Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Vypálit System Rescue Linux - distro založené na Gentoo se spoustou užitečných servisních nástrojů.
Nejprve Memtest86 - jako disk image v bootmenu toho CD. Nechat běžet dokud se neobjeví chyby, nebo alespoň několik hodin... po cca 24 hodinách běhu lze obvykle považovat počítač za bezchybný (v oblasti CPU - cache - RAM)
Pak v Linuxu Badblocks, ale pozor! Jen readonly, parametr w = write by přemazal obsah HDD.
badblocks -sv /dev/sda
Test musí doběhnout celý a nesmí najít vadný blok na HDD.
Pak se dá použít burncpu, toho je několik variant podle způsobu zátěže CPU. Je třeba ho nechat běžet alespoň hodinu, aby se notebook prohřál. Dají se tím odhalit problémy s chlazením CPU a pod. Příp. později kombinovat s nějakým flood pingem v lokální síti a jinými datovými přenosy (čtení nějakého úložiště do /dev/null a pod.)
Nakonec nějakou hrou v instalovaném Linuxu otestovat 3D grafiku, ideálně něčím, co je hodně náročné (s ohledem na hardware) a běží v tom cyklicky nějaké demo.
Nakonec, podle toho, kdy a kde se objeví problémy, řešit závadu.
Tiskni
Sdílej: