CyberChef je webová aplikace pro analýzu dat a jejich kódování a dekódování, šifrování a dešifrování, kompresi a dekompresi, atd. Často je využívaná při kybernetických cvičeních a CTF (Capture the Flag). Vydána byla nová major verze 10 (aktuálně 10.4.0). Přehled novinek v Changelogu.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch OTA-1 Focal založené na Ubuntu 20.04 Focal Fossa.
Společnost Red Hat slaví 30 let.
Ve věku 91 let zemřel izraelský informatik Ja'akov Ziv, spolutvůrce bezztrátových kompresních algoritmů LZ77, LZ78 a LZW (Lempel–Ziv–Welch).
Byla představena nová Arduino deska Arduino UNO R4 s 32bitovým MCU RA4M1 (Arm Cortex-M4). Desku lze zatím získat pouze v rámci early access programu.
Operační systém MidnightBSD, fork FreeBSD optimalizovaný pro desktop s prostředím Xfce, byl vydán ve verzi 3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Neurodeck: Psychological Deckbuilder (ProtonDB).
Alex Ellis upozornil 15. března, že firma Docker se chystala zrušit bezplatný hosting open-source projektů na Docker Hubu. Po vlně odporu se představitelé firmy omluvili a posléze byl původní záměr odvolán.
Ve věku 94 let zemřel Gordon Moore, mj. spoluzakladatel společnosti Intel a autor Moorova zákona.
Mercurial (Wikipedie), software pro SCM (Source Code Management), byl vydán ve verzi 6.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Ve dnech 5. až 7. dubna proběhne konference Mercurial Paris.
hdparm
rychlost sekvenčního čtení jen kolem 70MB/s, nicméně při nějakém testu IOP/s co jsem dysi dělal dával skoro dvakrát větší výkon než nový SATA disk. Při popsaném typu zátěže jde ze serveru třeba jen 8MB/s, protože se čtou soubory různě poházené po disku.
O čem uvažuju - server od HP s HW RAID SAS řadičem a BBWC (SmartArray P410 nebo tak něco) +
Řešení dotazu:
hdparm -t
na troch rôznych serveroch). Pri tej druhej možnosti (RAID10 - 8x SATA) budeš rád keď sa priblížiš ku 150 MB/s. Na tú poslednú možnosť (RAID5+spare - 8x SATA) čo najskôr zabudni. To nebude robiť dobrotu ani čo sa týka výkonu, ani čo sa týka spoľahlivosti.
hdparm
. Třeba HP na obyčejných SATA discích, co dává do serverů, má upravený firmware, takže je cache implicitně vypnutá (v zájmu spolehlivosti). Pak bývá cache na HW RAIDu, většinou 128MB-1GB.
Pokud má člověk jeden disk / sw raid, drive write cache se obvykle nechává zapnutá, protože bez toho jde výkon zápisu velmi výrazně dolů. Jde pak o filesystem, jak se vyrovná s výpadkem napájení a ztrátou obsahu cache. Nějakým ATA příkazem jde disku říct, aby cache fyzicky zapsal - nazývá se to write barriers
. Problém je v tom, že implementace SW RAIDu a hlavně LVM v linuxu barriers nepodporuje, resp. v jádře 2.6.32 nebo tak nějak už by to mělo být vyřešeno, ale jen pro některé druhy RAIDu. Pak taky některé moderní disky pro "zvýšení výkonu" s vyprázdněním cache švindlují, nebo zapisují bloky v jiném pořadí než FS potřebuje.
Třeba ext3 s tím má dost problém, dají se najít testy, kde při použití LVM a pár desítkách vypnutí v průběhu zatížení zápisem se filesystem úplně rozpadne (dojde ke špatnému pořadí zápisu žurnálu a dat). Odolnější by proti tomu měl být EXT4 nebo BTRFS, úplně to asi řeší jen ZFS od Sunu - škoda, že na linuxu asi jen tak nebude.
Takže pro zajištění spolehlivosti u HW RAIDu se drive write cache přímo na discích vypnou, a používá se jen cache na řadiči, která je zálohovaná baterií, a při výpadku napájení se nic nestane. Ten HW RAID si pak navíc může dovolit dělat lepší optimalizace v pořadí zápisu dat na disky.
Tiskni
Sdílej: