Byl vydán Mozilla Firefox 143.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Nově se Firefox při ukončování anonymního režimu zeptá, zda chcete smazat stažené soubory. Dialog pro povolení přístupu ke kameře zobrazuje náhled. Obzvláště užitečné při přepínání mezi více kamerami. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 143 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 43 (ChangeSet), tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 21. října.
Multiplatformní emulátor terminálu Ghostty byl vydán ve verzi 1.2 (𝕏, Mastodon). Přehled novinek, vylepšení a nových efektů v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 4.5 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Byla vydána verze 3.0 (Mastodon) nástroje pro záznam a sdílení terminálových sezení asciinema (GitHub). S novou verzí formátu záznamu asciicast v3, podporou live streamingu a především kompletním přepisem z Pythonu do Rustu.
Canonical oznámil, že bude podporovat a distribuovat toolkit NVIDIA CUDA (Wikipedie) v Ubuntu.
Tržní hodnota americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetového vyhledávače Google, dnes poprvé překonala hranici tří bilionů dolarů (62,1 bilionu Kč). Alphabet se připojil k malé skupině společností, které tuto hranici pokořily. Jsou mezi nimi zatím americké firmy Nvidia, Microsoft a Apple.
Spojené státy a Čína dosáhly dohody ohledně pokračování populární čínské platformy pro sdílení krátkých videí TikTok v USA. V příspěvku na síti Truth Social to dnes naznačil americký prezident Donald Trump. Dosažení rámcové dohody o TikToku vzápětí oznámil americký ministr financí Scott Bessent, který v Madridu jedná s čínskými představiteli o vzájemných obchodních vztazích mezi USA a Čínou. Bessentova slova později potvrdila také čínská strana.
MKVToolNix, tj. sada nástrojů pro práci s formátem (medialnym kontajnerom) Matroska, byl vydán ve verzi 95.0. Podpora přehrávání formátu Matroska míří do Firefoxu [Bug 1422891, Technický popis]. Přehrávání lze již testovat ve Firefoxu Nightly.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 211. sraz, který proběhne v pátek 19. září od 18:00 ve Studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Na srazu proběhne přednáška Jiřího Eischmanna o nové verzi prostředí GNOME 49. Nemáte-li možnost se zúčastnit osobně, přednáškový blok bude opět streamován živě na server VHSky.cz a následně i zpřístupněn záznam.
[39018.237094]ext3-fs error (device sda1): ext3_find_entry: reading director # 177768 offser 0Tyto hlášky mám přez celý monitor. Máte někdo potuchu jak udělat nějakou prevenci před tímto errorem? Děkuji
realtime
(případně noatime
) v /etc/fstab
./tmp
do paměti jako tmpfs
(pozor adresář /var/tmp
ne).
proc /proc proc defaults 0 0 # / was on /dev/sda1 during installation UUID=f9f945c4-8bdd-4fa6-95a7-dcccc84ff7bd / ext3 noatime,errors=remount-ro 0 1 # /home was on /dev/sda6 during installation UUID=780fe9b1-b981-4d59-a203-48168a8a5b62 /home ext3 noatime,defaults 0 2 # swap was on /dev/sda5 during installation UUID=1582cb51-fd36-47d8-9daf-1e06a8486941 none swap sw 0 0 /dev/sdb /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto 0 0 /dev/sdb /media/floppy0 auto rw,user,noauto 0 0 /dev/sda1 /media/usb0 auto rw,user,noauto 0 0 /dev/sda2 /media/usb1 auto rw,user,noauto 0 0 /dev/sda5 /media/usb2 auto rw,user,noauto 0 0 /dev/sda6 /media/usb3 auto rw,user,noauto 0 0 /dev/sdb1 /media/usb4 auto rw,user,noauto 0 0Děkuji
none /tmp tmpfs nodev,nosuid,relatime,size=1024M,mode=1777 0 0nebo třeba jen
none /tmp tmpfs defaults 0 0pak je ideální (ne bezpodmínečně nutné), vypnout systém, nastartovat odjinud a promazat
/tmp
a pak si to už normálně pustit.df -h
pak uvidíte něco jako
none 3.0G 24K 3.0G 1% /tmp
Tiskni
Sdílej: