Byly publikovány informace o bezpečnostní chybě Looney Tunables aneb CVE-2023-4911 v glibc ld.so. Útočník ji může využít k lokální eskalaci práv. Vyzkoušeno na výchozích instalacích linuxových distribucí Fedora 37 a 38, Ubuntu 22.04 a 23.04 a Debian 12 a 13. Chyba byla do glibc zavlečena v dubnu 2021. Detaily v txt.
Na Kickstarteru byla spuštěna crowdfundingová kampaň na podporu telefonu Murena 2 s /e/OS. Telefon má 2 hardwarové přepínače. Prvním lze jednoduše vypnout kamery a mikrofony. Druhým se lze odpojit od sítí.
Společnost Qualcomm publikovala říjnový bezpečnostní bulletin. V úvodu informuje, že bezpečnostní chyby CVE-2023-33106, CVE-2023-33107, CVE-2022-22071 a CVE-2023-33063 jsou cíleně využívány útočníky. O CVE-2022-22071 se píše už v loňském květnovém bulletinu. Detaily o zbylých chybách jsou k dispozici OEM partnerům. Veřejně budou k dispozici až s vydáním prosincového bulletinu.
Byla vydána nová verze 5.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 12.5.6. Tor na verzi 0.4.8.6.
Šifrovací nástroj VeraCrypt v menším vydání 1.26.7 nejen opravuje chyby a aktualizuje podporované algoritmy (podrobnosti v poznámkách vydání), ale také přestává podporovat původní svazky TrueCrypt.
V sobotu 7. října proběhne Maker Faire Liberec, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Mastodon vydal výroční zprávu za rok 2022 (pdf).
Ubuntu Summit 2023 proběhne od 3. do 5. listopadu v Rize.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.12.0. Podrobný přehled novinek v Changelogu.
Linux ve Scratchi. Ne Linux v linuxové distribuci Linux From Scratch, ale Linux bežící v emulátoru procesoru RISC-V ve vizuálním programovacím jazyce Scratch.
Dobry den,
dostal se mi do ruky server (neměl jsem možnost žádného výběru) v této konfiguraci.
2x Intel Quad-Core Xeon E5620 2.40GHZ/12MB/ LGA1366
Deska: SUPERMICRO MB 2xLGA1366 i5520,DDR3 ER,6xSATA,UIO,INTEL
12GB KINGSTON 1333MHz DDR3
4x Seagate Constellation ES - 2TB/7200rpm/SATA-3G/64MB (disky urcene do raidu pro data)
2x Seagate Constellation ES - 1TB/7200rpm/SATA-3G/32MB (disky urcene do raidu pro OS)
2U RACK od Supermicro - 2x zdroj 720W
Radice ( k jednomu pripojeno 4x 2TB[DATA], druhy 2x 1TB [OS], nevim zatim co a kam)
LSI BBU MegaRAID LSliBBU07
LSI MegaRAID SAS 9261-8i, 6Gb/s, SAS/SATA 8-port
Zakaznik si preje na tomto stroji provozovat virtualizaci ( 1x Windows 2008 server, 1x Windows 2003 Server, 2x Windows XP, 3x Linux Debian, mozna par dalsich stroju), premyslim jakou distribuci zde navrhnout, dalsi penize za licence/support zrejme neprojdou jinak bych sel bez vahani do RedHatu.
Takze se nabizi CentOS 5.5 64bit (trochu me mrzi, ze release 6ky je v nedohlednu) nebo aktualni Debian 6.0 (nevim v jakem stavu je zde KVM nebo XEN)
Otazka je jakou technologie zvolit, zda-li sahnout rovnou po KVM nebo se zaobirat XENem (a rovnou treba zkusit Citrix reseni,rovnou rikam, ze jsem XEN v drevnim dobach 3.x verze opustil kvuli vykonnosti disku, ale mohlo se lecos zmenit), problematicky je napr. virtualizovany Windows 2008 server, kde pobezi aplikace citliva na rychlost disku, nerad bych se potikal s resenim I/O bottlenecku).
Urcite tedy pozaduji, aby pro virtualizovane systemy byly k dispozici paravirtualizovane ovladace pro blokova zarizeni a sit.
Pokud bude k dispozici i klikaci rozhrani (libvirt/virt-virtmanager by zrejme prosel, idealni neco s web rozhranim) bude zakaznik pomerne stasten, me osobne radka vyhovuje.
Mate nekdo zkusenosti s resenim od proxmox pripadne jine?
Diky za vas nazor. faha
Nedávno jsem si hrál s Debianem a Xenem a fungoval velmi hezky, takže bych asi volil tuto kombinaci.
Pracoval jsem a pracuji jak s CentOSem tak s Debianem, na produkčních serverech i ve vývojovém prostředí a nevidím v nich tak velký rozdíl. Poslední dobou bych se klonil spíše k Debianu 6 než k CentOS 5.5.
Na specializované distribuce typu Proxmox bych se vykašlal. Proxmox jsem zkoušel a přijde mi jako takový nedodělek, rádoby alternativa k VMware ESX nebo Citrix XenServer.
V práci děláme především s produkty VMware a ten má serverovou virtualizaci dle mého pohledu perfektní (spravovatelnost, funkčnost, výkon), bohužel člověk si za to taky hezky zaplatí.
Mam podobny pocit, take bych se spise klonil k tomu Debianu 6.
Trochu me mrzi ze v OS svete neni nejake komplexnejsi reseni, tedy ne jen nainstaloval Debian/CentOS, nainstalval KVM/XEN a k tomu libvirt apod.
Co si myslite napr. o projektech jako http://opennebula.org/start , http://www.openqrm.com/ ?
http://www.linux-kvm.org/page/Management_Tools
Resim pomerne velke dilema zda-li vsadit na XEN nebo KVM?
A da se tomu verit? Budou vychazet pravidelne aktualizace? Je k tomu komunita jak kolem CentOS, ktera poradi,nasmeruje? Mate to uz nekdo nasazene nekde produkcne? Neni to jen pro potreby CERNu v tezce uzavrenych laboratorich takze se na aktualizace bude kaslat?
Tiskni
Sdílej: