3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
od dob 9800 se toho moc zmenilo ... a oss drivery jsou v tuto dobu OSS co existuji ..., binarni nejseou o nic horsi nez nvidie ... jen je treba pocitat s tim ze podporuji jadro a X jen do verze co ma aktualni buntu ..../ nebo to starsi ....
AMD grafice bych se vyhnul (proprietární ovladače nic moc a ty opensource zatím taky nic moc)
V tomhle segmentu HD 4225, kterou neznám, nebo HD 6310 (v E-350, což je výkonnější než atom), která mi na desktopu docela funguje (záleží na tom, co se od toho chce).
V rámci možností (obzvláště pokud cena nerozhoduje) bych šel asi aspoň po Core2duo nebo po něčem se srovnatelným výkonem, ať už od Intelu nebo od AMD, i když sehnat mininotebook co by neměl Atom nebude asi lehké ....
Je tam dnes už relativně hodně modelů s AMD E-350 (lepší než atom) nebo nějakým ULV athlonem, nad deset tisíc jsou modely s ULV celeronem/pentiem, případně o fous lepším Intel Core i3.
Tak mě ale napadá, že dneska jde docela dobře pořídit Dell Latitude D430, který má hmotnost a s velkou baterií i výdrž netbooku, slušnou klávesnici s trackpointem, Intel C2D ULV, kvalitní konstrukci a matný WXGA (16:10) displej.
…tak zatímco disk dá tak 80 MB/sec, tak Atom zvládne šifrovat/dešifrovat tak max. 20 až 30 MB/sec…To je ale sekvenční rychlost čtení, sekvenčního čtení je minimum. Mnohem důležitější jsou rychlosti náhodného čtení/zápisu a ty mají pevné disky v řádech desetin (u nejrychlejší kolem jednotky) MB/sec.
Tiskni
Sdílej: