Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
hdparm
rychlost sekvenčního čtení jen kolem 70MB/s, nicméně při nějakém testu IOP/s co jsem dysi dělal dával skoro dvakrát větší výkon než nový SATA disk. Při popsaném typu zátěže jde ze serveru třeba jen 8MB/s, protože se čtou soubory různě poházené po disku.
O čem uvažuju - server od HP s HW RAID SAS řadičem a BBWC (SmartArray P410 nebo tak něco) +
Řešení dotazu:
hdparm -t
na troch rôznych serveroch). Pri tej druhej možnosti (RAID10 - 8x SATA) budeš rád keď sa priblížiš ku 150 MB/s. Na tú poslednú možnosť (RAID5+spare - 8x SATA) čo najskôr zabudni. To nebude robiť dobrotu ani čo sa týka výkonu, ani čo sa týka spoľahlivosti.
hdparm
. Třeba HP na obyčejných SATA discích, co dává do serverů, má upravený firmware, takže je cache implicitně vypnutá (v zájmu spolehlivosti). Pak bývá cache na HW RAIDu, většinou 128MB-1GB.
Pokud má člověk jeden disk / sw raid, drive write cache se obvykle nechává zapnutá, protože bez toho jde výkon zápisu velmi výrazně dolů. Jde pak o filesystem, jak se vyrovná s výpadkem napájení a ztrátou obsahu cache. Nějakým ATA příkazem jde disku říct, aby cache fyzicky zapsal - nazývá se to write barriers
. Problém je v tom, že implementace SW RAIDu a hlavně LVM v linuxu barriers nepodporuje, resp. v jádře 2.6.32 nebo tak nějak už by to mělo být vyřešeno, ale jen pro některé druhy RAIDu. Pak taky některé moderní disky pro "zvýšení výkonu" s vyprázdněním cache švindlují, nebo zapisují bloky v jiném pořadí než FS potřebuje.
Třeba ext3 s tím má dost problém, dají se najít testy, kde při použití LVM a pár desítkách vypnutí v průběhu zatížení zápisem se filesystem úplně rozpadne (dojde ke špatnému pořadí zápisu žurnálu a dat). Odolnější by proti tomu měl být EXT4 nebo BTRFS, úplně to asi řeší jen ZFS od Sunu - škoda, že na linuxu asi jen tak nebude.
Takže pro zajištění spolehlivosti u HW RAIDu se drive write cache přímo na discích vypnou, a používá se jen cache na řadiči, která je zálohovaná baterií, a při výpadku napájení se nic nestane. Ten HW RAID si pak navíc může dovolit dělat lepší optimalizace v pořadí zápisu dat na disky.
Tiskni
Sdílej: