V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
ifconfig
má eth0 podporu pro multicast.console# show ip igmp snooping groups Vlan IP Address Querier Ports ------ ------------------------ ------- ----------------------------------- 1 224-239.255|127.0.1 No e24V tcpdumpu stroje žádajícího stream vidím na začátku odeslané 3 IGMP report (igmp v2) do požadavané skupiny. Pak už pomocí IGMP nic neposílá ani nic nepřijímá. Switch jej po nastavených 260 sekundách vytimeoutuje (výpis z konzole je prázdný), ale přenos běží v pohodě dál (aby ne, když se evidentně broadcastuje). Otázkou je, na co zapomínám nebo co dělám špatně, že switch takto reaguje? Zkusil jsem různé multicastové adresy, na strojích pro jistotu nastavuju
force_igmp_version
na hodnotu 2, ale stejně nic nezabírá. Poradíte?
Předem díky.
2.1.2. Data Forwarding Rules 3) An unregistered packet is defined as an IPv4 multicast packet with a destination address which does not match any of the groups announced in earlier IGMP Membership Reports. If a switch receives an unregistered packet, it must forward that packet on all ports to which an IGMP router is attached. A switch may default to forwarding unregistered packets on all ports. Switches that do not forward unregistered packets to all ports must include a configuration option to force the flooding of unregistered packets on specified ports.
Nemám s tímto zkušenosti, ale mám dojem, že s vaším požadavkem v podstatě nikdo nepočítá.
Obvyklá situace je, že vysílající stroj je od zbytku sítě oddělen multicastovým směrovačem. Ono totiž kdybyste měl všude jen hloupé switche, tak naopak by bylo žádoucí, aby multicast brodcastovaly. Problém chytrých switchů je, že nemohou vědět, jestli chcete sparse nebo dense režim multicastu. Proto taky existuje protokol PIM, kterým se domlouvá vysílatel s nejbližším multicastovým routerem. IGMP je určené pro řízení komunikace mezi příjemci a routery.
Osobně bych se na IPv4 multicast vykašlal a řešil jej jenom v IPv6, kde to funguje (IMHO) rozumněji.
Tiskni
Sdílej: