abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:00 | Komunita

    Dnes a zítra probíhají Arduino Days 2026. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze od 17:00 na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. Dnes v Poličce v městské knihovně a zítra v Praze na Matfyzu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:11 | Nová verze

    Byla vydána beta verze Ubuntu 26.04 LTS s kódovým názvem Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 26.04 LTS mělo vyjít 23. dubna 2026.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 02:22 | Komunita Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 23:22 | Komunita

    Ubuntu plánuje v budoucích verzích nahradit tradiční nástroje pro synchronizaci času (chrony, linuxptp a gpsd) novým, v Rustu napsaným ntpd-rs, který nabídne vyšší bezpečnost a stabilitu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 7.6 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Správce hesel KeePassXC byl nahrazen správcem hesel GNOME Secrets. Bitcoinová peněženka Electrum byla povýšena na verzi 4.7.0. Tor Browser byl povýšen na verzi 15.0.8. Další novinky v příslušném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 11:33 | Zajímavý článek

    Chris Down v obsáhlém článku „vyvrací mýty o zswap a zram“, vysvětluje, co vlastně dělají a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Doporučuje vyhýbat se zram na serveru a bez OOM.

    |🇵🇸 | Komentářů: 1
    včera 11:22 | IT novinky

    Porota v Los Angeles shledala firmy Google a Meta odpovědnými v přelomovém soudním sporu, který se týká závislosti na sociálních sítích; firmy musí zaplatit odškodné tři miliony dolarů (63,4 milionu Kč). Společnosti, které s verdiktem nesouhlasí, čelily obvinění, že své sociální sítě a platformy záměrně navrhly tak, aby si na nich děti vypěstovaly závislost. Porota došla k závěru, že technologické společnosti při navrhování a

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    25.3. 19:11 | Komunita

    Jelikož vývojáři editorů Vim a Neovim začali při vývoji využívat LLM, Drew DeVault se rozhodl forknout Vim a vytvořil projekt Vim Classic. Vychází z Vimu 8.2.0148, tj. těsně před zavedením Vim9 skriptování.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    25.3. 16:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.56 open source počítačové hry Unvanquished (Wikipedie), forku počítačové hry Tremulous. Instalovat ji lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.3. 14:11 | Nová verze

    FreeCAD (Wikipedie), tj. svobodný multiplatformní parametrický 3D CAD, byl vydán ve verzi 1.1 (YouTube). Po roce a čtyřech měsících od předchozí verze 1.0. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (15%)
     (7%)
     (1%)
     (12%)
     (30%)
     (2%)
     (5%)
     (1%)
     (13%)
     (24%)
    Celkem 1162 hlasů
     Komentářů: 27, poslední 17.3. 19:26
    Rozcestník

    Dotaz: CentOS5 a HP Prolient DL140 G2 - SATA

    19.10.2009 18:39 linuxnew
    CentOS5 a HP Prolient DL140 G2 - SATA
    Přečteno: 145×
    Ahoj, nedari se mi uskopojive naisntalovat CentOS5 (2.6.18) na tento HW, server je osazen 2x SATA HDD.

    Behem instalace vse OK, kdyz vytvorim RAID a divam se pritom v konsoli na cat /proc/mdstat zacne se pole jiz behem instalace buildovat prijatelnou rychlost ~ 50-60MB/s, disky majit znaceni jako /dev/sdaX a /dev/sdbX.

    Po dokonceni instalace system bootnu 1) disky je ukazuji jako /dev/hdaX a /dev/hdbX 2) I/O operace jsou hrozne pomale a navic zpusobuji load CPU - vsimnul jsem si pres hdparm ,ze disky nemaji zapnute DMA a nastavit hdparm -d1 /dev/hda konci s chybou, Operation no permitted, coz jsem se docetl je zpusobeno chybejicim ovladacem na chipset, takze to jeden na nejakem generic.

    Proc to behem instalace beha OK a po ni uz ne?!? Rad bych to zprovoznil s timto kernelem, pac mam proti nemu nejake moduly a nevim zda-li budou fungovat i na jinem, ale toho, ze to behem instalace beha ok logicky usuzuji, ze to musi umet obsluhovat.

    Budu vdecen za kazdou malickost, ktera pomuze.

    Odpovědi

    20.10.2009 09:27 Dan Horák | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CentOS5 a HP Prolient DL140 G2 - SATA
    Mělo by pomoct přidání "ide0=noprobe" na konec "kernel=..." řádky v grub.conf (zdroj: google a http://osdir.com/ml/linux.tao.general/2005-11/msg00010.html)
    20.10.2009 13:17 linuxnew
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CentOS5 a HP Prolient DL140 G2 - SATA
    Pomohlo ... diky.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.