Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Byla vydána nová major verze 3.20.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
Na Kickstarteru byla spuštěna plánovaná kampaň na open source modulární přenosné mini počítače Pilet 5 a Pilet 7 postavené na Raspberry Pi 5. Jejich cena je 215 a 202 amerických dolarů.
Byla vydána verze 1.84.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
To je spíš obchodní dotaz na Váš serverhosting Technicky vzato máte na výběr:
Mno. V rámci sebevzdělávání jsem se podíval, jak vypadá aktuální stav, abych pořád nepapouškoval informace z doby před X lety.
Jednak jsem našel pár PDFek u Intelu - řazeno cca sestupně podle zajímavosti:
A ještě jedno PDFko od DMTF:
DMTF PMCI (definuje NC-SI)
http://www.dmtf.org/sites/default/files/standards/documents/DSP2015.pdf
Trvám na tom, že ve scénáři "sdílená síťovka s parazitním sideband kanálem pro BMC" se ani u nejnovější generace hardwaru nejedná o plnohodnotný integrovaný switch - jedná se o filtr v RX směru a multiplexer v TX směru. Nejedná se o switch v tom smyslu, že by se automagicky učil MAC adresy a že by broadcastoval jak ven do sítě tak i dovnitř k primárnímu hostiteli.
Pokud se týče hardwaru SuperMicro, tak jsem zjistil, že parazitní komunikační kanál používá vlastně jenom jedna z asi osmi IPMI karet. Všechny ostatní mají dedicated RJ45 = svoji vlastní síťovku, o kterou se s nikým nedělí a kterou (doufám) neukazují operačnímu systému:
http://www.supermicro.com/products/accessories/addon/SIM.cfm
Pak samozřejmě odpadají problémy toho typu, že BMC a hostitel sdílejí/nesdílejí MAC/IP adresu. (Což ovšem někteří lidé mohli vnímat jako výhodu.)
Jinak nadále soudím, že klasické IPMI bez pořádného KVM over IP (TCP) je šunka, choulostivá na ztrátu jednotlivých UDP paketů, nevhodná pro vzdálenou správu přes WAN (včetně třeba protokolu SoL = Serial over LAN).
Některé kombinace SuperMicro motherboard + "IPMI karta" už KVM over IP umí. Úplně nejlepší zpráva ale je, že plnohodnotné (aspoň doufám) KVM over IP umí velká část motherboardů aktuální generace SuperMicro X8 a mají ho onboard. Jedná se modely, které mají na konci písmenko F:
http://www.supermicro.com/products/motherboard/matrix/index.cfm
Hardwarovou podstatou je čip (Winbond) Nuvoton WPCM450,
http://www.supermicro.com/products/nfo/IPMI.cfm
který má integrovánu entry-level PCI VGA grafiku od Matroxu. Její signál pouští jednak ven na VGA konektor, druhak umí obraz servírovat over IP. Je to vidět například v tomhle manuálu ke konkrétnímu motherboardu:
http://www.supermicro.com/manuals/motherboard/3420/MNL-1144.pdf
Na straně "1-10"(22) je blokové schéma, na straně "2-20"(47) je vidět seznam Eth portů na zadním panelu (hledejte č.5).
Tento konkrétní motherboard má vyhrazený eth. port pro BMC, implementovaný PHY čipem RTL8201, připojeným zřejmě přes RMII. Což je zajímavé v situaci, kdy na motherboardu jsou dále 2 až 4 síťovky Intel 82574L, které by měly podporovat sideband rozhraní NC-SI (=RMII).
Konec reklamy na Intel a SuperMicro...
KVM funguje pouze s interní grafikou v CPU. Pokud používáte diskrétní grafickou kartu, máte smůlu.
• Intel® Active Management Technology 6.0 (AMT™) dostupný s Intel® Core™ i5 procesory • Standard Management dostupný s procesory Intel® Celeron®, Pentium® a Core™ i3
Tiskni Sdílej: