David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Zdravim vsetkych.
Mame 20Mbit/4Mbit pripojenie k internetu. V domacnosti mame router Netgear WGR614 . Pripajaju sa k nemu dva pocitace po kabli a ostatne zariadenia /laptopy, telefon/ cez wifi, celkovo asi 6 zariadeni. Velakrat sa stane, ze ak je jeden konkretny klient pripojeny, latencie su neskutocne okolo 2 sekund. Zistil to velmi jednoducho, cez web rozhranie k administracii routru som vypol wifi a okamzite prakticky sa latencia vratila k normalu k cca 20ms. No samotna wifi nie je pricinou, pretoze ked ten konkretny laptop nebol pripojeny ale dalsi ano, tak vsetko islo opat v poriadku. Ale nasledne sa zas objavili problemy s latenciou a pozrem a opat je tam. Problem je tiez, ze aj ked mu to bolo povedane a vysvetlene, nie je ochotny to pochopit. Dovod prozaicky a to ego. On totiz pracoval pre jednu firmu a robil nieco so sietami a ja nie, takze nemam skratka narok. Preto by som bol rad, ak by niekto toto mohol potvrdit, ci nieco taketo sa moze diat. Resp. ako ziskat co najviac info, co za sarapatu robi a ze to robi prave on. Nie je v administracii routru moznost ziskat logy o prenesenych datach a podobne. Ale napr. ci je mozne uz len toto:
Restartol som router, po presne 10 minutach su pripojeny 3 klienti:
Wifi > 1 klient, prave ten dotycny
Ethernet > 2 klienti
Statistika za tych 10 minut od restartu:
. TX packets RX packets TX B/s RX B/s
Wifi > 111489 117018 94778 96864
Ethernet > 6987 8477 2093 1084
A mimochodom tvrdi, ze nic nestahuje, ziadny torrent, stream. Ale tie cisla pre wifi su aj podla mojho sedliackeho mozgu viac nez nezdrave. Rozmyslal som nad dakym bordelom v systeme, ze ma, bezi mu tam XP. Alebo mozno driver alebo ....
Tu je este ping www.google.com :
--- www.l.google.com ping statistics ---
1066 packets transmitted, 1018 received, +2 errors, 4% packet loss, time 2082070ms
rtt min/avg/max/mdev = 15.717/1229.851/2034.460/337.971 ms, pipe 3
A byva to podstatne horsie, dakedy aj cez 40% stratenych paketov a ping cez 2000ms. Pomaly sa takto dostavame do stadia, ze osobne by to bolo rychlejsie a istejsie.
Dakujem velmi pekne za kazdu odpoved.
Řešení dotazu:
Shrnu předcházející odpovědi: při vyšším zatížení ethernet zlobí, do toho wifi routeru se můžeš místo modemu připojit s nějakým počítačem a pak na něm pozorovat, co na Tebe půjde z LANky, pokud tam má někdo breberky, měl bys vidět jeho zdrojovou IP adresu, že to od něj jde.
Dakujem velmi pekne za kazdu jednu odpoved.
Skusam nmap, ked sa objavuju problemy, co za porty ma pootvarane, ale tam nic nie je. Ja ked mam spusteneho torrent klienta, ukaze mi port a k tomu sluzbu, pre ktory je otvoreny. Idem skusit updatnut ten firmware a pozriem sa aj po ethereal a iftop a uvidime, ci nieco najdem zaujimaveho. Co sa tyka toho zavirenia, je to dospely clovek a nemozem tam len prist a mu nieco robit so systemom, hlavne ked jeho ego je nieco nedotknutelne.
S tou radou, co si spomenul. Skusim aj to zrejme, ked ziadny iny nastroj nezaberie.
Co sa tyka toho zavirenia, je to dospely clovek a nemozem tam len prist a mu nieco robit so systemom, hlavne ked jeho ego je nieco nedotknutelne.Když se potvrdí, že posílá spamy, vynadej mu a zahazuj mu pakety s dport 25.
I když má onen člověk ego, jeho činy zasahují do svobody ostatních. K věci: nmap apod. mi přijde na nic, stačí i tcpdump, kdybys měl notebook se dvěma síťovkama, udělej si bridge a jen propouštěj provoz z wifiny na dsl/kdovíjakej router, pokud nemáš na tý wifině zaplej nat, mělo by být jasně vidět, odkud pochází provoz. Pak jen můžeš říci panu Ego ... vidíte, provoz jde. Teď u vás vypnu wifi, provoz nejde, povolim wifi, zase breberky. To vaše Ego škodí nám všem ...
Tiskni
Sdílej: