Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Řešení dotazu:
Aha, takže přece jenom TQ. To je dobře - s expandérem by bylo o problém víc.
Že ta věc při startu nepiští, ačkoli je Areca připojená, pro to mám několik možných vysvětlení:
1) Areca udělala nějakou změnu ve firmwaru, aby backplany SuperMicro při startu nepištěly. To se mi ale moc nezdá, protože by se tím jenom skryl skutečný problém = rušení bzučáku na TQ backplanu do některých datových vedení / SATA lanes
2) Máte TQ backplane najumperovaný z výroby na defaultech = supermicro proprietary I2C. Takže Vám to SGPIO vlastně nefunguje. Mrkněte se do manuálu ke skříni resp. k backplanu, je to v tomto případě 1 jumper - např. tady na straně "2-6" v tisku (13 ze 17 v PDF souboru):
http://www.supermicro.com/manuals/other/BPN-SAS-836TQ.pdf
Svého času býval default I2C. Podle aktuálního manuálu je ale default SGPIO. Žeby SuperMicro udělalo změnu? Možná, že ten HW bug s bzučákem taky konečně opravili?
3) já to možná testoval jenom s Arecou 1261ML nebo 1280, to jsou SATA-only modely, možná mají jinak řešený SGPIO výstup. Možná proto se Vaše sestava při bootu chová jinak.
Fungují Vám červené "failure" LEDky, když dáte v RAIDu povel "identify drive"? V tom případě SGPIO funguje.
Pokud nefunguje, zkontroloval bych jumper na backplanu, zapojení šedých kšandiček co koukají ze "SFF-8087 chobotnic", a možná by se našla položka v konfiguraci Arecy, která volí enclosure management mezi SES2-over-SAS vs. SGPIO.
Pokud smíte ten stroj vypnout, doporučuji najít na backplanu bzučák a podívat se, kde koukají jeho nožičky na "straně disků". Býval to tuším snad šuplík číslo 8 (druhý shora v pravém sloupci). Možná vrchní řada úplně vpravo. Pokud má bzučák ze strany disků mezi nožičkami viditelnou dvojici spojů na plošáku (= SATA lane), tak doporučuju bzučák uloupnout. Nebo žeby tam bzučák už vůbec nebyl?
Doporučuju ten bzučák zkontrolovat - problém je, že když Vám vypadne z RAIDu za provozu disk, bzučák na backplanu začne kvičet, a shodí další disk nebo dva. Což sundá celé pole. Mimochodem ten bzučák není piezo, ale dynamický. Zřejmě právě proto ruší.
Areca má svůj vlastní bzučák = na kartě RAIDového řadiče. Pokud máte v konfiguraci Arecy povolený bzučák, je to ten její onboard. Bzučák na backplanu je jiná záležitost - ten se v konfiguraci RAIDu vypnout nedá. Podle mého nemá na backplanu ani jumper, kterým by šel umlčet. Takže když se vysype RAID, neslyšíte jeden bzučák, ale dva
Mimochodem je podle mého nesmysl, že by jeden chybějící disk způsobil, že není vidět celé pole. To mi přijde krajně divné až nesmyslné - s jedním vypadlým diskem (v RAIDu6 se dvěma) musí pole normálně nabootovat. Pokud před restartem nestihlo dokončit inicializaci, měla by tato po restartu pokračovat tam, kde před restartem skončila.
Když si to čtu znova, mám pocit, že je asi něco blbě s diskama. A našel jsem googlem tohle:
http://blog.insanegenius.com/2009/09/western-digital-re4-gp-2tb-drive.html
http://blog.insanegenius.com/2009/10/hitachi-a7k2000-and-seagate-barracude.html
Pár navazujících dotazů a poznámek:
Na tom odkazovaném webu jsou popsány problémy s konkrétními řadiči Areca, Adaptec a LSI skrz expandér proti WD RE4 GP. Společné body: disky WD, expandér, a na RAIDu procesor Intel IOP348 s on-chip SAS řadičem (těžko říct, kdo dodal Intelu "SAS IP Core", tipuju LSI nebo možná Agilent).
Ten SuperMicro server, nemá to náhodou E1/E2 SASový backplane s expandérem? SATA přes expandéry je občas docela svinstvo. (Pro srovnání, zmiňovaný TQčkový backplane má jenom pasivní propoj na jednotlivé disky.) Nicméně podle některých zmínek v diskusi na výše uvedených URL soudím, že je to na expandéru nezávislé, že ten problém je někde uvnitř firmwaru disku a týká se nějakých bugů při reakcích na SATA commandy ve chvíli, kdy ten disk zároveň provádí nějakou "změnu stavu" v interním power managementu.
Osobně jsem před časem otestoval jenom 2 ks WD10EADS (1TB) bez problému proti Arece s procesorem IOP341, kde SAS HBA je realizován samostatným LSI HBA čipem, skrz expandér s čipsetem taktéž od LSI.
Jinak se všechny moje dosavadní zkušenosti s Arecou v SuperMicru a v AXUSu týkají disků Seagate - a bez problému.
Tiskni
Sdílej: