Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Zdravím , má někdo zkušenosti s tímto modulem v linuxu ? TOTO
Chtěl bych ovládat motůrky , spínat relé a zjišťovat například vlhkost půdy v květináči.
Nějakej netbook s linuxem s minimální spotřebou doma mam např (eltrinex) , šoupnout ho jako to co bude řídit ten usb modul a pomocí wifi na dálku ovládat nebo řídit spotřebiče.
Děkuji za reakce
Koukal jsem se a na mém oblíbeném obchodě TME žádnej AT90 nemaj ve DIL forměNejsem si jistej, jestli se vůbec vyrábí... nevzpomínám si, když jsem naposledy koukal, že bych na něco narazil...
Ale zase s tím byla sranda :).
Já: Počkej, kam odcházíš?
P: Mám tu ještě strašně moc urgentní administrativy na dořešení. Zkus s tím firmware začít sám.
Já: Ale já vidím Wiring poprvé v životě!
P: Have fun :)
No to jsou ceny .... Koukam že až tak moc lidí neprovádí řízení v linuxu.
Postupem bych chtěl modul s rj45 dát do robota , k němu AP v režimu klient , a dálkově ovládat robota po wifi , postupem času přihodit netbook ... takže potřebuju hodně vstupů a výstupů ale ty ceny jsou totál mimo... Asi se naučim japonsky a něco si objednam od nich za pětinovou cenu.
Zdravím,
připojit zařízení přes USB i další rozhranní k Linuxu není problém. Co se týče HW, tak při použití standardních rozhranní (USB, I2C, Ethernet, SPI...) je SW velmi dobře portovatelný. Lze pak při požadavku na nízkou spotřebu použít po vývoji na PC třeba nějaký WiFi AP na MIPSu či ARMu. Tyto stroječky mají často i pár přímo použitelných GPIO vstupů/výstupů. Co se týče odevřenosti a použití standardního OpenWRT, tak je pěkné třeba Biquiti http://ubnt.com/routerstation.
Pokud se rozhodnete, že bude řízní periferií o něco složitější, tak se vyplatí navrhnout vlastní HW připojený třeba přes USB, RS-232, RS-485 nebo CAN. Pro pohodlnost vývoje SW a dostatečný výkon bych již PIC ani AVR nepoužíval. Obecně CPU, které není schopné registrem o nativní délce strojového slova adresovat libovolné místo v adresovém prostoru nebrat. Pro malou spoitřebu je tu MSP430, pro běžné věci ARM a MIPS. Cortex-M3 již má již i na rozdíl od ARMS7+VIC slušný těsně integrovaný prioritní řadič přerušení. Obsluha výjimek je unikátní v tom, že ve vektoru specifikovaná funkce je přímo z HW volaná volaná se standardní ARM EABI volací konvencí a přímo CPU se stará o úklid cloberable registrů. Pro jednoduché programování je to paráda, pro výuku až škoda, protože si vlastně ani není nutné uvědomovat specifika obsluhy přerušení.
Co se týče USB stacku a SW, tak lze použít mnoho předpřipraveného SW (FreeRTOS, ...). Pro přímé programování bez OS jsme si pro mnoho architektur a desek seskládali naše Sys-less řešení
http://rtime.felk.cvut.cz/hw/index.php/System-Less_Framework
Vývojové nástroje pro arm-elf lze třeba stáhnout přes APT
http://rtime.felk.cvut.cz/hw/index.php/Cross_compilers
USB stack máme v sys-less odzkoušený pro starší LPC2148 a Cortex-M3 řadu LPC17xx. Je třeba součástí kódu pro naše komunikační řešení na RS-485
Vyzkoušet si ARM build lze třeba takto
echo deb ftp://rtime.felk.cvut.cz/debian unstable main >/etc/apt/sources.list.d/rtime-debs.list apt-get update apt-get install binutils-arm-elf gcc-arm-elf gdb-arm-elf wget -O get-git-ulan 'http://ulan.git.sourceforge.net/git/gitweb.cgi?p=ulan/ulan;a=blob_plain;f=scripts/get-git-ulan' sh get-git-ulan sh ulan/scripts/build-ulan-embedded
Výsledkem je aplikace U2U, která běží na LPC2148 a podporuje propojení USB na naší RS-484 síť.
Příklad jednoduchého zařízeni pro blikání ledkami přes USB lze nalézt v materiálech k mé přednášce Ovladače Linux: Prezentace, Příklad zdrojového kódu pro předmět Komunikační rozhraní počítačů (A4M38KRP)
Návrh hardware je s LPC17xx a jinými malými MCU jednoduchý a množství různých návrhů lze nalézt třeba v diplomových pracech našich studentů. Nějaký základ obecného HW návrhu mohu dodat i z našich firemních projektů.
Pro pohodlnost vývoje SW a dostatečný výkon bych již PIC ani AVR nepoužíval. Obecně CPU, které není schopné registrem o nativní délce strojového slova adresovat libovolné místo v adresovém prostoru nebrat.Tady bych požádal o vysvětlení, co je tím myšleno. Už si nepamatuju, jak je to u PICu, ale procesory AVR mají tři 2B dlouhé registry určené pro nepřímé adresování + instrukci pro přímé adresování.
Pokud není ALU a instrukční soubor vybavený operacemi pro práci s plnou délkou ukazatele (v případě 64kB adresního 16 bit sčítání, odčítání a alespoň posuny) tak céčkový kód s ukazateli bude po přeložení zbytečně kynout.S tímhle moc nesouhlasím. Uznávám, že po přeložení C kódu s ukazateli může vzniknout dost ošklivý a nakynutý kód, ale snad ve všech případech, kdy jsem se s tím setkal, šlo o chybu překladače/optimalizátoru, který nepoužil něco, co ten procesor umí. (Nebo prostě vymyslel totální ptákovinu a že jsem jich už viděl dost.) Nejsem si teď jistý, jaký kód máš na mysli, ale napadají mě dva případy. 1. konstrukce typu ukazatel + x - ok, místo jedné instrukce se pro sčítání použijí dvě. O něco déle to trvá, ale v programu jako celku si nedovedu představit, že by to mělo nějaký významný vliv. 2. ukazatel na složitější strukturu - opět není problém. AVR má instrukce pro práci s pamětí s adresováním registru + konstanta. Adresovat jednotlivé prvky struktury je tedy možné jedinou instrukcí a za stejnou dobu, jako normální proměnnou. To mimo jiné lze použít i v případě č. 1, pokud je x konstanta - v kódu potom vznikne něco jako "nahraj/ulož z/do X + (velikost prvku * x)" - konstanta pro posun je v rozsahu 0-63, což dává možnost pracovat s poměrně velkými strukturami a adresovat i relativně dlouhá pole. Jak jsem říkal, překladač to bohužel občas udělá blbě, ale to není chyba architektury. Nenapadá mě, k čemu bych kdy použil posuny adres, ale je to stejný případ jako pro sčítání - prostě místo jedné instrukce se použijí dvě (tady už to může mít větší vliv než to sčítání, protože AVR posunuje jen o jednu pozici)
Ještě ja potřeba započítat nepoužitelnost zásobníku pro budování přirozených céčkových rámců s lokálními proměnnými atd.To se AVR netýká. A když mi někdo bude tvrdit, že 8051 je krám, hádat se s ním nebudu.
Co se týče 8-bit AVR, tak tam je to o trochu lepší.Vzhledem k výše napsanému bych dokonce z věty "Pro pohodlnost vývoje SW a dostatečný výkon bych již PIC ani AVR nepoužíval." vyhodil AVR
Díky více ukazatelůmNejsou tak podstatné, vliv to má jenom na výkon odbouráním zbytečného přesouvání dat tam a zpátky...
Přesto je to procesor s 8-bit základní aritmetikou. Trochu to zahraňují na novějších jádrech instrukce MOVW, ADIW, SBIW, MOVW, ale posuny a další chybí.Zrovna tyhle instrukce bych za tak důležité nepovažoval. Jediná jejich výhoda může být v tom, že pracují atomicky, ale to je tak všechno - trvají stejně dlouho a použití jedné instrukce místo dvou (tj. ušetření jednoho programového slova) za tak velkou výhodu nepovažuju. O posunech jsem psal vejš.
Ovšem volání podporogramu přes EIND je hnus. Stejně tak nesouvislá adresace LPMUznávám, moc hezké to není, ale napadá tě jiné řešení? Takové, aby ten procesor (či přinejmenším jeho části) nemusel být 32bitový? A krom toho tahle věc se týká jenom "nejvyšších" typů AVR - těch, které mají víc než 64k slov programové paměti. A i tam jenom v případě, že pracuješ s pamětí nad rámec spodních 64k slov.
LD znamená trvalé hlídání const/no const ukazatalů a složitý kód nebo všechna const data přenést do RAM nebo jiné datové oblasti.Nerozumím těm const/no const ukazatelům (C jsem přece jenom trochu pozapomněl). Nicméně pokud se jedná vyloženě o konstanty, tak ty překladač do RAM přenáší automaticky vždy. Dá se mu v tom samozřejmě zabránit a říct, že daná konstanta se má uložit do programové paměti a tam taky zůstat, což - když se to udělá dobře - alespoň částečně vyřeší to hlídání (překladač by si měl stěžovat (warning) na nesouhlasné datové typy)
ELPM a RAMPX, RAMPY, RAMPZ a RAMPD pak postupně rostoucí beznadějnost vývojářů jádra CPU jen dokládá.Tady nesouhlasím už vůbec. To jádro je dělané jako 8 bitový procesor s 16 bitovým adresováním. Zmíněné registry/instrukce jsou relativně rozumným rozšířením adresování - bez nutnosti dělat velké zásahy do jádra a hlavně bez jakéhokoliv ovlivnění práce s programem. Dám příklad: mám přístroj s nějakým malým AVR procesorem a program k tomu. Pak dělám novější verzi toho přístroje a zjistím, že malý procesor už mi nestačí kvůli nedostatku periferií/nožiček. No tak koupím větší, ale přitom mě existence nějakých ELPM a spol. nemusí zajímat, protože původní program bude fungovat dál. Pro ten ty registry navíc neexistují. Teprve když velikost programu překročí hranici 64k slov, přijdou tyhle věci do hry. Jo, jasně, mohl bych místo toho předrátovat procesor a rozšířit registry. Jenže tím bych si zmenšil počet dostupných registrů pro ostatní práci o nějakou čtvrtinu, přičemž v těch nových velkých by z větší části pořád byly jenom nuly. A program by do nich neustále zapisoval nové nuly, jenom výjimečně něco jiného. Přístup, kdy jednou za čas - když je to potřeba - zapíšu EIND, skočím a pak si EIND nemusím všímat do dalšího skoku (mluvím o skocích na absolutní adresu) mi prostě přijde lepší. Btw. když už jsme u těch rozšiřujících registrů, tak nějak si nevzpomínám, že bych někdy viděl zařízení, ve kterém se používá něco jiného než RAMPZ (a i tam jenom pro programovou paměť, ne pro datovou)
Tiskni
Sdílej: