Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Pokusím se můj minulý dotaz o hodně zjednodušit, protože na něj nikdo nereagoval.
Mám internet od ISP přes wifi (chytám přes interní wifi kartu v PC). Potřeboval bych signál doma rozšířit, abych ho mohl chytat zároveň i přes notebook v celém bytě. Potřebuju k tomu dva wifi routery? Zatím jsem koupil jeden router (se dvěmi odnímatelnými anténami), ale zřejmě nejde, abych přijímal např. wifi kanál 5 a rozesílal ho po bytě jako kanál 10 (aby se frekvence nemlátily). Jdu na to tedy správně, že si pořídím druhý wifi router a oba routery spolu propojím síťovým kabelem? Jeden bude přijímat wifi a přes kabel ho předá tomu druhému routeru, který ho bude pod jinou frekvencí rozesílat po okolí.
Tenhle problém snad nikdo neřešil, nemůžu k tomu absolutně nic najít a nikdo jaksi přesně neví, jak na to. Každý, na koho jsem narazil, řeší pouze rozesílání kabelového internetu (od UPC apod.) přes wifi router, což je proti mému problému sranda.
ip r a default via klient dev eth0
).
No jeden router se dvema kartami by sel taky, to uz je ale cenove asi uplne jinde, zvolil jsem uz tuhle moznost 2 zvlast. Zni to jednoduse, snad to zvladnu nastavit, vcera jsem z toho docela silel, tech moznosti a policek v administraci je silene moc, nikdy jsem s tim nic nedelal. Zitra vyzvednu ten druhy router a budu s tim blbnout.
Jeste me napadlo - klonovani MAC adresy funguje jak? Musim davat memu ISP info o zmene MAC adresy, nebo se da pomoci toho klonovani v administraci prepsat MAC adresa, ze to muj ISP pak ani nepozna a bude to fungovat? Zkousel jsem to a spojeni se zatim nepodarilo.
Jeste me napadlo - klonovani MAC adresy funguje jak? Musim davat memu ISP info o zmene MAC adresy, nebo se da pomoci toho klonovani v administraci prepsat MAC adresa, ze to muj ISP pak ani nepozna a bude to fungovat?Ano, po nastavení staré MAC adresy na novém zařízení by to mělo fungovat a ISP by neměl nic poznat. (mimochodem, pochopil jsem správně, že v té síti je autorizace „zabezpečena“ jenom MAC adresou?!)
Jeste ze je MAC adresa tak dlouha a nemam ji napsanou na rohozce.…a pak objevili Kismet.
V nouzi jsou dobré konzolové aplikace ipcalc a sipcalc (umí i IPv6) ... pro 6to4 tunnel třeba http://waldner.netsons.org/f6-6to4.php.
Tak ten prvni router uz beha, spojeni mam, je v client-modu (tzv. wireless ISP mode, zrejme ne vsechny routery tohle dovedou, u meho druheho nic takoveho najit nemuzu), vsechny LAN porty na routeru jsou pak udajne v bridge-modu. Pres jeden LAN port jsem spojen s PC a pres dhcp eth0
jsem obdrzel spojeni a internet uz bezi. Pouzil jsem klonovani MAC adresy (teda zadal jsem tam adresu moji wifi karty, pomoci ktere me muj ISP identifikuje a spojeni se pak podarilo - to u druheho routeru taky nefungovalo, radim tedy kazdemu, kdo ma nejaky problem, koupit jiny router a vyzkouset, vratit se da vsechno).
Ted jeste pres LAN porty propojim oba routery a v pristich dnech musim prijit na to, jak ten druhy nastavit jako AP. Zatim totiz porad nejak plavu v tech maskach, branach a IP adresach, dost se v tom motam, docela se divim, ze jsem to nejak napul rozchodil :)
Tiskni
Sdílej: