Alex Ellis upozornil 15. března, že firma Docker se chystala zrušit bezplatný hosting open-source projektů na Docker Hubu. Po vlně odporu se představitelé firmy omluvili a posléze byl původní záměr odvolán.
Ve věku 94 let zemřel Gordon Moore, mj. spoluzakladatel společnosti Intel a autor Moorova zákona.
Mercurial (Wikipedie), software pro SCM (Source Code Management), byl vydán ve verzi 6.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Ve dnech 5. až 7. dubna proběhne konference Mercurial Paris.
Byly rozdány Ceny Velkého bratra (Big Brother Awards) za rok 2022 pro největší slídily pořádané nevládní organizací Iuridicum Remedium. Dlouhodobý slídil: Microsoft. Firemní slídil: Seznam. Úřední slídil: Nejvyšší správní soud. Výrok Velkého bratra: Marian Jurečka. Pozitivní cena: NoLog.
Byla představena online vzdělávací platforma Ada Computer Science pro učitele, studenty a kohokoli, kdo se zajímá o informatiku. Stojí za ní Raspberry Pi Foundation a Univerzita v Cambridgi.
GitHub má nový RSA SSH klíč. Předchozí soukromý klíč byl krátce vystaven na GitHubu.
Společnost Framework Computer představila (YouTube) nové modulární notebooky: Laptop 13 s Intel Core nebo AMD Ryzen a Laptop 16 (YouTube).
Bylo vydáno Ubuntu 20.04.6 LTS, tj. šesté opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS s kódovým názvem Focal Fossa. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
od dob 9800 se toho moc zmenilo ... a oss drivery jsou v tuto dobu OSS co existuji ..., binarni nejseou o nic horsi nez nvidie ... jen je treba pocitat s tim ze podporuji jadro a X jen do verze co ma aktualni buntu ..../ nebo to starsi ....
AMD grafice bych se vyhnul (proprietární ovladače nic moc a ty opensource zatím taky nic moc)
V tomhle segmentu HD 4225, kterou neznám, nebo HD 6310 (v E-350, což je výkonnější než atom), která mi na desktopu docela funguje (záleží na tom, co se od toho chce).
V rámci možností (obzvláště pokud cena nerozhoduje) bych šel asi aspoň po Core2duo nebo po něčem se srovnatelným výkonem, ať už od Intelu nebo od AMD, i když sehnat mininotebook co by neměl Atom nebude asi lehké ....
Je tam dnes už relativně hodně modelů s AMD E-350 (lepší než atom) nebo nějakým ULV athlonem, nad deset tisíc jsou modely s ULV celeronem/pentiem, případně o fous lepším Intel Core i3.
Tak mě ale napadá, že dneska jde docela dobře pořídit Dell Latitude D430, který má hmotnost a s velkou baterií i výdrž netbooku, slušnou klávesnici s trackpointem, Intel C2D ULV, kvalitní konstrukci a matný WXGA (16:10) displej.
…tak zatímco disk dá tak 80 MB/sec, tak Atom zvládne šifrovat/dešifrovat tak max. 20 až 30 MB/sec…To je ale sekvenční rychlost čtení, sekvenčního čtení je minimum. Mnohem důležitější jsou rychlosti náhodného čtení/zápisu a ty mají pevné disky v řádech desetin (u nejrychlejší kolem jednotky) MB/sec.
Tiskni
Sdílej: