Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Stability AI představila SDXL Turbo, tj. umělou inteligenci pro generování obrázků z textového popisu v reálném čase, viz ukázka na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové major verzi 6. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení a na GitHubu (6.0.0, 6.0.1).
S eDoklady lze mít od ledna 2024 občanku v mobilní aplikaci [Digitální a informační agentura – DIA].
Stačí upravit /etc/X11/xorg.conf
. V příloze Ti posílám pro inspiraci můj.
Layout Television
můžeš spouštět např.:
startx -- -layout Television
Vše je pěkně rozebrané v nVidia/TV-OUT.
Textový soubor /etc/X11/xorg.conf
obsahuje konfiguraci X serveru, edituje se pod uživatelem root
libovolným textovým editorem.
Příkazem startx
spustíš X (grafické prostředí), pokud se přihlášuješ z textového režimu tj. nepoužíváš grafického správce přihlášení (GDM,
KDM,
XDM).
V konfiguračním souboru
xorg.conf
můžeš mít několik různých konfigurací X serveru (výstup na jeden monitor, režim Xinerama na dva a více monitorů, výstup na TV atp.). Konkrétní konfiguraci můžeš zvolit právě pomocí argumentu -layout
a následně uvedeným názvem požadovaného layoutu.
Neuvedl jsi jakou používáš distribuci a zda-li používáš proprietární ovladač od NVidie, to zjistíš např. tak, že spustíš terminál a zadáš do něj příkaz:
$ cat /var/log/Xorg.0.log |grep drivers (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers//nvidia_drv.so
Jestli chceš, tak dej do přílohy Tvůj stávající
/etc/X11/xorg.conf
,
/var/log/Xorg.0.log
, pak Ti můžu připravit nový xorg.conf
, který jen nakopíruješ do systému a vyzkoušíš.
Tiskni
Sdílej: