taku supravu so sluchátka mi a mikrofónom. JA som sa chcel len opýtať či by sa množstvo šumu nedalo nejako softvérovo zmenšiť. Inšpiroval ma k tomu kamarát, ktorý ma na Macbooku nejaky program, a ked ho mal vypnutý, tiež mu to šumelo a praskalo podobne ako mne. A kde sme pri odstanovaní šumu, volakedy ked som digitalizoval stare kazety, tak som pouzíval program nero wawe editor a ten vedel trochu odstraniť šum a vysledok bol dosť dobrý. Preto sa pýtam či neviete o nejakom programe ktorý by to vedel odstaniť ten šum realtime pri telefonovaní so skype bez mikrofonu.
O SW redukci šumu je pěkné povídání na http://tech.slashdot.org/article.pl?sid=05/10/17/2054209 - jestli je to vůbec možné na PC udělat
nebo http://www.linux-archive.org/debian-user/347569-little-ot-software-active-noise-cancelling-reduction.html - podobný závěr
Co by pravděpodobně udělat šlo, je ořezání špiček a omezení nevýznamných částí spektra...
Kamarad na MacBooku - to bude asi "trošku" odlišný HW. Tak mě napadá myšlenka, jestli oni nemají na zvukovce na podobné věci nějaké DSPčko...
Pýral som sa na to kmaráta. On hovoril ze je to riešené softvéerovo, ten program nema žiadne meno, je súčastou systému. Na tomto fóre som sa to pytal len preto, lebo vstavaný kikrofón macnooku nie je o nič moc kvalitnejši nez ten moj, ae ked mal zapnutu tu redukciu , tak ten zvuk bol v pohode.
Omezení šumu formou omezení frekvenčního rozsahu lze udělat přímo pluginem alsy, viz např. http://www.abclinuxu.cz/blog/origami/2008/5/je-libo-ekvalizer-primo-v-alsa . Jenom bys to nedělal na výstupním zařízení, ale na vstupním. Netestoval jsem, ale mělo by to fungovat také, to chce vyzkoušet. Ladspa má spoustu dalších pluginů, tipnul bych, že si vybereš.
Zistil som kde bol problem. Ten vstavaný mikrofón asi chytal spatnu vazbu od stavaných reproduktorov, tak ked som si pripojil sluchátka, tak zvuk toho mikrofónu už bol dobrý.
Tiskni
Sdílej: