Byla vydána nová verze 9.19 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze například nový balíček BirdNET-Go, tj. AI řešení pro nepřetržité monitorování a identifikaci ptáků.
Byla vydána nová verze 3.38 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.10 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 28 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byl vydán Debian 13.2, tj. druhá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Google představil platformu Code Wiki pro rychlejší porozumění existujícímu kódu. Code Wiki pomocí AI Gemini udržuje průběžně aktualizovanou strukturovanou wiki pro softwarové repozitáře. Zatím jenom pro veřejné. V plánu je rozšíření Gemini CLI také pro soukromé a interní repozitáře.
V přihlašovací obrazovce LightDM KDE (lightdm-kde-greeter) byla nalezena a již opravena eskalace práv (CVE-2025-62876). Detaily v příspěvku na blogu SUSE Security.
Byla vydána nová verze 7.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 15.0.1. Další novinky v příslušném seznamu.
Česká národní banka (ČNB) nakoupila digitální aktiva založená na blockchainu za milion dolarů (20,9 milionu korun). Na vytvořeném testovacím portfoliu, jehož součástí jsou bitcoin, stablecoiny navázané na dolar a tokenizované depozitum, chce získat praktickou zkušenost s držením digitálních aktiv. Portfolio nebude součástí devizových rezerv, uvedla dnes ČNB v tiskové zprávě.
Apple představil iPhone Pocket pro stylové přenášení iPhonu. iPhone Pocket vzešel ze spolupráce značky ISSEY MIYAKE a Applu a jeho tělo tvoří jednolitý 3D úplet, který uschová všechny modely iPhonu. iPhone Pocket s krátkým popruhem se prodává za 149,95 dolarů (USA) a s dlouhým popruhem za 229,95 dolarů (USA).
Byla vydána nová stabilní verze 7.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 142. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dobrý večer,
mám velké trable s vypalováním. Vypalovačka jakoby nechtěla poslouchat. Před chvilkou jsem dal vypalovat z ISO souboru filmové DVD přes growisofs. Vypalování jede ukrutně pomalu (0.1x) a navíc jsem objevil toto v dmesg:
warning: `growisofs' uses 32-bit capabilities (legacy support in use) sr 4:0:0:0: [sr0] Unhandled sense code sr 4:0:0:0: [sr0] Result: hostbyte=0x00 driverbyte=0x08 sr 4:0:0:0: [sr0] Sense Key : 0x3 [current] sr 4:0:0:0: [sr0] ASC=0x10 <<vendor>> ASCQ=0x90 sr 4:0:0:0: [sr0] CDB: cdb[0]=0x28: 28 00 00 00 00 10 00 00 02 00 end_request: I/O error, dev sr0, sector 64 Buffer I/O error on device sr0, logical block 8
Vypalovačka už mi zkazila jedno DVD-R Verbatim a jedno DVD+R Verbatim. Proto už zkouším jenom na DVD+RW médiích.
To že "neposlouchá" se projevuje i tak, že během rychlého mazání DVD+RW nějak zblbne a od té doby si opravdu dělá, co chce -- prostě furt bliká kontrolka, vypalovačka možná čte, možná vypaluje. V každým případě nejde ani otevřít. Pomůže až restart.
Vypalovačka je to LG GH22LS50 (SATA). Používám Arch Linux x86-64. Verze growisofs je 7.1. Ve Windows 7 64bit pálí normálně.
Budu vděčný za každou radu. Předem děkuju.
Jestli to chapu dobre, tak pouzivas 64 bitovou verzi Arch Linuxu. Je mozne, ze ta aplikace je 32 bitova? Mas v takovem pripade nastavene prostredi v Archu pro beh 32 bitovych aplikace tak, jak je doporuceno?warning: `growisofs' uses 32-bit capabilities (legacy support in use)Používám Arch Linux x86-64.
Děkuju. Budu na tom pracovat.
Toto se mě taky týká:
I am using stock Arch Kernel 2.6.32.2-2 amd64. I recently installed a new DVD-RAM device, the LG GH22LS50 SATA drive, because my older device died. Problem is that dvd writting is slow, almost constantly 0,50x speeds, although 22x is supported, and quality dvd medium is used. I tried various methods to solve this but with no success. I found a post in ubuntu forum http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1317448 , it says that there is an incompatibility with my drive and recent kernels. Since i really don't know much about the issue, i am posting this as an upstream bug for kernel. If anyone wants additional information, i will be monitoring this constantly and be happy to provide any info.
Tiskni
Sdílej: