Chcete udržet krok s módou? Tak od ledna terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě hnědé jako čokoládová nebo kávová pěna. Barvou roku 2025 je PANTONE 17-1230 Mocha Mousse aneb #A47864.
Byla vydána nová verze 24.2 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Yonada. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Řešení dotazu:
Jinak jako Wifi Router bych mohl doporučit nějakého TP-Linka s 5dbi externí anténkou. Zařízení ok, 5dbi anténka se dostane dost daleko a cena kolem 600,- až 700,-Kč.Tak to je úplná ptákovina. Tyhle anténky s vyšším ziskem fungují tak, že omezí vyzařování/příjem ve vertikální rovině, takže pokud tím chceš pokrýt dvě patra, tak je to naopak kontraproduktivní (čím „silnější“ anténa, tím hůř!). Řešením naopak může být šikovně vybraná sektorovka, kterou necháš „svítit“ šikmo nahoru...
Dalším dobrým wifi routerem je Asus WL520 (kdyby nestačila 2dbi anténka, tak dokoupit 5dbi)
WiFi AP do místnosti nejblíže k zahradě.Říkal jsem velká zahrada... 12db všesměrovka na střeše s tím má problémy jak na blízko (špatný úhel), tak na dálku (stromy).
Problém typicky není ve slabém signálu, ale v tom, že se cestou skrze 10 zdí rozseká na nepoužitelný šum.Spíše jsou tam stromy než zdi v cestě :).
Spíš bych řekl, že hodně lidí řeší výkon AP, ale už zapomínají, že výkon wifinky v noteboku je žalostný, proto sebevětší zarušování okolí přeboostlým signálem je zcela zbytečné.USB Wifi jsem si málem už koupil, ale zrovna neměli nic, čemu bych věřil.
nebo se posílí síť dalším aktivním AP, kterému se nastaví stejný ESSID, klíče atd. a ntb se plynule přepojuje mezi APéčkama podle toho, který má kde jaký signál.Postavit další zařízení a dostat ho do výšky je samozřejmě další možnost, ale tomu jsem se chtěl přesně vyhnout.
Dovolím si to oživit. Co přesně potřebuji pokrýt (viz obrázek):
Momentálně je v pohodě okolí routeru; v pokoji o patro výše se připojím s laptopem (integrovaná WiFi) a desktopem (vhodně umístěná externí 8dBi všesměrová anténka), ale telefon a nook mají místy potíže; dvorek je téměř nepoužitelný (nook se nepřipojí vůbec, laptop jakž takž) a o zahradě lepší nepřemýšlet.
Mám k dispozici Ubiquiti NanoStation 5 loco, které zřejmě může fungovat jako AP, a starý, levný a možná vadný router (malá všesměrová anténka) -- můžu to použít jako AP při stěnách ve vzdálenosti do pěti metrů od routeru (ve stejné výškové hladině), výhledově můžu pořídit ještě nějaký lepší router místo toho belkina (toho bych pak mohl použít jako AP).
Tiskni Sdílej: