Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Pokusím se můj minulý dotaz o hodně zjednodušit, protože na něj nikdo nereagoval.
Mám internet od ISP přes wifi (chytám přes interní wifi kartu v PC). Potřeboval bych signál doma rozšířit, abych ho mohl chytat zároveň i přes notebook v celém bytě. Potřebuju k tomu dva wifi routery? Zatím jsem koupil jeden router (se dvěmi odnímatelnými anténami), ale zřejmě nejde, abych přijímal např. wifi kanál 5 a rozesílal ho po bytě jako kanál 10 (aby se frekvence nemlátily). Jdu na to tedy správně, že si pořídím druhý wifi router a oba routery spolu propojím síťovým kabelem? Jeden bude přijímat wifi a přes kabel ho předá tomu druhému routeru, který ho bude pod jinou frekvencí rozesílat po okolí.
Tenhle problém snad nikdo neřešil, nemůžu k tomu absolutně nic najít a nikdo jaksi přesně neví, jak na to. Každý, na koho jsem narazil, řeší pouze rozesílání kabelového internetu (od UPC apod.) přes wifi router, což je proti mému problému sranda.
ip r a default via klient dev eth0
).
No jeden router se dvema kartami by sel taky, to uz je ale cenove asi uplne jinde, zvolil jsem uz tuhle moznost 2 zvlast. Zni to jednoduse, snad to zvladnu nastavit, vcera jsem z toho docela silel, tech moznosti a policek v administraci je silene moc, nikdy jsem s tim nic nedelal. Zitra vyzvednu ten druhy router a budu s tim blbnout.
Jeste me napadlo - klonovani MAC adresy funguje jak? Musim davat memu ISP info o zmene MAC adresy, nebo se da pomoci toho klonovani v administraci prepsat MAC adresa, ze to muj ISP pak ani nepozna a bude to fungovat? Zkousel jsem to a spojeni se zatim nepodarilo.
Jeste me napadlo - klonovani MAC adresy funguje jak? Musim davat memu ISP info o zmene MAC adresy, nebo se da pomoci toho klonovani v administraci prepsat MAC adresa, ze to muj ISP pak ani nepozna a bude to fungovat?Ano, po nastavení staré MAC adresy na novém zařízení by to mělo fungovat a ISP by neměl nic poznat. (mimochodem, pochopil jsem správně, že v té síti je autorizace „zabezpečena“ jenom MAC adresou?!)
Jeste ze je MAC adresa tak dlouha a nemam ji napsanou na rohozce.…a pak objevili Kismet.
V nouzi jsou dobré konzolové aplikace ipcalc a sipcalc (umí i IPv6) ... pro 6to4 tunnel třeba http://waldner.netsons.org/f6-6to4.php.
Tak ten prvni router uz beha, spojeni mam, je v client-modu (tzv. wireless ISP mode, zrejme ne vsechny routery tohle dovedou, u meho druheho nic takoveho najit nemuzu), vsechny LAN porty na routeru jsou pak udajne v bridge-modu. Pres jeden LAN port jsem spojen s PC a pres dhcp eth0
jsem obdrzel spojeni a internet uz bezi. Pouzil jsem klonovani MAC adresy (teda zadal jsem tam adresu moji wifi karty, pomoci ktere me muj ISP identifikuje a spojeni se pak podarilo - to u druheho routeru taky nefungovalo, radim tedy kazdemu, kdo ma nejaky problem, koupit jiny router a vyzkouset, vratit se da vsechno).
Ted jeste pres LAN porty propojim oba routery a v pristich dnech musim prijit na to, jak ten druhy nastavit jako AP. Zatim totiz porad nejak plavu v tech maskach, branach a IP adresach, dost se v tom motam, docela se divim, ze jsem to nejak napul rozchodil :)
Tiskni
Sdílej: