OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ahoj, chtel bych se zeptat ciste jen tak teoreticky jak vznika pohyb ve hrach, napr. ve hre Little Space Duo, je to logicka plosinovka o holcicce ve hvezne lodi kde musi prolezat levely a v nich resit nejake "logicke" prvky (vytahy, spinace atd...), holcicka se jmenuje tusim Lucy.
Jak vznika ten pohyb holcicky? Grafik nakreslil Lucy v ruznich fazich animace (noha tak, pak noha jinak, stejne s rukame, nebo pri otoceni a ruznych akcich) a kdyz je z klavesnice chycen vstup napr. sipka pro pohyb do prava tak se prehrava sekvence (tedy vlastne kresli ruzne obrazky v poradi[frame]) a u toho se postavicka posouva v danem smeru?
Je to tak nebo se to dela uplne jinak? To se musi programovat uplne od nuly nebo uz existuji nejake animacni "frameworky"?
V podstatě jsi nastínil obě možnosti, jak pohyb udělat. Ten na programování jednodušší i když v podstatě zdlouhavější je nakreslit rozfázované snímky. Někteří grafici přesně vědí, jak to udělat. Druhý způsob je použít nějaký framework, který to všechno ulehčuje, ale v podstatě se ještě hodně práce kreslí "ručně". Třetí způsob je čistě softwarově vykreslovat. A poslední - hardwarová podpora 2D/3D.
V realitě to není takto vymezeno, ale různou kombinací tohoto se dosáhne různých výsledků. Nevím, jak je dělaná ta odkazovná hra, ale kdybych to dělal já sám bez grafika a bez nějakého týmu, tak začnu asi ručně kreslit objekty, které budu mít někde uložené v nějakém vektorovém formátu s tím, že se dá hodně věcí udělat pomocí prostých operací otočení a posunutí závislého na nějaké funkci, klidně lze použít sinus a nebo zkusit nějaký polynom kde pak v závislosti na "fázi" a čase lze použít tu mapovací funkci na posunutí a otočení konkrétních objektů, které se vykreslí někde v callback funkci.
Asi nejjednodušší je naučit se udělat něco za pomocí SDL, není to náročné na pochopení a lze najít spoustu open source hotových her různé kvality. SDL je zvláště vhodné pro jednoduché 2D. U SDL dále upozorním na někdy nepříliš dobře udělané programy, které konzumují procesor na plno. Není to problém SDL přímo, ale spíše chyba přístupu programátorů jej používajících. Jiný přístup je vrhnout se přímo na OpenGL a začít s 3D od píky.
Samozřejmě SDL a OpenGL nejsou jediná řešení, lze najít spoustu zajímavých projektů, ať už přímo podpora vytváření her v Blenderu nebo projekt OGRE, lze používat třeba Cairo na 2D, je toho velká spousta pěkně použitelného, na něco třeba postačí Qt.
Tiskni
Sdílej: