Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
ale treba hesla ulozena ve FF? Sice jsme mel hlavni heslo, ale nevim jak moc je to odolne proti prolomeni...Moc ne. Našel jsem utilitu, co má ve screenshotu rychlost lámání master hesel asi 150000 hesel za sekundu. Pak jsem našel i novější linuxovou verzi na http://code.google.com/p/rainbowsandpwnies/wiki/FiremasterLinux kde je nejspíš v plánu podpora CUDA, OpenCL a rainbow tables, takže možná z těch 150 tisíc/sec bude tak 15 až 150 milionů/sec na běžném hardware. Pokud to heslo bylo dlouhé a silné (nic ve slovníku, malá i velká písmena a číslice a délka aspoň tak 12 až 15 znaků) tak bych se ani tohohle bruteforce moc nebál. Pokud bylo kratší a slabší tak možná jo. U truecryptu je to řádově jedno nebo několik málo hesel za sekundu, tam je odolnost proti lámání hesla poněkud vyšší.
Ted zvazuju dat si /home na zvlastni oddil a cely ho sifrovat - treba LUKSem...Doporučuju šifrovat rovnou celý disk (takže nešifrovaný zůstává pak jen /boot kde je kernel a initrd), některé aplikace mohou zapisovat mimo /home (např. do /tmp si ukládat rozpracované dokumenty a maily) a citlivá data mohou být i ve /var/log (logy), /etc (hesla uživatelů, byť zahashovaná, případně hesla k wifi, privátní klíč sshd, atd ...), případně i jinde (/root, ...)
Jinak diky za ten typ s magnety v starych discich - nevedel jsem, ze tam jsou tak silne magnety.
Tiskni
Sdílej: