Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Nějak jsem tam nenašel tenr ozpočet...
Pod tohle bych se i podepsal, bratr si ho naprosto nemůže vynachválit a když jsem ho měl v ruce já, vypadal velmi solidně. Oproti mému R-kovému thinkpadu sice víko displeje působilo trochu fórově, ale ve srovnání s ostatními 15,6 notebooky v této cenové kategorii, na které jsem si sáhl to je rozhodně jeden z lepších. Jinak celkově působil velmi robustně.
Na klávesnici se mi psalo dobře, nevšim jsem si, že by se někde prohýbala. Dokonce by snad měla být i nějakým omezeným způsobem voděodolná.
Trošku slabá mi přišla výdrž na baterii. Výrobce píše 3,5 hodiny, když jsem si s tím hrál já (surfování, trocha wordu a pár výpočtů v maple), umřela za necelé tři. Bráchovi prý běžně vydrží dvě a půl, ale ten zase neuznává takové věci jako je ztlumení jasu displeje. Vše pod win 7
Co se výkonu týče, brácha na tom hraje Assassins Creed 1 na normální detaily. Na nejvyšší možné už se seká. Ve hrách se absolutně nevyznám, ale snad by to mohla být alespoň trochu relevantní informace
Za podporu pod linuxem bych ale ruku do ohně tak úplně nestrčil. Notebook brácha sice původně dostal s předinstalovaným SLEDem, ale vzhledem k jeho přístupu k legálnímu softwaru ho stačil zmizet dřív, než sem se k tomu dostal. A přeci jen je to postavené na AMD...
Za podporu pod linuxem bych ale ruku do ohně tak úplně nestrčil. ... A přeci jen je to postavené na AMD...No to já bych zas ruku do ohně strčil hlavně za ty komponenty od AMD (i když řada lidí si ještě nestihla přečíst kalendář a žije dojmem, že AMD=ATI a ATI se s linuxem nesnáší). Pokud by s něčím mohl být problém, tak to budou ty věci okolo, jako webcam apod.
Mrkni na Dell Vostro V130. Je hezky malý a lehký, s intelem a matným displejem a hlavně prodává se s Ubuntu a tříletou zárukou.
Tiskni
Sdílej: