Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
hdparm
rychlost sekvenčního čtení jen kolem 70MB/s, nicméně při nějakém testu IOP/s co jsem dysi dělal dával skoro dvakrát větší výkon než nový SATA disk. Při popsaném typu zátěže jde ze serveru třeba jen 8MB/s, protože se čtou soubory různě poházené po disku.
O čem uvažuju - server od HP s HW RAID SAS řadičem a BBWC (SmartArray P410 nebo tak něco) +
Řešení dotazu:
hdparm -t
na troch rôznych serveroch). Pri tej druhej možnosti (RAID10 - 8x SATA) budeš rád keď sa priblížiš ku 150 MB/s. Na tú poslednú možnosť (RAID5+spare - 8x SATA) čo najskôr zabudni. To nebude robiť dobrotu ani čo sa týka výkonu, ani čo sa týka spoľahlivosti.
hdparm
. Třeba HP na obyčejných SATA discích, co dává do serverů, má upravený firmware, takže je cache implicitně vypnutá (v zájmu spolehlivosti). Pak bývá cache na HW RAIDu, většinou 128MB-1GB.
Pokud má člověk jeden disk / sw raid, drive write cache se obvykle nechává zapnutá, protože bez toho jde výkon zápisu velmi výrazně dolů. Jde pak o filesystem, jak se vyrovná s výpadkem napájení a ztrátou obsahu cache. Nějakým ATA příkazem jde disku říct, aby cache fyzicky zapsal - nazývá se to write barriers
. Problém je v tom, že implementace SW RAIDu a hlavně LVM v linuxu barriers nepodporuje, resp. v jádře 2.6.32 nebo tak nějak už by to mělo být vyřešeno, ale jen pro některé druhy RAIDu. Pak taky některé moderní disky pro "zvýšení výkonu" s vyprázdněním cache švindlují, nebo zapisují bloky v jiném pořadí než FS potřebuje.
Třeba ext3 s tím má dost problém, dají se najít testy, kde při použití LVM a pár desítkách vypnutí v průběhu zatížení zápisem se filesystem úplně rozpadne (dojde ke špatnému pořadí zápisu žurnálu a dat). Odolnější by proti tomu měl být EXT4 nebo BTRFS, úplně to asi řeší jen ZFS od Sunu - škoda, že na linuxu asi jen tak nebude.
Takže pro zajištění spolehlivosti u HW RAIDu se drive write cache přímo na discích vypnou, a používá se jen cache na řadiči, která je zálohovaná baterií, a při výpadku napájení se nic nestane. Ten HW RAID si pak navíc může dovolit dělat lepší optimalizace v pořadí zápisu dat na disky.
Tiskni
Sdílej: