OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Uz 10 roku pouzivam v domaci siti router na poskytovani beznych sitovych sluzeb a experimentovani. Jedna se o HP Vectra P133. Posledni dobou u nej dochazi k HW porucham a vypadkum => potreboval bych koupit nejakou jinou masinu a moje otazka je: Co poridit, s cim mate nejlepsi zkusenosti? Pozadavky: nemusi to byt nic vykonneho, idealne cely HW v kupe, HDD staci 120G, 2 sitovky (nebo jedna integrovana a PCI slot). Dulezite je, aby tomu prilis nevadil nonstop provoz.
Dekuji za pripadne rady.
K te Vasi desce co jste si objednal:
Nedal by se pro napajeni pouzit tento menic.
Sic 1500,- je docela paleta, ale clovek by se vyhnul klasickymu power kvadru a napajeni 12 V si vyresil po svym.
Vyzera to impozantne. :) Nemohol som si to odpustit. Tiez nad niecim takym rozmyslam, ale prv treba vyriesit, co tam vlastne pobezi a podla toho sa zariadit. A nechcem tu kazit temu druhemu.
Alix
Vyrabi se i se trema sitovkama.
HDD 120 GB na router ?
Alix ma vsak i sbernici na ATA HDD
Spotreba pouze 6 W ! (zere rovnych 0,5 A pri 12 V)
Snad by stacila CF karta par GB. Pripadne logy ci co posilat po urcite dobe treba nekam na ftp.
Je to asi takovy nejaky kram .... viz moje paticka.
Ovsem cenove to neni az tak priznivy HW. Spis se vyplati kvuli spotrebe.
Zdravim,
o cenu ani tak nejde, o spotrebu docela ano, ale zase ne na ukor pouzitelnosti. 120GB je tam proto, ze prave tento stroj plni i funkci toho FTP, kam ostatni posilani logy, plus zalohovani z Windows masin, experimentalni web server apod. Proste univerzalni stroj, ktery mimo jine plni i funkci routeru pro nekolik subnetu (sousedi, par lidi na Wi-Fi) apod. Proto to asi padne na nejakou ITX desku s integrovanym CPU, grafikou, sitovkou a jednim PCI slotem. Otazka je na jakou, aby to melo jakz takz nejakou spolehlivost a po roce board neodesel diky sve provozni opotrebovanosti.
Doma mam uz od ledna (2009) ALIX 2D2 a jsem spokojeny. Mam tam 120GB 2,5" IDE disk (pres ATA konektor na desce) a 500GB SATA2 disk (pres USB). Na spolehlivost si nemuzu stezovat, az na jediny problem, ktery jsem si sam zpusobil - CF karta nic nyvdrzi. Po pul roce se po****a. Ted uz ji mam pouze na zavadec. spotreba je (bez USB disku) 7W.
Tiskni
Sdílej: